Menü
Ingyen
Bejegyzés
itthon  /  A mosogatás/ Forrasztóállomás STC-n Hakko T12 típusú hegyekhez. Még egyszer a T12 forrasztópákáról Megbízható érintkezők a hakko t12-hez

Forrasztóállomás STC-n Hakko T12 típusú hegyekhez. Még egyszer a T12 forrasztópákáról Megbízható érintkezők a hakko t12-hez

Mi az a csípés? Hakko T12? Ez egy patron, amely tartalmaz egy forrasztópáka hegyet, egy fűtőelemet és egy hőelemet. Most egyre népszerűbbek, és az internet tele van róluk szóló cikkekkel. Tekintettel arra, hogy a kínaiak megismételték, az ára Ali-n 4 dollár körül mozog, akciósan pedig gyakran egyenként is megvásárolható 3 dollár körüli áron. Ezeknek a tippeknek a választéka széles, állítólag több mint 80 modell létezik. (Mellesleg a T15 ugyanazok a hegyek, teljesen kompatibilisek a T12-vel)

Engem is vonzottak ezek a csípések a kritikák megtekintése után. Az egyik fő szempont a gyors felfűtés. Hibakeresés vagy javítás közben gyakran kell egy vezetéket forrasztani vagy egy alkatrészt cserélni, és bosszantó minden alkalommal várni, amíg a forrasztópáka felmelegszik, és a folyamatos bekapcsolva tartás az erőforrás csökkentése mellett nem tisztábbá tegye a levegőt a helyiségben. Itt a felfűtés szó szerint tíz másodperc alatt megy végbe, azaz. Mire cseppfolyósítót ejtettem és csipeszt vettem, a forrasztópáka már készen volt. Nem rossz lehetőség nagy tartományok bemelegítésére sem.

Mindent helyesen szereljen össze vásárolt forrasztópáka fogantyúval gyors cserével stb. Pénzben ez nem nagyon indokolt, hiszen egy olyan kész állomás, mint a BK950D, 35-40 dollárba kerül az AliExpressen.

Ezért úgy döntöttem, hogy mindent leegyszerűsítek, amennyire csak lehetséges, megtagadva a tippek megváltoztatását. Elvileg általában csak néhány csípés használatos, ritkán három. Úgy döntöttem, hogy készítek néhány forrasztópákát, hogy kétcsatornás forrasztóállomást készítsek.

Így most vettem egy T12-KU hegyet tesztelésre.

A végén lévő csúcsrúdnak két érintkezőléce van, közöttük egy 8 Ohm ellenállású fűtőelem és egy hőelem van sorba kötve. Tápfeszültség 24V-ig és áramerősség 3A-ig. A maximális teljesítmény körülbelül 70 W.

Ha a fűtőtest túlsó oldaláról nézi, akkor először van egy plusz, majd egy mínusz, és maga a patron teste a föld, és a hegy földelésére szolgál.

Ezekhez az övekhez egy egyszerű csavarással rögzítettem a vezetékeket, és több hőzsugorral préseltem őket.

A szúrószáron két megvastagodás látható. A csípés hegyétől a második vastagítás után a rúd alacsony hőmérsékletű, és itt már kézzel is kezelhető. Ekkor becsomagoltam a papírt szokásos írószer ragasztóval.

Ha van kész fogantyú a forrasztópáka számára, vagy megfelelő cső, akkor már be is ragaszthatja a rudat. De mivel nem volt kéznél semmi, a tollat ​​is irodai papírból ragasztottam össze.

Természetesen minden papírréteg után hagyni kell a ragasztót megszáradni. Teljes száradás után hőre zsugorodót préseltem a tetejére, hogy kevésbé legyen koszos és kellemesebb legyen a tartása.

Hátul, hogy növeljem a merevséget, megtöltöttem ragasztóval (ott szó szerint nincs egy nagy ragasztógyűrű).

A hőmérséklet-szabályozó analóg volt, és a kínai szabályozók áramkörén alapult. A fűtőelem polaritása nincs feltüntetve a diagramon, a fűtőelem pluszja a diagram tetején van, a mínusz az áramkör földelésére van kötve.

Csak átalakítottam, hogy illeszkedjen a meglévő alkatrészekhez. A 7806-os stabilizátort LM317-re, Q1 2N2222-re, Q2 AO4407-re cseréltem és hozzáadtam egy D3 védődiódát. A nyomtatott áramköri lapról rajzot adok, kétoldalas NYÁK-ra készült, a másik oldala egy földes poligonnak való. Az összes SMD ellenállás és kerámia kondenzátor 0805-ös méretű. A további söntkondenzátorok 0,1 µF-osak, de nem kell telepíteni őket. C4 B méretű.

Az egyetlen hiányzó alkatrész ebből az áramkörből a P-Mosfet.

Megpróbáltam az N-Mosfet áramkörét is átdolgozni, ami sokkal könnyebben beszerezhető vagy kiválasztható.

FIGYELEM. Az áramkör nem működik LM358 használatakor. Sikerült elindítanom a TL082 op-amp segítségével, a verzióját kommentben közölte.

A D3 Zener-dióda és a Q2 tranzisztor az elsők közül került ki. Bármilyen zener dióda >20mA áramhoz és 6V feszültséghez. Tranzisztor 40 V-nál nagyobb feszültséghez és 6 A-nál nagyobb áramerősséghez (20 V-nál kisebb tápegységhez telepítheti a Mosfet-et régi alaplapokról, általában 30 V-os feszültségre valók).

R15 ellenállás és V1 feszültségforrás, ez a forrasztópáka fűtőeleme és hőeleme.

Eddig az áramkör kínai változata szerint állítottam össze a táblát, és összeszerelve így néz ki.

Beállítások

Az áramkör szinte semmilyen beállítást nem igényel, de helyesen kell csatlakoztatnia a fűtőelemet és be kell állítania a hőmérséklet-tartományt. A hibakeresést 9 V-ra csökkentett tápfeszültség mellett kell elvégezni, ellenkező esetben, ha hosszabb ideig 24 V-on van bekapcsolva, a csúcs vörösen felforrósodhat. A fűtőelem bekötésének helyes polaritásának megállapításához a változó ellenállás mellett megszakítottam az áramkört (nem forrasztottam be az alsoros ellenállást), és bekapcsoltam a szabályozót. Ha a forrasztópáka megfelelő polaritással van bekapcsolva, nem kap áramot, és a LED nem világít. Az op-amp nulla eltolódása miatt ez a viselkedés hibás polaritás esetén is lehetséges; ennek ellenőrzéséhez melegítse fel a csúcs hegyét fél másodpercig egy öngyújtóval. Ha a polaritás nem megfelelő, a forrasztópáka folyamatosan áramot kap.

10k-s változtatható ellenállásom volt, így a beállító áramkör névleges értékei kissé eltérnek az eredetitől, a beállítás után a beállítási tartomány 260º-tól 390º-ig terjedt. Talán úgy döntök, hogy tovább bővítem a tartományt az alacsony ellenállású R2 ellenállás ellenállásának csökkentésével.

Tesztek

A forrasztópáka egész jól működött. A fűtési sebesség körülbelül tíz másodpercig nagyon magasnak bizonyult (adok egy videót).

Teljesítményben nem láttam nagy csodát, hacsak nem hasonlítjuk össze az olcsó kínai állomásokkal, amelyek többnyire nem forrasztanak, hanem csak szedegetik a takonyukat. És ez egészen az egyszerű, de márkás állomások szintjén van.

Az adaptert ezzel a forrasztópákával forrasztottam. Bár egy ilyen vékony csípésnél ez perverzió. Az ilyen masszív alkatrészek forrasztása nem nevezhető kényelmesnek, a hőátadás nyilvánvalóan nem elegendő. A videó unalmasra és hosszúra sikeredett, ezért úgy döntöttem, hogy nem teszem közzé.

Végül összességében nagyon elégedett voltam az eredménnyel.

Ezért tervezek rendelni egy másik masszívabb szúrást, amíg el nem döntöm, melyik típust válasszam, a BC vagy a D típust.

És készíts egy kétcsatornás állomást a számítógép tápegységéből. Rengeteg cikk van róla, a 20-24v és a 6a eltávolítása szintén nem tűnik problémának. Felpróbáltam, és úgy tűnik, a táplapról a felesleges alkatrészek eltávolítása után két szabályozó is belefér a házba. Ugyanakkor az egység ventilátorát elszívó burkolatként fogom használni. Most egy 12 V-os ventilátort használok egy páraelszívó szűrővel (a leírásban az szerepelt, hogy ez a filc olyan, mint az aktív szén), de az egyik ventilátor tolóereje kicsit kevés, és kettőt tervezek beszerelni.

Egyébként itt látható a mai ventilátor képe, amit elszívónak használok.

Ha ráérek, megmutatom, mi történt. Egyelőre a forrasztópáka egyszerűen csatlakoztatva van a laboratóriumi egységhez. Ha egy forrasztópákát táplál, használhat tápegységet, például egy laptopról, az enyém egy kiégett laptopból 19 V-ot és 4,5 A-t termel, ami elég a munkához.

Adok egy videót is, amely bemutatja a forrasztópáka fűtési sebességét. Természetesen masszívabb csúcsnál vagy alacsonyabb tápfeszültségnél a bemelegedési idő megnőhet.

Az elemek listája a táblára forrasztott értékeket mutatja, a megjegyzések az eredeti áramkör elemeit jelzik.

Radioelemek listája

Kijelölés típus Megnevezés Mennyiség jegyzetÜzletA jegyzettömböm
U1 Műveleti erősítő

LM358A

1 Jegyzettömbhöz
U2 Lineáris szabályozó

LM317M

1 LM7806 Jegyzettömbhöz
Q1 Bipoláris tranzisztor

2N2222A

1 9013 Jegyzettömbhöz
Q2 MOSFET tranzisztor

AO4407A

1 IRF9540 Jegyzettömbhöz
D1-D3 Egyenirányító dióda

1N4148

3 A D3 dióda hiányzik az eredetiből Jegyzettömbhöz
C2 Kondenzátor10 nF1 Jegyzettömbhöz
C3 Kondenzátor1 µF1 Jegyzettömbhöz
C4 Kondenzátor22 µF1 1 µF Jegyzettömbhöz
C5 Elektrolit kondenzátor470 µF1 Jegyzettömbhöz
R1 Ellenállás

22 kOhm

1 30 kOhm Jegyzettömbhöz
R2 Ellenállás

39 Ohm

1 51 Ohm Jegyzettömbhöz
R3 Ellenállás

100 Ohm

1 Jegyzettömbhöz
R4 Ellenállás

120 kOhm

1 100 kOhm Jegyzettömbhöz
R5, R6, R13 Ellenállás

A Hakko T12 hegyek a közelmúltban egyre népszerűbbek kiváló minőségüknek, könnyű kezelhetőségüknek és nagy választékuknak köszönhetően. Összesen körülbelül 80 fajta csípés van (pontosabban azok hegye), ami abszolút minden helyzetre elegendő. A legtöbb felhasználó legfeljebb 5-10 fajtát használ munkája során, de ha szükséges, mindig pontosan kiválaszthatja azt a lehetőséget, amelyre éppen szüksége van.

A Hakko T12 hegyek jellemzői forrasztóállomáshoz

Az ilyen típusú hegyeket elsősorban a nagyon magas fűtési sebesség jellemzi a működési állapothoz képest. Egy többé-kevésbé normál forrasztóállomás használatakor ez átlagosan körülbelül 15 másodpercet vesz igénybe (néha kevesebbet). Ezenkívül az ilyen termékek alapértelmezés szerint beépített hőmérséklet-érzékelővel vannak felszerelve. Vagyis, ha van egy normál forrasztópáka-vezérlőnk és egy külső hőmérsékletmérőnk, akkor ezeket úgy konfigurálhatjuk, hogy a hőmérséklet 7-10 o C-on változzon, ne többet.

A következő fontos szempont a könnyű használat. A legtöbb egyéb tippnél gyakran a szétszereléssel van probléma. Elég sok időt kell töltenie a hegy eltávolításával és egy új beszerelésével. Az olyan tippekkel, mint a Hakko T12, ez a probléma elvileg nem merül fel. A teljes csere folyamat körülbelül öt másodpercet vesz igénybe.

A termékeket normál műanyag zacskóban szállítjuk. Mindegyiknek három érintkezője van, amelyeket speciális műanyag gyűrűk választanak el egymástól. A csípés hossza 147-154 mm között változhat, sok függ a fajtától. Egyes esetekben kissé hosszabbak vagy rövidebbek lehetnek. Minden termékhez tartozik tippkód és típusa (ezekkel a tulajdonságokkal rendelkező matrica).

Az 5,5 milliméter átmérőjű csípéssel való munkához 24 voltos feszültség és 70 watt teljesítmény szükséges. 400 o C-ra melegszenek fel, de még +50 fokkal növelhető. Igaz, ez ahhoz a tényhez vezet, hogy a csípés sokkal kevesebbet fog szolgálni. És ami fontos, az ilyen hegyek könnyen kombinálhatók ólommentes forraszanyagokkal. Minden szállított termék ónozott hegyekkel rendelkezik.

A Hakko T12 csípések népszerű típusai

Egyszerűen értelmetlen felsorolni a gyártó összes csípésének fajtáját. Felhasználásukra is nagyon sok lehetőség kínálkozik, de több típus is méltán élvezi a legnagyobb népszerűséget. Nézzük meg őket kicsit részletesebben.

Tehát a T12-K típusú hegy homályosan hasonlít egy írószer kés hegyére. Kiválóan alkalmas nagy rész vagy több érintkező fűtésére. Szintetikus anyagok vágására és polietilén olvasztására is használható.

Különböző csípéskészletekben Hakko T12 Sokféle termékvariáció lehet. Vásárlás előtt ajánlatos tisztázni, hogy pontosan mit is tartalmaz a csomag, és az ilyen információk megszerzése után meghozni a végső döntést.

A T12-D08, T12-B és T12-IL éles szúrásai hasonlóak egymáshoz. A hegy egy csőrre hasonlít, és az egyetlen különbség az adott fajta pontos élezési szögében és a hegy teljes átmérőjében rejlik. Szinte minden szabványos forrasztópáka-alkalmazáshoz alkalmas. A T12-JL02 hajlított hegyek homályosan hasonlítanak egy horogra, és olyan esetekben használatosak, amikor nem lehet közvetlenül az alkatrész közelébe kerülni, általában minden nehezen elérhető helyhez.

A T12-D4 és a T12-D24 a hegyükben lévő vésőhöz hasonló eszközök. Felhasználási köre rendkívül széles, de szinte mindenre alkalmasak. És az utolsó a gyakori változatok közül: T12-BC2, T12-C4 és T12-C1. Ezek univerzális szúrások, az egyetlen különbség köztük a hegy átmérője. Ezeket használják a leggyakrabban, és ezért gyakrabban hibáznak.

Születésnapomra kaptam egy forrasztóállomást cserélhető hegyekkel HAKKO T12. A készlet három tippet tartalmazott, ebből 2-t használok, és csak a szegénység miatt. Most sikerült átvizsgálásra vinnünk egy csípéskészletet - 10 darabot.

Milyen előnyei vannak az ilyen típusú csípésnek? Először is, gyorsan felmelegszenek - 12-15 másodperc alatt felmelegednek üzemi hőmérsékletre.
Másodszor, van egy beépített hőmérséklet-érzékelő. Ha van normál forrasztópáka vezérlőd és külső hőmérőd, akkor +-7-10 fokon belül lehet állítani.
Harmadszor, gyorskioldásúak. Az egyik hegy másikra cseréje 5 másodpercet vesz igénybe.
Negyedszer - választék

Természetesen a kínai testvérek másolatokat készítenek, általában jó minőségben.

Miért van szükséged egy ilyen készletre? Az alkatrészek széles választéka miatt a hegyek széles választékát kell tartani. Van univerzális típus - de különböző méretű, van masszív alkatrészek forrasztására való, tűs - kis SMD alkatrészekhez, póker - ahol kényelmetlen hozzájutni az alkatrészhez...

Ennek eredményeként, ha különböző típusú alkatrészeket forraszt, akkor 5-7 hegyet kap, amelyeket gyakran használ.
De térjünk vissza a díszlethez.

Ebben a formában érkezett, kartondobozba és buborékfóliába csomagolva.

A hegyek 3 érintkezővel rendelkeznek, amelyeket műanyag gyűrűk választanak el.
A készletben lévő hegy hossza 147 és 154 mm között van - típustól függően.
Minden tipphez tartozik egy matrica a tipp típusával és kódjával.
A hegy átmérője 5,5 mm
Tápfeszültség - 24 volt
Teljesítmény 70 watt
Hőmérséklet - akár 400 fok (akár 450 is lehetséges - de az élettartam csökken)
Ólommentes forrasztóanyagokkal kompatibilis

A készlet a következő tippeket tartalmazza:
T12-B
T12-BC2
T12-D4
T12-C1
T12-C4
T12-D08
T12-D24
T12-IL
T12-JL02
T12-K


T12-K - kényelmes több érintkező vagy masszív rész melegítésére, nem szabványosak esetén - polietilén hegesztésére vagy szintetikus szövet vágására.


T12-D08, hasonló alakú T12-B és T12-IL különbözik az átmérőben és az élezési szögben

T12-JL02 - nehezen hozzáférhető helyeken használható

T12-D4, T12-D24 - Vésőélezés


T12-BC2,T12-C1,T12-C4 „pata” - 1, 2 és 4 mm átmérőjű univerzális hegyélezés

Minden borravalóhoz ónozott hegy járt.
Jól forrasztanak, ha 300 °C feletti hőmérsékleten közönséges gyantával forrasztanak, fekete szénlerakódások képződnek a hegyen, jobb speciális folyasztószert használni.
Személy szerint a készletből hiányzik a „mikrohullámú” hegy és egy mélyedés az ólomelemek forrasztásához.
Egy hónapos használat után nem találtam kiégés nyomát a csípésen. A rézt már kétszer kellene élezni.

Szép készlet elfogadható áron.

A terméket az üzlet véleménye írásához biztosította. Az áttekintést a Webhelyszabályzat 18. pontja szerint tették közzé.

+24-es vásárlást tervezek Add hozzá a kedvencekhez Tetszett az értékelés +13 +31

A forrasztópáka talán a legfontosabb eszköz egy rádióamatőr számára. Az elektronikai alkatrészek fejlesztése a növekvő miniatürizálás irányába halad. Az elektronikai alkatrészek fejlődésével párhuzamosan a beszerelésük (és szétszerelésük) módja is fejlődik. A forrasztópisztolyokat, az infravörös forrasztópákat és a forrasztókemencéket széles körben használják az ipari termelésben. De egy rádióamatőr számára a legnépszerűbb eszköz a közönséges forrasztópáka marad. Ugyanakkor minden kezdő rádióamatőr választás előtt áll: vásároljon drága professzionális berendezéseket vagy takarítson meg pénzt. Én is végigjártam ezt az utat egy időben. Sokáig nem tudtam áttérni az SMD alkatrészek forrasztására a szükséges forrasztóberendezések hiánya miatt. Mivel számomra az elektronika elsősorban hobbi, nem engedhettem meg magamnak, hogy professzionális eszközöket vegyek. Kompromisszum született a hőmérséklet-szabályozással és cserélhető hegyes forrasztópáka megvásárlásával. A forrasztópáka fő hátránya magában a hőmérséklet-szabályozásban rejtőzött: nem lehetett pontosan beállítani a hőmérsékletet, és a masszív alkatrészek melegítésekor a forrasztópáka hőmérséklete jelentősen lecsökkenhetett.

Következtetés: a professzionális berendezések nem mindenki számára elérhetőek, és az olcsó berendezések gyakran nem felelnek meg a modern elektronikai alkatrészek követelményeinek. De van egy kompromisszum. Mint mindig, a kínai ipar segített nekünk egy forrasztópáka-tervezővel, szó szerint 1000-2000 rubelért (a konfigurációtól függően).

Ezt a tervezőt a következő részeként kaptam felülvizsgálatra. A szállítás közvetlenül Kínából egy hónapig tartott. A doboz enyhén gyűrött volt szállítás közben, de ez a postánk hibája (információ 146%). Bent minden sértetlen, és ezt köszönöm. Menjünk végig a tartalomon. Ennek a forrasztópáka ára körülbelül 1500 rubel.

Keret

Szép szilárd test. 2 hálózati aljzat van, az egyik 220 volt, a másik 12-24 volt. A második aljzat (12-24 V) kapcsoló, vagyis mind a belső tápegységről (amely 220 volttal van ellátva), mind a 12-24 V feszültségű külső forrásról (pl. , autó fedélzeti hálózatából). Ha a dugót a 12-24-es aljzathoz csatlakoztatja, a belső tápellátás kikapcsol (természetesen, ha úgy dönt, hogy használja ezt a funkciót). Kellemesen meglepett a tokhoz mellékelt gumilábak. Az előlapon van egy kapcsoló. Sajnos kaptam egy szettet hibás kapcsolóval. Kezdetben kizárólag esztétikai céllal (vagyis lyuk betömésére) telepítettem, később tamburintánccal sikerült újraélesztenem. A ház hátrányai közül kiemelhető még a jelző elé szerelt ferde fényszűrő. A telepítéshez a szuperragasztó fekete mágiáját kellett igénybe vennem. Az az érzésem, hogy a műanyagot, amiből a szűrő készült, kézzel, ollóval vágták le. Végül, az ügy valójában nem olyan nagy. Ha úgy dönt, hogy a tokkal együtt viszi a készletet, akkor azonnal tegye a kosarába a termékoldalon nemrég megjelent 24 voltos tápegységet.

Forrasztópáka vezérlőtábla.

A forrasztópáka vezérlőkártyát nem kell összeszerelni, csak be kell forrasztani a LED-et és az „aviation” csatlakozót. A tokban található rögzítési furat 2 lehetőséget tesz lehetővé a csatlakozó beszereléséhez, és a lapon lévő lyukak e két lehetőség közül csak egyet hagynak hátra: a kulccsal felfelé.

Az összeszerelés sorrendje a következő:

  • ragasztó egy fényszűrőben
  • helyezze be a csatlakozót az előlapba a kulccsal felfelé, és húzza meg az anyát a hátoldalon
  • helyezze be a LED-et a táblába, ne forrassza
  • szerelje be a nyomtatott áramköri lapot, a kódoló és a csatlakozó érintkezőknek a nekik szánt helyeken kell lenniük
  • rögzítse a nyomtatott áramköri lapot a kódoló anya meghúzásával
  • forrassza le a csatlakozót, helyezze be a LED-et a panelen lévő, neki szánt lyukba és ugyanúgy forrassza.

Az előlap nézete összeszerelés után.

Forrasztópáka

Maga a forrasztópáka összeszerelése több erőfeszítést igényel.

A forrasztópáka összeszerelésének fő nehézsége az, hogy a gyártó a vezérlőkártyán és a forrasztópáka érintkezőtábláján eltérő tűjelöléseket használt. Az eladó oldala azonban megadja a helyes kapcsolási rajzot.


Ezt a sémát követtem a forrasztópáka összeszerelésekor. A rezgésérzékelő felszerelésére vonatkozó ajánlások is szerepelnek. Javítsatok ki, ha tévedek, de a rezgésérzékelő felszerelése attól függ, hogy milyen forrasztópáka tartót tervez használni. Ha a forrasztópáka készenléti helyzete lefelé van fordítva (a legtöbb modern forrasztópáka-tartó azt feltételezi, hogy ez a forrasztópáka helyzete), akkor a megadott ajánlások helyesek. Ha olyan házi készítésű állványt használ, amelyen a forrasztópáka hegyével felfelé fekszik, akkor a rezgésérzékelőt meg kell fordítani. Nem tudom miért, de két rezgésérzékelő volt a dobozban (két érzékelő a termékoldalról készült fényképeken is látható). Kérjük, vegye figyelembe, hogy a forrasztópáka fogantyújában lévő huzal rögzítővel van rögzítve. A forrasztópáka gondos gyártója még egy nyakkendőt is hozzáadott a készlethez.

Maga a forrasztópáka előnyei között meg kell jegyezni, hogy az érintkezőlapot már összeszerelve küldik el a vevőnek. A forrasztópáka korai változataiban ez a tábla részenként került forgalomba, és a vásárlók gyakran összezavarodtak az összeszereléskor.

Az érintkezőtábla szorosan illeszkedik a forrasztópáka fogantyújába, és nem lóg.

A forrasztópáka huzal puha és nem tartja meg alakját. Maga az összeszerelt forrasztópáka nagyon könnyű. A hegy a Hakko T12 másolata, beépített hőelemmel. Kérjük, vegye figyelembe az eladó ajánlását: a hosszan tartó működés 400 fok feletti hőmérsékleten csökkenti a hegy élettartamát.

A hegyet speciális szorítóhüvellyel és anyával rögzítjük.

A forrasztópáka fogantyúja „gumibevonatos”, és meglepő, hogy a gumibetét nem válik le (a régi forrasztópákáról folyamatosan lecsúszott és borzasztóan idegesítő volt).

A forrasztópáka összeszerelése után a táblát rá kell kötni a tápegységre (hogy is lehetne másként), erre a tábla tetején van egy csatlakozó. A csatlakozó zöld vezetéke földelésre szolgál. Ügyeljen a fenti képen látható feliratra: kösse össze a földelést és a mínuszt, hogy stabilabb hőmérsékletet kapjon.

A tápegység kiválasztásakor vegye figyelembe a termékoldalon található táblázatot. A táblázat második oszlopa a tápfeszültség szükséges minimális számított értékeit mutatja. Megjegyzem, hogy a forrasztópákam maximum 1,4 Ampert fogyaszt, ha 12 voltos tápegységről táplálom.

A forrasztópáka korai verzióiban, amikor 19 volt feletti feszültséggel táplálták, javasolt az ellenállás kiforrasztása, amely a táblán kerettel van jelölve. A forrasztópákát 20 voltos laptopról csatlakoztattam tápra, nem történt vele semmi.

Ha az áramellátást kikapcsolt forrasztópáka mellett kapcsolják be, a kijelzőn a „000” érték világít, amely azonnal „500”-ra változik. A hőmérsékleten kívül további információk is megjelennek (lásd a szimbólumokat az alábbi képen):

  • 3 – fűtésjelző (LED);
  • 5 – a rezgésérzékelő aktiválásának jelzése (a továbbiakban az indikátoron lévő töredékpontok jelzőként működnek);
  • 6 – a rövid távú hőmérséklet-növelési mód aktiválásának jelzése;
  • 7 – alvó üzemmód jelzése.

A forrasztópáka kalibrálásával kapcsolatban csak egy dolgot tudok mondani: az én esetemben nem volt rá szükség. A hőelemes multiméterem hibája ±(1,0%+5) 400°C-ig. Vagyis 100°C-on a hiba ±6°C, 200°C - ±7°C, 400°C - ±9°C. A hőelem által beépített és mért hőmérsékletek betartását 200-400 fok között 10 fokos lépésekben ellenőriztem, szinte a teljes tartományban a hőmérsékletkülönbség nem haladta meg a multiméter hibáját. Azokban az esetekben, ahol a különbség meghaladta a hibát, a beállított és a mért hőmérséklet közötti különbség nem haladta meg a 15°C-ot.

Lehetőség van azonban a forrasztópáka kalibrálására. Először is: a forrasztópáka elülső oldalán van egy „CAL” jelzésű vágóellenállás. Másodszor: némi kalibrálást biztosít a menüből. A beállítások menübe való belépéshez nyomja meg a kódolót és tartsa lenyomva néhány másodpercig; a menüelemek közötti átmenet szintén a kódoló megnyomásával történik. Nézzük végig a menüpontokat:

  • P00: Az alapértelmezett beállítások visszaállítása. 0 – ne állítsa vissza a paramétereket, 1 – állítsa vissza a paramétereket. Ezen a ponton görgetem az értékeket 0-tól 12-ig.

A P01-P03 pontok a hőmérséklet kalibrálására vonatkoznak. Ha nem értesz ehhez semmit, akkor ne változtasd meg ezeket a paramétereket. Ha továbbra is helytelenül módosítja ezeket a paramétereket, mindig visszaállíthatja az értékeket az alapértelmezett értékekre.

  • P01: Műveleti erősítő erősítés. Tartomány 200 és 350 között, 1. lépés, alapértelmezett 230.
  • P02: Műveleti erősítő előfeszítési feszültsége. Tartomány 0 - 250 mV, 2. lépés, alapértelmezett érték 100.
  • P03: A forrasztópáka hegyébe szerelt hőelem Seebeck-együtthatója µV/℃. Tartomány 30-50, 1. lépés, alapértelmezett érték 41. Vegye figyelembe, hogy ez az együttható nem állandó érték, és a hőmérséklet változásával változik. A 200-400 fokos tartományban a K-típusú hőelem Seebeck-együtthatója nemlineárisan 40-ről ~46-ra nő (lásd Ch. Platt Encyclopedia of Electronic Components. Volume 3. könyvének 188. oldalán található grafikont).
  • P04: Hőmérséklet beállítási lépés. 0,1, 2,5 vagy 10 fok. 0 értékkel a hőmérsékletváltozás blokkolható. A forrasztópákámban csak 0, 5 és 10 fok áll rendelkezésre.
  • P05: Ez a paraméter azt állítja be, hogy a forrasztópáka milyen gyorsan váltson alvó üzemmódba. Tartomány 0 - 60 perc, 1. lépés, 0 – letiltja az alvó üzemmódot. Alvó üzemmódba lépéskor a forrasztópáka 200 ℃-ra csökkenti a hőmérsékletet, és a forrasztópáka fogantyújában található rezgésérzékelő jele alapján, valamint az enkóder megnyomásakor kilép az alvó üzemmódból.
  • P06: Automatikus leállási idő. Tartomány: 0-180 perc, 0-30 1. lépés, 30-180 10. lépés, 0 kikapcsolási funkció letiltása. Az automatikus kikapcsolás során a forrasztópáka hőmérséklete szobahőmérsékletre csökken, és a kijelzőn 000 jelenik meg. Az ilyen „mély alvásból” való kilépés a P08 bekezdésben meghatározott feltételek szerint történik. A visszaszámlálás a leállításig attól a pillanattól kezdődik, amikor a forrasztópáka alvó üzemmódba lép.
  • P07: hőmérséklet korrekció. Tartomány 0 -20 fok 1 fokos lépésekben. Őszintén szólva nem értettem ezt a beállítást. A termékoldalon található gépi fordítás szerint ez a beállítás akkor segít, ha a forrasztópáka rosszul állítja be a hőmérsékletet, és mindig ugyanazt az értéket hibázza a beállítható hőmérsékletek teljes tartományában. De akárhogy is húztam ezt a beállítást, a forrasztópáka és a multiméter kijelzőjén mindig egybeestek az adatok.
  • P08: a mélyalvásból való kilépés feltételei: 0 az enkóder elfordításával/lenyomásával, 1 – a rezgésérzékelő jelzésével és a jeladó elfordításával/lenyomásával.

A forrasztópáka rövid távú hőmérséklet-növelő üzemmóddal rendelkezik, amely a jeladó rövid megnyomásával aktiválható. A P09 és P10 paraméterek felelősek ennek a paraméternek a beállításáért.

  • P09: A paraméter beállítja, hogy a forrasztópáka hőmérséklete hány fokkal nőjön meg, ha ez az üzemmód aktiválva van. Tartomány 20-100 fok, lépés 10 fok.
  • P10: A hőmérséklet-emelkedés időtartama. Tartomány 10-250 másodperc, 5 másodperces lépésekben.
  • P11: Ez a paraméter a várakozási időt állítja be a beállítások menüben. Ezen idő elteltével a beállítások mentésre kerülnek, és a forrasztópáka kilép a beállítási módból (4-60 másodperc). Azt javaslom, hogy azonnal állítsa magasabbra ezt az értéket, hogy legyen ideje gondolkodni a forrasztópáka beállításakor.

A forrasztópáka használatakor az általános benyomások jók, a tápellátási módok és feszültségek sokfélesége széles lehetőséget ad a forrasztópáka különféle körülmények között történő használatára, beleértve az autonóm körülményeket is (például autóban vagy egyszerűen autóakkumulátorról). Az alacsony ár még egy plusz a kezdőknek és a pénztárcakímélőknek. A cserélhető hegyek sokfélesége pedig lehetővé teszi, hogy a forrasztópákát sokféle feladathoz használja.

P.S. Tápegységet is rendeltem, de ebben a cikkben nem fogom tudni leírni (a határidő lejár). Tehát minden a tápellátással kapcsolatban később kerül hozzáadásra. Terveim szerint lehetőség szerint rendelek egy teljes szúrókészletet is, ezekről is mesélek később.

P.P.S. Végre kezembe került egy 24 voltos táp ugyanattól az eladótól. Egyrészt tetszett a táp, pillanatok alatt felmelegszik a forrasztópáka. Viszont a táp nem fér bele kicsit a házba, egész estét és sok idegszálat kellett eltöltenem, hogy megoldjam ezt a problémát. Így...

Először ki kell forrasztania a 24 voltos kimeneti csatlakozót. A 220 voltos aljzaton nyugszik. Ezután a 220 voltos aljzaton lévő összes sziromérintkezőt oldalra kell hajlítania, a tövénél 90 fokkal (vagyis teljesen nyomja az aljzathoz). Magát a tápot hátrafelé helyeztem el, vagyis a táp 220 voltos bemenete az „aviation” csatlakozó közelében, a 24 voltos kimenet pedig a 220 voltos aljzat közelében található. Ellenkező esetben a blokkot egyáltalán nem lehet betolni. A tápegység a tokban semmilyen módon nincs rögzítve, de minden oldalról nyomva van, hogy ne mozduljon el. A fedél feszítéssel záródik, ne törje meg a tok hátlapját. Meghagytam a forrasztópáka kettős tápellátásának lehetőségét mind a 220 voltos aljzaton keresztül a belső tápon, mind a 12-24 voltos kapcsolóaljzaton keresztül, vagyis a forrasztópáka autonómiája megmaradt. Az előlapon lévő kapcsoló megszakítja az alacsony feszültséget, és a tápegység a hálózatra kötve marad. Szeretnék egy másik kapcsolót beszerelni, amivel le lehet választani a tápellátást 220 V-ról, de nem maradt hely a tokban.

A népszerű Hakko T12 készlet lehetővé teszi, hogy kevés pénzért jó forrasztóállomást készítsen. Ezt a készletet már felülvizsgálták a Muskán, ezért úgy döntöttem, hogy megvásárolom. Az alábbiakban az állomás összeszerelésével kapcsolatos tapasztalataim olvashatók a rendelkezésre álló alkatrészekből. Talán valakinek hasznos lesz.

Mi történt a végén.

A fogantyú összeszerelését az előző ismertetőben részletesen leírtuk, ezért nem fogom áttekinteni. Csak annyit jegyzem meg, hogy a legfontosabb az, hogy legyen óvatos az érintkezőbetétek elhelyezésekor. Fontos, hogy a rugós érintkező forrasztására szolgáló mindkét betét ugyanazon az oldalon legyen egymás mellett, mert ha hibázik, akkor elég nehéz lesz újraforrasztani. Ezt a hibát több értékelőtől is láttam a youtube-on.

Mivel a tűkivágásokkal ellátott kínai kép kissé zavarónak tűnik, úgy döntöttem, rajzolok egy érthetőbbet. A rezgésérzékelő és a vezérlő közötti érintkezők sorrendje nem számít.

A kommentekben vita alakult ki a rezgésérzékelő, más néven SW-200D szögérzékelő helyes helyzetéről. Ez az érzékelő arra szolgál, hogy a pákát automatikusan készenléti üzemmódba kapcsolja, amelyben a hegy hőmérséklete 200 C lesz, amíg a pákát ismét fel nem veszi. Az érzékelő egyetlen helyes pozícióját kísérleti úton állapították meg. Az alvó üzemmódba való áttérés akkor következik be, ha az érzékelő 10 percnél hosszabb ideig nem okoz változást, és ennek megfelelően az alvó üzemmódból való kilépés akkor következik be, ha legalább néhány ingadozást rögzítettek.


Ebben az érzékelőben a vibráció leolvasása csak abban a pillanatban lehetséges, amikor a golyók érintik az érintkezőt. Ha a golyók a pohárban vannak, akkor nem érkezik adat. Ezért az érzékelőt úgy kell forrasztani, hogy az üveg felfelé nézzen, és az érintkezőfelület a hegy felé nézzen. Az érzékelő üvege tömör fémfelületnek tűnik, az érintkezőfelület pedig sárgás műanyagból készült.

Ha az érzékelőt az üveggel lefelé (a hegye felé) helyezi, az érzékelő nem fog működni, ha a forrasztópáka függőlegesen van elhelyezve, és meg kell ráznia, hogy felébredjen az alvó üzemmódból.

Az alvásidőt a menüben lehet beállítani. A konfigurációs menü eléréséhez tartsa lenyomva a jeladó gombját (nyomja meg a hőmérséklet-szabályozót), miközben a vezérlő kikapcsolt állapotban van, kapcsolja be a vezérlőt és engedje el a gombot.
Az alvó üzemmód átállási idejét a P08-ban lehet beállítani. Az értéket 3 perctől 50-ig állíthatja be, a többit figyelmen kívül hagyja.
A menüelemek közötti váltáshoz röviden le kell tartani a kódoló gombot.

P01 ADC referenciafeszültség (a TL431 mérésével kapott)
P02 NTC korrekció (a digitális megfigyelés legalacsonyabb értékére állítva a hőmérsékletet)
P03 műveleti erősítő bemeneti eltolási feszültség korrekciós értéke
P04 hőelemes erősítő erősítés
P05 PID paraméterek pGain
P06 PID paraméterek iGain
P07 PID paraméterek dGain
P08 automatikus leállítási idő beállítása 3-50 perc
P09 gyári beállítások visszaállítása
P10 hőmérsékleti beállítások léptetés
P11 hőelemes erősítő erősítés

Ha valamilyen oknál fogva zavarna a rezgésérzékelő, akkor a vezérlő SW és + gombjának bezárásával kapcsolhatja ki.

A forrasztópáka maximális teljesítményének kipréseléséhez 24 V-os feszültséggel kell táplálni. 19 V-os és nagyobb tápfeszültség esetén ne felejtse el eltávolítani az ellenállást

Felhasznált alkatrészek

Maga a forrasztópáka a Hakko T12 másolata vezérlővel

A leghasznosabb a T12-BC1 volt

Kiderült, hogy minden egyes csúcs hőmérsékletét külön kell kalibrálni. Pár fokos eltérést sikerült elérni.

Összességében nagyon elégedett vagyok a forrasztópákával. A normál fluxussal együtt olyan szinten tanultam meg az SMD-t forrasztani, amiről korábban nem is álmodtam.