Izvēlne
Par brīvu
mājas  /  mazgāšana/ Lodēšanas stacija uz STC Hakko T12 tipa uzgaļiem. Vēlreiz par lodāmuru T12 Uzticami kontakti priekš hakko t12

Lodēšanas stacija uz STC Hakko T12 tipa uzgaļiem. Vēlreiz par lodāmuru T12 Uzticami kontakti priekš hakko t12

Kas ir dzēliens? Hakko T12? Šī ir kasetne, kas ietver lodāmura galu, sildītāju un termopāri. Tagad tie gūst popularitāti, un internets ir pilns ar rakstiem par tiem. Sakarā ar to, ka ķīnieši tos atkārtoja, Ali to cenas ir aptuveni 4 USD, un izpārdošanā jūs bieži varat tos iegādāties atsevišķi par aptuveni 3 USD. Šo uzgaļu klāsts ir plašs, tiek apgalvots, ka ir vairāk nekā 80 modeļu. (Starp citu, T15 ir tie paši uzgaļi, pilnībā savietojams ar T12)

Arī mani šie dzēlieni piesaistīja pēc atsauksmju noskatīšanās. Viens no galvenajiem punktiem ir ātra apkure. Veicot atkļūdošanu vai remontu, bieži ir nepieciešams pielodēt vienu vadu vai nomainīt kādu daļu, un katru reizi gaidīt, kad lodāmurs uzsilst, ir kaitinoši, un tā nepārtraukta turēšana ieslēgta, papildus resursa samazināšanai, padarīt gaisu telpā tīrāku. Šeit apkure notiek burtiski desmit sekundēs, t.i. Brīdī, kad nopilināju strūklu un paņēmu pinceti, lodāmurs jau bija gatavs. Tā arī nav slikta iespēja iesildīt lielus diapazonus.

Salieciet visu pareizi ar iegādāto lodāmura rokturi ar ātru nomaiņu utt. Naudas izteiksmē tas nav ļoti pamatoti, jo tāda gatava stacija kā BK950D AliExpress maksā 35–40 USD.

Tāpēc es nolēmu visu pēc iespējas vienkāršot, atsakoties mainīt padomus. Principā, kā likums, tiek izmantoti tikai pāris dzēlieni, reti trīs. Es nolēmu vienkārši izgatavot pāris lodāmurus, lai izveidotu divu kanālu lodēšanas staciju.

Tāpēc es pagaidām nopirku vienu T12-KU uzgali testēšanai.

Uzgaļa stienim galā ir divas kontaktu sloksnes, starp kurām virknē ir savienots sildītājs ar pretestību 8 omi un termopāris. Barošanas spriegums līdz 24V un strāva līdz 3A. Maksimālā jauda ir aptuveni 70 W.

Ja paskatās no sildītāja tālākās puses, tad vispirms ir pluss, tad mīnuss, un pats kasetnes korpuss ir zemējums un kalpo uzgaļa iezemēšanai.

Es piestiprināju vadus šīm jostām ar vienkāršu pagriezienu un saspiedu tos ar vairākām termiskām sarukām.

Uz dzēluma vārpstas ir redzami divi sabiezējumi. Pēc otrā sabiezējuma no dzeloņa gala stienim ir zema temperatūra, un te jau var tikt galā ar rokām. Šajā brīdī es iesaiņoju papīru ar parasto rakstāmpiederumu līmi.

Ja jums ir gatavs lodāmura rokturis vai piemērota caurule, tad jūs jau varat līmēt stienī. Bet, tā kā man nebija nekā pie rokas, es arī salīmēju pildspalvu no biroja papīra.

Protams, pēc katras papīra kārtas jāļauj līmei nožūt. Pēc pilnīgas žāvēšanas es uzspiedu virspusē siltuma saraušanos, lai tas būtu mazāk netīrs un patīkamāk turēt rokās.

Aizmugurē, lai palielinātu stingrību, es to piepildīju ar līmi (tur burtiski nav liela līmes gredzena).

Temperatūras regulators tika izgatavots analogs, un tā pamatā bija Ķīnas regulatoru ķēde. Diagrammā sildītāja polaritāte nav norādīta saskaņā ar diagrammu augšpusē, mīnuss ir savienots ar ķēdes zemi.

Es to vienkārši pārtaisīju, lai atbilstu esošajām daļām. Es nomainīju 7806 stabilizatoru pret LM317, Q1 2N2222, Q2 AO4407 un pievienoju aizsargdiodi D3. Sniedzu iespiedshēmas plates rasējumu, taisīta uz divpusēja PCB, otra puse ir māla daudzstūrim. Visi SMD rezistori un keramiskie kondensatori ir 0805 izmēra. Papildu šunta kondensatori ir 0,1 µF, taču tie nav jāinstalē. C4 B izmērs.

Vienīgā trūkstošā daļa šajā shēmā ir P-Mosfet.

Es arī mēģināju pārveidot shēmu N-Mosfet, ko ir daudz vieglāk iegūt vai izvēlēties.

BRĪDINĀJUMS. Izmantojot LM358, shēma nedarbojas. Man izdevās to palaist, izmantojot TL082 op-amp, viņš komentāros sniedza savu versiju.

Zenera diode D3 un tranzistors Q2 paņēma pirmos pieejamos. Jebkura Zener diode strāvai >20mA un spriegumam 6V. Tranzistors spriegumam virs 40V un strāvai virs 6A (barošanas avotam, kas mazāks par 20V, Mosfet var uzstādīt no vecām mātesplatēm, tās parasti ir 30V spriegumam).

Rezistors R15 un sprieguma avots V1, tas ir lodāmura sildītājs un termopāris.

Pagaidām esmu salicis dēli pēc ķīniešu shēmas versijas, un tas izskatās šādi.

Iestatījumi

Ķēdei gandrīz nav nepieciešama iestatīšana, taču jums ir pareizi jāpievieno sildītājs un jāpielāgo temperatūras diapazons. Atkļūdošana jāveic ar samazinātu barošanas spriegumu līdz 9 voltiem, pretējā gadījumā, ilgstoši ieslēdzot 24 V, uzgalis var kļūt sarkans. Lai noteiktu pareizo sildītāja savienojuma polaritāti, es pārrāvu ķēdi pie mainīgā rezistora (neslodēju apakšvirknes rezistorā) un ieslēdzu regulatoru. Ja lodāmurs ir ieslēgts ar pareizu polaritāti, tam netiek piegādāta strāva un gaismas diode neiedegas. Op-amp nulles novirzes dēļ šī uzvedība ir iespējama pat ar nepareizu polaritāti, lai pārbaudītu šo situāciju, pussekundi uzsildiet uzgaļa galu ar šķiltavu. Ja polaritāte nav pareiza, lodāmurs tiks nepārtraukti padots strāvai.

Man bija pieejams 10k mainīgs rezistors, tāpēc regulēšanas ķēdes rādītāji pēc regulēšanas nedaudz atšķiras no sākotnējās, regulēšanas diapazons izrādījās no 260º līdz 390º. Varbūt es izlemšu vēl vairāk paplašināt diapazonu, samazinot zemas pretestības rezistora R2 pretestību.

Pārbaudes

Lodāmurs darbojās diezgan labi. Apmēram desmit sekundes sildīšanas ātrums izrādījās patiešām augsts (es jums parādīšu video).

Jaudas ziņā lielu brīnumu nesaskatīju, ja vien, protams, nesalīdzina ar lētajām ķīniešu stacijām, kuras lielākoties nelodē, bet tikai rauj puņķus. Un tā tas ir diezgan vienkāršu, bet firmas staciju līmenī.

Adapteri pielodēju ar šo lodāmuru. Lai gan par tik tievu dzēlienu tā ir perversija. Šādu masīvu detaļu lodēšanu nevar saukt par ērtu; Video izrādījās garlaicīgs un garš, tāpēc nolēmu to nepublicēt.

Galu galā es biju diezgan apmierināts ar rezultātiem.

Tāpēc plānoju pasūtīt vēl vienu dzēlienu, kas ir masīvāks, līdz izlemšu, kuru veidu izvēlēties, tips BC vai D.

Un uztaisiet pašu staciju ar diviem kanāliem no datora barošanas avota. Par to ir daudz rakstu; 20-24v un 6a noņemšana no tā arī nešķiet problēma. Izmēģināju, un šķiet, ka pēc nevajadzīgo detaļu noņemšanas no barošanas paneļa korpusā ietilps divi regulatori. Tajā pašā laikā es izmantošu ierīces ventilatoru kā izplūdes pārsegu. Tagad izmantoju 12V ventilatoru ar filtru no virtuves nosūcēja (aprakstā bija teikts, ka šis filcs ir kā aktīvā ogle), bet viena ventilatora jauda ir nedaudz nepietiekama un plānoju uzstādīt divus.

Starp citu, šeit ir skats uz šodienas ventilatoru, ko izmantoju kā izplūdes pārsegu.

Kad es to izdarīšu, es jums parādīšu, kas notika. Pagaidām lodāmurs ir vienkārši savienots ar laboratorijas bloku. Ja barojat vienu lodāmuru, varat izmantot barošanas avotu, piemēram, no klēpjdatora no izdeguša klēpjdatora, kas rada 19 V un 4,5 A, kas ir pilnīgi pietiekami darbam.

Es piedāvāju arī video, kurā parādīts lodāmura sildīšanas ātrums. Protams, masīvākam uzgalim vai pie zemāka barošanas sprieguma iesildīšanās laiks var palielināties.

Elementu sarakstā ir norādītas uz tāfeles pielodētās vērtības, piezīmēs norādīti elementi oriģinālajā shēmā.

Radioelementu saraksts

Apzīmējums Tips Denominācija Daudzums PiezīmeVeikalsMans piezīmju bloks
U1 Operacionālais pastiprinātājs

LM358A

1 Uz piezīmju grāmatiņu
U2 Lineārais regulators

LM317M

1 LM7806 Uz piezīmju grāmatiņu
Q1 Bipolārais tranzistors

2N2222A

1 9013 Uz piezīmju grāmatiņu
Q2 MOSFET tranzistors

AO4407A

1 IRF9540 Uz piezīmju grāmatiņu
D1-D3 Taisngrieža diode

1N4148

3 Oriģinālā trūkst diodes D3 Uz piezīmju grāmatiņu
C2 Kondensators10 nF1 Uz piezīmju grāmatiņu
C3 Kondensators1 µF1 Uz piezīmju grāmatiņu
C4 Kondensators22 µF1 1 µF Uz piezīmju grāmatiņu
C5 Elektrolītiskais kondensators470 µF1 Uz piezīmju grāmatiņu
R1 Rezistors

22 kOhm

1 30 kOhm Uz piezīmju grāmatiņu
R2 Rezistors

39 omi

1 51 omi Uz piezīmju grāmatiņu
R3 Rezistors

100 omi

1 Uz piezīmju grāmatiņu
R4 Rezistors

120 kOhm

1 100 kOhm Uz piezīmju grāmatiņu
R5, R6, R13 Rezistors

Hakko T12 uzgaļi pēdējā laikā kļūst arvien populārāki to augstās kvalitātes, ērtas lietošanas un lielā sortimenta dēļ. Kopumā ir aptuveni 80 dzeloņu šķirnes (precīzāk, to uzgaļi), kas ir pietiekami pilnīgi jebkurai situācijai. Lielākā daļa lietotāju savā darbā izmanto ne vairāk kā 5-10 šķirnes, taču, ja nepieciešams, jūs vienmēr varat izvēlēties tieši to opciju, kas šobrīd ir nepieciešama.

Hakko T12 uzgaļu īpašības lodēšanas stacijai

Šāda veida uzgaļi galvenokārt izceļas ar ļoti augstu sildīšanas ātrumu līdz darba stāvoklim. Vidēji, izmantojot vairāk vai mazāk parastu lodēšanas staciju, tas aizņem apmēram 15 sekundes (dažreiz mazāk). Turklāt šādi produkti pēc noklusējuma ir aprīkoti ar iebūvētu temperatūras sensoru. Tas ir, ja jums ir parasts lodāmura kontrolieris un ārējais temperatūras mērītājs, varat tos konfigurēt tā, lai temperatūra mainītos 7-10 o C līmenī, ne vairāk.

Nākamais svarīgais punkts ir lietošanas ērtums. Ar lielāko daļu citu padomu bieži vien ir problēmas ar demontāžu. Diezgan daudz laika jāpavada, lai noņemtu uzgali un uzstādītu jaunu. Ar tādiem padomiem kā Hakko T12 šī problēma principā nerodas. Viss nomaiņas process aizņem apmēram piecas sekundes.

Produkti tiek piegādāti parastā plastmasas maisiņā. Katram no tiem ir trīs kontakti, kas ir atdalīti viens no otra ar īpašiem plastmasas gredzeniem. Dzelona garums var svārstīties no 147 līdz 154 mm, daudz kas ir atkarīgs no šķirnes. Dažos gadījumos tie var būt nedaudz garāki vai īsāki. Katram produktam ir padoma kods un tā veids (uzlīme ar šīm īpašībām).

Lai strādātu ar dzēlienu, kura diametrs ir 5,5 milimetri, būs nepieciešams 24 voltu spriegums un 70 vatu jauda. Tie uzsilst līdz 400 o C temperatūrai, bet var palielināt vēl par +50 grādiem. Tiesa, tas novedīs pie tā, ka dzelonis kalpos daudz mazāk. Un, kas ir svarīgi, šādus uzgaļus var viegli apvienot ar bezsvina lodmetāliem. Visiem piegādātajiem produktiem ir konservēti uzgaļi.

Populārie Hakko T12 dzēlienu veidi

Ir vienkārši bezjēdzīgi uzskaitīt visas šī ražotāja dzeloņu šķirnes. To izmantošanai ir arī daudz iespēju, taču ir vairāki veidi, kas pelnīti bauda visaugstāko popularitāti. Apskatīsim tos nedaudz sīkāk.

Tātad T12-K tipa uzgalis neskaidri atgādina kancelejas naža galu. Lieliski piemērots lielas daļas vai vairāku kontaktu sildīšanai. Varat arī izmantot sintētikas griešanai un polietilēna kausēšanai.

Dažādos dzēlienu komplektos Hakko T12 Var būt ļoti dažādas produktu variācijas. Pirms iegādes ieteicams precizēt, kas tieši ir iekļauts iepakojumā, un pieņemt galīgo lēmumu pēc šādas informācijas saņemšanas.

T12-D08, T12-B un T12-IL asie dzēlieni ir līdzīgi viens otram. Uzgalis atgādina īleni, un vienīgā atšķirība ir precīzā tās vai citas šķirnes asināšanas leņķī un uzgaļa kopējā diametrā. Piemērots gandrīz visiem standarta lodāmura lietojumiem. Izliektie uzgaļi T12-JL02 neskaidri atgādina āķi un tiek izmantoti gadījumos, kad nav iespējams tieši pietuvoties detaļai.

T12-D4 un T12-D24 ir ierīces, kas ir līdzīgas kaltam savā galā. Pielietojuma joma ir ārkārtīgi plaša, taču tie ir piemēroti gandrīz visam. Un pēdējā no izplatītākajām variācijām: T12-BC2, T12-C4 un T12-C1. Tie ir universāli dzēlieni, vienīgā atšķirība starp tiem ir uzgaļa diametrs. Tie ir tie, kas tiek izmantoti visbiežāk, un tāpēc tie arī neizdodas biežāk.

Dzimšanas dienā man uzdāvināja lodēšanas staciju ar maināmiem uzgaļiem HAKKO T12. Komplektā bija trīs uzgaļi, no kuriem izmantoju 2, un tikai nabadzības dēļ. Tagad paspējām paņemt apskatei dzēlienu komplektu - 10gab.

Kādas ir šāda veida dzēliena priekšrocības? Pirmkārt, tie ātri uzsilst - tie uzsilst līdz darba temperatūrai 12-15 sekundēs.
Otrkārt, ir iebūvēts temperatūras sensors. Ja ir parasts lodāmura kontrolieris un ārējais temperatūras mērītājs, to iespējams noregulēt +-7-10 grādu robežās.
Treškārt, tie ir ātri atbrīvojami. Viena uzgaļa nomaiņa pret citu aizņem 5 sekundes.
Ceturtkārt - sortiments

Protams, ķīniešu brāļi izgatavo kopijas, parasti labas kvalitātes.

Kāpēc jums vajadzīgs šāds komplekts? Tā kā detaļu klāsts ir plašs, ir nepieciešams saglabāt plašu uzgaļu klāstu. Ir universāls tips - bet dažādu izmēru, ir tāds masīvu detaļu lodēšanai, adatas tipa - mazām SMD detaļām, pokers - kur ir neērti tikt pie detaļas...

Rezultātā, ja lodējat dažāda veida detaļas, sanāk 5-7 uzgaļi, kurus bieži lietojat.
Bet atgriezīsimies pie komplekta.

Tas ieradās šādā formā, iepakots kartona kastē un burbuļplēvē.

Uzgaļiem ir 3 kontakti, kas atdalīti ar plastmasas gredzeniem.
Komplektā esošā uzgaļa garums svārstās no 147 līdz 154 mm - atkarībā no veida.
Katram uzgalim ir uzlīme ar uzgaļa veidu un kodu.
Uzgaļa diametrs 5,5 mm
Barošanas spriegums - 24 volti
Jauda 70 vati
Temperatūra - līdz 400 grādiem (iespējams līdz 450 - bet kalpošanas laiks ir samazināts)
Savietojams ar bezsvinu lodmetāliem

Komplektā ir šādi padomi:
T12-B
T12-BC2
T12-D4
T12-C1
T12-C4
T12-D08
T12-D24
T12-IL
T12-JL02
T12-K


T12-K - ērts vairāku kontaktu vai masīvas daļas sildīšanai, nestandarta - polietilēna metināšanai vai sintētiskā auduma griešanai.


T12-D08, pēc formas līdzīgas T12-B un T12-IL atšķiras pēc diametra un asināšanas leņķa

T12-JL02 - izmanto grūti sasniedzamās vietās

T12-D4, T12-D24 - Kaltu asināšana


T12-BC2,T12-C1,T12-C4 “nafs” - 1, 2 un 4 mm diametra universālā uzgaļa asināšana

Visiem uzgaļiem bija skārds uzgalis.
Tie labi lodē, lodējot ar parasto kolofoniju temperatūrā virs 300, uz gala veidojas melnas oglekļa nogulsnes, labāk izmantot specializētas plūsmas.
Personīgi komplektam trūkst “mikroviļņu” uzgaļa un tāda, kurā ir padziļinājums svina elementu lodēšanai.
Pēc mēneša lietošanas uz dzēliena neatradu nekādas izdegšanas pēdas. Vara būtu jau divas reizes jānoasina.

Labs komplekts par saprātīgu cenu.

Prece tika nodrošināta veikala atsauksmes rakstīšanai. Pārskats tika publicēts saskaņā ar Vietnes noteikumu 18. punktu.

Plānoju pirkt +24 Pievienot pie favorītiem Man patika apskats +13 +31

Lodāmurs, iespējams, ir vissvarīgākais radioamatieru instruments. Elektronisko komponentu attīstība virzās pieaugošas miniaturizācijas virzienā. Līdz ar elektronisko komponentu attīstību attīstās arī to uzstādīšanas (un demontāžas) līdzekļi. Rūpnieciskajā ražošanā plaši izmanto lodēšanas pistoles, infrasarkanos lodāmurus un lodēšanas krāsnis. Bet radioamatieram vispopulārākais instruments joprojām ir parasts lodāmurs. Tajā pašā laikā katrs iesācējs radioamatieris saskaras ar izvēli: pirkt dārgu profesionālu aprīkojumu vai ietaupīt naudu. Arī es savulaik izgāju šo ceļu. Ilgu laiku nevarēju pāriet uz SMD komponentu lodēšanu vajadzīgās lodēšanas iekārtas trūkuma dēļ. Tā kā elektronika man galvenokārt ir hobijs, es nevarēju atļauties iegādāties profesionālu aprīkojumu. Kompromiss tika panākts, iegādājoties lodāmuru ar temperatūras kontroli un maināmu uzgali. Galvenais šī lodāmura trūkums bija paslēpts pašā temperatūras regulējumā: nebija iespējams iestatīt precīzu temperatūru, un, sildot masīvas detaļas, lodāmura temperatūra varēja ievērojami pazemināties.

Secinājums: profesionālais aprīkojums nav pieejams ikvienam, un lēts aprīkojums bieži neatbilst mūsdienu elektronisko komponentu prasībām. Bet ir kompromiss. Kā vienmēr, Ķīnas rūpniecība mums palīdzēja, piedāvājot lodāmura dizaineru burtiski par 1000-2000 rubļiem (atkarībā no konfigurācijas).

Es saņēmu šo dizaineru pārskatīšanai kā daļu no . Piegāde tieši no Ķīnas aizņēma mēnesi. Kastīte pārvadāšanas laikā bija nedaudz saburzīta, taču tā ir mūsu pasta vaina (informācija 146%). Viss iekšā ir neskarts, un paldies par to. Iesim cauri saturam. Šī lodāmura izmaksas ir aptuveni 1500 rubļu.

Rāmis

Jauks ciets ķermenis. Ir 2 strāvas kontaktligzdas, viena 220 voltiem, otra 12-24 voltiem. Otrā kontaktligzda (12-24 volti) ir komutācija, tas ir, ir iespējams strādāt gan no iekšējā barošanas avota (kas tiek piegādāts ar 220 voltiem), gan no ārēja avota ar spriegumu 12-24 volti (piemēram, , no automašīnas borta tīkla). Kad kontaktdakša ir pievienota kontaktligzdai 12-24, iekšējā strāvas padeve tiek izslēgta (protams, ja jūs nolemjat izmantot šo funkciju). Mani patīkami pārsteidza korpusā iekļautās gumijas kājas. Priekšējā panelī ir slēdzis. Diemžēl saņēmu komplektu ar bojātu slēdzi. Sākotnēji es to uzstādīju tikai un vienīgi estētiskiem nolūkiem (citiem vārdiem sakot, lai aizbāztu caurumu), vēlāk izdevās to atdzīvināt, dejojot ar tamburīnu. Starp korpusa trūkumiem var izcelt arī līku gaismas filtru, kas uzstādīts indikatora priekšā. Lai to instalētu, man bija jāizmanto superlīmes melnā maģija. Man radās sajūta, ka plastmasa, no kuras tika izgatavots filtrs, ir griezta ar rokām ar šķērēm. Visbeidzot, lieta patiesībā nav tik liela. Ja nolemjat komplektu paņemt līdzi korpusam, nekavējoties pievienojiet grozam 24 voltu barošanas bloku, kas nesen parādījās produkta lapā.

Lodāmura vadības panelis.

Lodāmura vadības panelim nav nepieciešama montāža, jums tikai jāielodē LED un "aviācijas" savienotājs. Montāžas caurums korpusā nodrošina 2 savienotāja uzstādīšanas iespējas, un caurumi uz tāfeles atstāj tikai vienu no šīm divām iespējām: ar atslēgu uz augšu.

Montāžas secība ir šāda:

  • līmi gaismas filtrā
  • ievietojiet savienotāju priekšējā panelī ar atslēgu uz augšu un pievelciet uzgriezni aizmugurē
  • ievietojiet LED plāksnē, nelodējiet to
  • uzstādiet iespiedshēmas plati, kodētājam un savienotāju tapām jāieņem tām paredzētas vietas
  • piestipriniet iespiedshēmas plati, pievelkot kodētāja uzgriezni
  • pielodējiet savienotāju, ievietojiet LED tam paredzētajā atverē panelī un pielodējiet to tāpat.

Skats uz priekšējo paneli pēc montāžas.

Lodāmurs

Pats lodāmurs montāžā prasa vairāk pūļu.

Galvenās grūtības lodāmura montāžā ir tādas, ka ražotājs uz vadības paneļa un lodāmura kontaktu paneļa izmantoja dažādus tapu apzīmējumus. Tomēr pārdevēja lapā ir norādīta pareizā elektroinstalācijas shēma.


Tieši šo shēmu es ievēroju, montējot lodāmuru. Sniegti arī ieteikumi vibrācijas sensora uzstādīšanai. Labojiet mani, ja kļūdos, bet vibrācijas sensora uzstādīšana ir atkarīga no tā, kādu lodāmura turētāju plānojat izmantot. Ja lodāmura gaidstāves pozīcija ir noliekta uz leju (lielākā daļa mūsdienu lodāmura turētāju pieņem, ka tā ir lodāmura pozīcija), sniegtie ieteikumi ir pareizi. Ja izmantojat paštaisītu statīvu, uz kura atrodas lodāmurs ar galu uz augšu, tad vibrācijas sensors ir jāapgriež otrādi. Es nezinu, kāpēc, bet kastē bija divi vibrācijas sensori (divi sensori ir redzami arī fotoattēlos no produkta lapas). Lūdzu, ņemiet vērā, ka vads lodāmura rokturī ir nostiprināts ar saiti. Rūpīgais lodāmura ražotājs komplektam pievienoja pat vienu kaklasaiti.

Starp paša lodāmura priekšrocībām jāatzīmē, ka kontaktplāksne pircējam tiek nosūtīta jau samontēta. Agrīnās lodāmura versijās šī plāksne bija pa daļām, un pircēji bieži apmulsa, to montējot.

Kontaktu panelis cieši pieguļ lodāmura rokturī un nekarājas.

Lodāmura stieple ir mīksta un nesaglabā formu. Pats saliktais lodāmurs ir ļoti viegls. Uzgalis ir Hakko T12 kopija ar iebūvētu termopāri. Lūdzu, ņemiet vērā pārdevēja ieteikumu: ilgstoša darbība temperatūrā virs 400 grādiem samazina uzgaļa kalpošanas laiku.

Uzgalis tiek fiksēts, izmantojot speciālu iespīlēšanas uzmavu un uzgriezni.

Lodāmura rokturis ir “pārklāts ar gumiju”, un ir pārsteidzoši, ka gumijas spilventiņš nenāk nost (vecajam lodāmuram tas turpināja slīdēt nost un tas bija šausmīgi kaitinoši).

Pēc lodāmura salikšanas nepieciešams pieslēgt dēli pie barošanas avota (kā tas varētu būt citādi, plates augšpusē ir savienotājs). Zaļais vads uz savienotāja ir paredzēts zemei. Pievērsiet uzmanību uzrakstam augšējā attēlā: savienojiet zemi un mīnusu, lai iegūtu stabilāku temperatūru.

Izvēloties barošanas avotu, skatiet tabulu produkta lapā. Otrajā tabulas slejā ir norādītas nepieciešamās minimālās aprēķinātās barošanas avota strāvas vērtības. Es atzīmēju, ka mans lodāmurs patērē ne vairāk kā 1,4 ampērus, ja to darbina 12 voltu barošanas avots.

Agrīnās šī lodāmura versijās, kad tika darbināts ar spriegumu virs 19 voltiem, tika ieteikts atlodēt rezistoru, kas uz tāfeles ir atzīmēts ar rāmi. Pieslēdzu lodāmuru pie barošanas avota no klēpjdatora ar 20 voltu spriegumu, nekas nenotika.

Kad barošana tiek ieslēgta ar atvienotu lodāmuru, displejā iedegas vērtība “000”, kas nekavējoties mainās uz “500”. Papildus temperatūrai tiek parādīta papildu informācija (sk. simbolus attēlā zemāk):

  • 3 – apkures indikators (LED);
  • 5 – vibrācijas sensora aktivizēšanās indikācija (turpmāk daļējie punkti uz indikatora darbojas kā indikatori);
  • 6 – īstermiņa temperatūras paaugstināšanas režīma aktivizēšanas indikācija;
  • 7 – miega režīma indikācija.

Par lodāmura kalibrēšanu varu teikt tikai vienu: manā gadījumā tas nebija vajadzīgs. Mana multimetra ar termopāri kļūda ir ±(1,0%+5) temperatūrā līdz 400°C. Tas ir, pie 100°C kļūda ir ±6°C, pie 200°C - ±7°C, pie 400°C - ±9°C. Es pārbaudīju atbilstību termopāra uzstādītajām un izmērītajām temperatūrām diapazonā no 200 līdz 400 grādiem ar soli pa 10 grādiem gandrīz visā diapazonā, temperatūras starpība nepārsniedza multimetra kļūdu. Gadījumos, kad starpība pārsniedz kļūdu, starpība starp iestatīto un izmērīto temperatūru nepārsniedza 15°C.

Tomēr ir iespējams kalibrēt lodāmuru. Pirmkārt: lodāmura priekšpusē ir apgriešanas rezistors ar marķējumu “CAL”. Otrkārt: no izvēlnes tiek nodrošināta zināma kalibrēšana. Lai atvērtu iestatījumu izvēlni, ir jānospiež kodētājs un dažas sekundes turiet to nospiestu, nospiežot kodētāju. Apskatīsim izvēlnes vienumus:

  • P00: atjaunot noklusējuma iestatījumus. 0 – neatiestatīt parametrus, 1 – atiestatīt parametrus. Šajā brīdī es ritinu vērtības no 0 līdz 12.

Punkti P01-P03 attiecas uz temperatūras kalibrēšanu. Ja jūs par to neko nesaprotat, nemainiet šos parametrus. Ja joprojām maināt šos parametrus nepareizi, vienmēr varat atiestatīt vērtības uz noklusējuma vērtībām.

  • P01: Operacionālā pastiprinātāja pastiprinājums. Diapazons no 200 līdz 350, 1. darbība, noklusējuma 230.
  • P02: darbības pastiprinātāja nobīdes spriegums. Diapazons 0–250 mV, 2. darbība, noklusējuma vērtība 100.
  • P03: Lodāmura uzgalī uzstādītā termopāra Zēbeka koeficients µV/℃. Diapazons 30–50, 1. darbība, noklusējuma vērtība 41. Ņemiet vērā, ka šis koeficients nav nemainīga vērtība un mainās līdz ar temperatūras izmaiņām. 200-400 grādu diapazonā Zēbeka koeficients K tipa termopārim nelineāri palielinās no 40 līdz ~46 (skat. grafiku 188. lpp. grāmatā Encyclopedia of Electronic Components. Volume 3 by Ch. Platt).
  • P04: Temperatūras regulēšanas solis. 0,1, 2,5 vai 10 grādi. Ar vērtību 0 temperatūras izmaiņas var bloķēt. Manam lodāmuram ir pieejami tikai 0, 5 un 10 grādi.
  • P05: Šis parametrs nosaka, cik ātri lodāmurs pāries miega režīmā. Diapazons 0 - 60 minūtes, 1. solis, 0 – izslēdz miega režīmu. Pārejot miega režīmā, lodāmurs samazina temperatūru līdz 200℃, un iziet no miega režīma, pamatojoties uz signālu no vibrācijas sensora, kas atrodas lodāmura rokturī, kā arī nospiežot kodētāju.
  • P06: automātiskās izslēgšanas laiks. Diapazons: 0–180 minūtes, 0–30 1. darbība, 30–180 10. darbība, 0 atspējo izslēgšanas funkciju. Automātiskās izslēgšanas laikā lodāmura temperatūra pazeminās līdz istabas temperatūrai, un displejā parādās 000. Iziešana no šāda “dziļa miega” tiek veikta saskaņā ar P08 punktā noteiktajiem nosacījumiem. Atpakaļskaitīšana līdz izslēgšanai sākas no brīža, kad lodāmurs pāriet miega režīmā.
  • P07: temperatūras korekcija. Diapazons 0 -20 grādi ar soli 1 grādi. Godīgi sakot, es nesapratu šo korekciju. Saskaņā ar mašīntulkojumu produkta lapā, šim iestatījumam vajadzētu palīdzēt, ja lodāmurs nepareizi iestata temperatūru un vienmēr kļūdās par vienu un to pašu vērtību visā regulējamo temperatūru diapazonā. Bet neatkarīgi no tā, kā es pielāgoju šo iestatījumu, dati lodāmura un multimetra displejos vienmēr sakrita.
  • P08: nosacījumi iziešanai no dziļā miega: 0 pagriežot/nospiežot kodētāju, 1 – ar signālu no vibrācijas sensora un pagriežot/nospiežot kodētāju.

Lodāmuram ir īslaicīgs temperatūras paaugstināšanas režīms, kas tiek aktivizēts, īsi nospiežot kodētāju. Parametri P09 un P10 ir atbildīgi par šī parametra iestatīšanu.

  • P09: parametrs nosaka, par cik grādiem tiks paaugstināta lodāmura temperatūra, kad šis režīms ir aktivizēts. Diapazons 20 - 100 grādi, solis 10 grādi.
  • P10: temperatūras paaugstināšanās ilgums. Diapazons 10–250 sekundes, 5 sekunžu solis.
  • P11: Šis parametrs iestata gaidīšanas laiku iestatījumu izvēlnē. Pēc šī laika iestatījumi tiek saglabāti un lodāmurs iziet no iestatījumu režīma (no 4 līdz 60 sekundēm). Es iesaku nekavējoties iestatīt šo vērtību lielāku, lai jums būtu laiks domāt, uzstādot lodāmuru.

Kopējie iespaidi, lietojot lodāmuru, ir labi, barošanas padeves metožu un spriegumu daudzveidība dod plašas iespējas lodāmura izmantošanai dažādos apstākļos, arī autonomos (piemēram, automašīnā vai vienkārši no automašīnas akumulatora). Zemā cena ir vēl viens pluss iesācējiem un tiem, kam ir neliels budžets. Nomaināmo uzgaļu dažādība ļauj izmantot lodāmuru visdažādākajiem uzdevumiem.

P.S. Es arī pasūtīju barošanas bloku, bet es nevarēšu to aprakstīt šajā rakstā (termiņš beidzas). Tātad viss par barošanas bloku tiks pievienots vēlāk. Tāpat plānoju, ja iespējams, pasūtīt pilnu dzeloņu komplektu, par tiem arī pastāstīšu vēlāk.

P.P.S. Beidzot dabūju rokās 24 voltu barošanas avotu no tā paša pārdevēja. No vienas puses, barošanas bloks mani iepriecināja lodāmurs uzsilst dažu sekunžu laikā. No otras puses, barošanas bloks maz iekļaujas korpusā, nācās pavadīt visu vakaru un daudz nervu, lai atrisinātu šo problēmu. Tātad...

Vispirms jums būs jāatlod 24 voltu izejas savienotājs. Tas atrodas uz 220 voltu kontaktligzdas. Tad jums ir jāsaliek visi ziedlapu kontakti uz 220 voltu kontaktligzdas uz sāniem, pašā pamatnē, par 90 grādiem (tas ir, pilnībā piespiediet tos pie kontaktligzdas). Pats barošanas bloks novietoju atpakaļ uz priekšu, tas ir, barošanas avota 220 voltu ieeja atrodas netālu no "aviācijas" savienotāja, un 24 voltu izeja atrodas netālu no 220 voltu kontaktligzdas. Citādi bloku iestumt vispār nav iespējams. Strāvas padeve korpusā nav nekādā veidā nostiprināta, bet ir nospiesta no visām pusēm, lai tā nemaz nekustētos. Vāks aizveras ar sasprindzinājumu, nesalaužiet korpusa aizmugurējo paneli. Es atstāju lodāmura dubultās barošanas iespēju gan caur 220 voltu kontaktligzdu caur iekšējo barošanas avotu, gan caur 12-24 voltu komutācijas ligzdu, tas ir, tika saglabāta lodāmura autonomija. Slēdzis uz priekšējā paneļa atslēdz zemspriegumu, un strāvas padeve paliek savienota ar tīklu. Vēlos uzstādīt vēl vienu slēdzi, lai atvienotu barošanu no 220 voltiem, bet korpusā vairs nav vietas.

Populārais Hakko T12 komplekts ļauj izveidot labu lodēšanas staciju par nelielu naudu. Šis komplekts jau tika pārskatīts vietnē Muska, tāpēc es nolēmu to iegādāties. Zemāk ir mana pieredze, montējot staciju korpusā no pieejamajiem komponentiem. Varbūt kādam noderēs.

Kas notika beigās.

Roktura montāža ir detalizēti aprakstīta iepriekšējā apskatā, tāpēc es to nepārskatīšu. Atzīmēšu tikai to, ka galvenais ir būt uzmanīgiem, novietojot kontaktu paliktņus. Svarīgi, lai abi atsperes kontakta lodēšanas paliktņi atrastos blakus viens otram vienā pusē, jo kļūdoties būs diezgan grūti pārlodēt. Esmu redzējis šo kļūdu no vairākiem YouTube recenzentiem.

Tā kā ķīniešu bilde ar spraudeņiem izskatās nedaudz mulsinoša, nolēmu uzzīmēt saprotamāku. Kontaktu secībai no vibrācijas sensora uz kontrolieri nav nozīmes.

Komentāros izcēlās strīds par vibrācijas sensora, kas pazīstams arī kā SW-200D leņķa sensors, pareizo pozīciju. Šis sensors kalpo, lai automātiski pārslēgtu lodāmuru gaidīšanas režīmā, kurā uzgaļa temperatūra kļūst par 200C, līdz atkal tiek uzņemts lodāmurs. Vienīgā pareizā sensora pozīcija tika noteikta eksperimentāli. Pāreja uz miega režīmu notiek, ja no sensora nenāk nekādas izmaiņas ilgāk par 10 minūtēm, un attiecīgi iziet no miega režīma, ja ir reģistrētas vismaz dažas svārstības.


Šajā sensorā vibrācijas rādījumi ir iespējami tikai brīdī, kad bumbiņas pieskaras kontakta paliktnim. Ja bumbiņas ir glāzē, tad nekādi dati netiks saņemti. Tāpēc sensoram jābūt lodētam ar stiklu uz augšu un kontakta paliktni virzienā uz galu. Sensora stikls izskatās kā cieta metāla virsma, un kontaktu paliktnis ir izgatavots no dzeltenīgas plastmasas.

Novietojot sensoru ar stiklu uz leju (virzienā uz galu), sensors nedarbosies, kad lodāmurs ir novietots vertikāli, un, lai pamostos no miega režīma, tas būs jākrata.

Miega taimautu var regulēt izvēlnē. Lai pārietu uz konfigurācijas izvēlni, jums ir nepieciešams turēt nospiestu pogu uz kodētāja (nospiest temperatūras regulatoru), kad regulators ir izslēgts, ieslēdziet regulatoru un atlaidiet pogu.
Miega režīma pārejas laiks tiek pielāgots P08. Varat iestatīt vērtību no 3 minūtēm līdz 50, citas tiks ignorētas.
Lai pārvietotos starp izvēlnes vienumiem, īsi turiet nospiestu kodētāja pogu.

P01 ADC atsauces spriegums (iegūts, mērot TL431)
P02 NTC korekcija (iestatot temperatūru uz zemāko digitālā novērojuma rādījumu)
P03 op amp ieejas nobīdes sprieguma korekcijas vērtība
P04 termopāra pastiprinātāja pastiprinājums
P05 PID parametri pGain
P06 PID parametri iGain
P07 PID parametri dGain
P08 automātiskās izslēgšanas laika iestatījums 3-50 minūtes
P09 atjaunot rūpnīcas iestatījumus
P10 temperatūras iestatījumu soļošana
P11 termopāra pastiprinātāja pastiprinājums

Ja kāda iemesla dēļ vibrācijas sensors jūs traucē, varat to izslēgt, aizverot SW un + uz kontrollera.

Lai no lodāmura izspiestu maksimālu jaudu, tas jābaro ar 24V spriegumu. Ja barošanas avots ir 19 V un vairāk, neaizmirstiet noņemt rezistoru

Izmantotās sastāvdaļas

Pats lodāmurs ir Hakko T12 kopija ar kontrolieri

Visnoderīgākais bija T12-BC1

Izrādījās, ka temperatūra katram uzgalim ir jākalibrē atsevišķi. Man izdevās panākt pāris grādu neatbilstību.

Kopumā esmu ļoti apmierināts ar lodāmuru. Kopā ar parasto plūsmu es iemācījos lodēt SMD tādā līmenī, par kādu iepriekš nebiju sapņojis.