Цэс
Үнэгүй
гэр  /  Тавилга/ Дунд бүлэгт хүрээлэн буй ертөнц ба хэрэглээний талаархи нэгдсэн хичээл. Сэдэв: "Нүүдлийн болон өвөлждөг шувууд

Дунд бүлэгт хүрээлэн буй ертөнц ба хэрэглээний талаархи нэгдсэн хичээл. Сэдэв: "Нүүдлийн болон өвөлждөг шувууд

Холимог насны бүлэгт зориулсан хичээлийн тэмдэглэл (2-4 нас). "Өвлийн мод дээрх шувууд" програм

Кравченко Надежда Николаевна, Воронеж мужийн Бутурлиновка, MKDOU Бутурлиновскийн №7 цэцэрлэгийн багш.
Тодорхойлолт:Энэхүү хичээлийн хураангуй нь сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарт сонирхолтой бөгөөд ашигтай байх болно

Зорилтот:Бэлэн маягтуудаас хамтын өргөдөл гаргах
Даалгаварууд:
- Хүүхдүүдэд өвөлждөг шувууд, тэдгээрийн нэрс, биеийн бүтэц, төрөл бүрийн шувуудын онцлог шинж чанаруудын талаархи ойлголтыг нэгтгэх.
- цавууг хэрхэн болгоомжтой хэрэглэхийг заах, шаардлагатай бол салфетка хэрэглэх.
- хамтран ажиллаж сурах
- Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, эд ангиудыг бүхэлд нь угсрах чадварыг хөгжүүлэх
- Шувуудыг хайрлах, тэдэнд туслах хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх

Хичээлийн материал:
Шувууны хэсгүүдийн хоосон зай: бие, далавч, хөх, улаан, шар
Өвлийн модны дүрс
Цавуу сойз
PVA цавуу
Салфетка

Хичээлийн явц:

Мэндчилгээ:Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна:

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав
Чи миний найз, би чиний найз
Хамтдаа гар барьцгаая
Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хар даа, манай бүлэгт толгойт хулгана нисч ирэв. Тэр маш хүйтэн, дулаацахыг хүсч байна
(Хүүхдүүдэд шувууны тоглоом үзүүлэв)
- Залуус аа, гар хөлдөөсөн үед юу хийдэг вэ?
Хүүхдүүд:Гар дээрээ дулаан агаар амьсгална

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зочин шувуугаа бас дулаацуулъя. Би чамд толгойт хулгана өгөхөд та нар дээр нь бүлээн агаар үлээж, бие биедээ дамжуулаарай. Энэ нь бидний толгойн хулгана дулаан байх болно.

Амьсгалын дасгалууд "Түүний толгойг дулаацуулъя"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гадаа маш хүйтэн, хүйтэн жавартай, бүх мод, байшинг цасаар бүрхэж, бүх шувууд хүйтнээс нуугдаж байна гэж толгой хулгана хэлэв.
- Залуус аа, манай бүлэгт үлдэж, түүнтэй тоглоцгооё.

Биеийн тамирын дасгал: Хялбар хулгана үсэрч байна
Хурдан хулгана давхиж байна
Тэр зүгээр сууж чадахгүй
(дугуйгаар хоёр хөл дээрээ үсрэх)
Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх
Топ шиг эргэлдэв
(байрандаа эргэлдэх)
Би нэг минут суулаа
Цээжийг нь хошуугаараа маажив
(сууж, толгойгоо баруун, зүүн тийш хазайлгах)
Мөн замаас хашаа хүртэл
Тири - тири, сүүдэр - сүүдэр, сүүдэр!
(нэг байрандаа үсрэх)
А.Барто

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай толгой хулгана ямар шувууны найзуудтай вэ?
Хүүхдүүд:Бор шувуу, хэрээ, бух, тагтаа.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эдгээр шувуудыг бид юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд:Өвөлждөг шувууд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, толгойт хулганатайгаа найзууд болцгооё.
(Хүүхдүүд ширээн дээр сууна)
- Хараач, таны урд байгаа ширээн дээр шувуу хийх хэсгүүд байдаг. Шувуу юунаас бүрдэхийг харцгаая. Би чамд үзүүлье, чи шувууны биеийн хэсгүүдийг нэрлээрэй.
- биед жигд шилждэг толгой
- далавч
- хөх
- Залуус аа, бид шувуунд шар хөхийг наавал ямар шувуу байх вэ?

Уйтгартай, жижиг
Бараг бүх шувуу шар өнгөтэй.
Гахайн өөх, улаан буудайнд дуртай,
Түүнийг хэн гэдэг вэ? (толгой хулгана)


-Тэгээд бид улаан хөхөө шувуунд наавал ямар шувуу байх вэ?

Улаан хөхтэй, хар далавчтай
Үр тариа ховхлох дуртай
Уулын үнсэн дээрх анхны цастай
Тэр дахин гарч ирэх болно. (бухын шувуу)


- Одоо шувуудаа хэсгүүдээс нь угсарч, наацгаая.
Хүүхдүүд өөрсдөө ажлаа хийдэг.


Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа! Манай зочин толгойт хулгана хичнээн олон шувуутай найзуудтай болсон бэ! Гэхдээ бид тэднийг хаана байрлуулах вэ? Тэднийг өвлийн мод дээр тарьцгаая.


Хүүхдүүд шувууны бэлэн дүрс дээр цавуу түрхэж, өвлийн модонд наа.


Хичээлийн хураангуй:


Хараач, залуус аа, бид ямар өнгөтэй өвлийн модтой вэ! Үүн дээр хичнээн шувуу байрлуулсан бэ! Титмаус шинэ найзууддаа үнэхээр их таалагдсан бөгөөд бүх шувууд манай бүлэгт амьдрах болно гэдэгт бид баяртай, баяртай байх болно.

Нинель Баранова
"Нүүдлийн шувууд" дунд бүлэгт хэрэглэх GCD-ийн хураангуй

Сэдвийн дунд бүлэгт хэрэглэх GCD-ийн хураангуй« Нүүдлийн шувууд» .

Зорилтот: тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх нүүдлийн шувууд.

Хөтөлбөрийн даалгавар: боломжтой байх дамжуулахбие биенийхээ сэтгэлийн байдал; нэрлэх чадвартай байх шувууд; анхаарал сарниулахгүйгээр болгоомжтой ажиллах; нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх; яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах; байгаль, түүний оршин суугчдад халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: П.И.Чайковскийн хөгжмийн цомгийн аудио бичлэг "Улирал"("Ларк"-аас ишлэл) М.Врубелийн зураг "Хун"; шаргал А-4 хэмжээтэй ландшафтын хуудас, цавуу сойз (цавуу); PVA цавуу, тосны даавуу, салфетка; тойрог - цэнхэр, ногоон, цагаан; дуу бичлэг шувууд(арын дэвсгэр шиг сонсогдож байна); зарим сандал нь хагас тойрог хэлбэрээр байрладаг, бусад нь ширээн дээр зогсдог; ширээ.

Урьдчилсан ажил: А.Н.Плещеевын шүлгийг хүүхдүүдтэй хамт сурах. "Өвс ногоорч ​​байна ..."; зургуудыг харж байна номонд нүүдлийн шувууд, зураг, ил захидал; тандалт алхаж байхдаа шувууд; циклээс орос ардын үлгэр унших "Хун".

Хүүхдэд зориулсан сандал нь хагас тойрог хэлбэрээр байрладаг. П.И.Чайковскийн хөгжимд "Ларк"хөгжмийн цомгоос "Улирал"хүүхдүүд байрандаа очдог

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ! Сайн байна уу, зочид! Бидний уулзалтыг аятайхан, найрсаг болгохын тулд тав тухтай байрлалыг эзэл, нүдээ аниад - тааламжтай зүйлсийн талаар бод... Нүдээ нээ, бие бие рүүгээ инээмсэглэ. оролдоод үзье хүлээлгэж өгөхүг хэлэлгүйгээр бие биедээ сэтгэлийн байдал. Би чамайг тоглоом тоглохыг санал болгож байна "Хүрч":

Муурын зулзага шиг надад тавхайгаараа зөөлөн хүрнэ...

Зөөлөн үүл шиг надад хүрээрэй ...

Намайг үнэхээр санаж байгаа юм шиг надад хүрээрэй...

Харамсах юм шиг хүрнэ...

Та эвлэрэхийг хүсч байгаа юм шиг хүрнэ үү...

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залгих нь яаран ирэв

Цагаан далайгаас болж,

Тэр суугаад дуулав:

“Чи 3-р сар хичнээн хөмсөг зангидсан ч хамаагүй

Цас ч бай, бороо ч бай,

Бүх зүйл хаврын үнэртэй"

Сурган хүмүүжүүлэгч: юуны тухай шувуушүлэгт хэлсэн үү?

Хүүхдүүд: хараацайн тухай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ юу вэ шувуу?

Хүүхдүүд: Нүүдлийн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Аль нь Чиний мэдэх нүүдлийн шувууд? Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? Та бидэнд өөр юу хэлж чадах вэ шувууд?

(Хүүхдүүдийн хүлээгдэж буй хариулт нь хун, дэгээ, тогоруу, од гэх мэт. дээгүүр нисэхнэг газраас нөгөөд, тэд урагшаа нисдэг; цагт шувууд хоёр далавчтай, нэг толгой, бие нь өдөөр хучигдсан гэх мэт)

Хурууны гимнастик "Старлинг"

Старлинг шувууны байшинд амьдардаг

дуу дуулж, алгаа бие бие рүүгээ босоо байрлуулж, бяцхан хуруугаа дар (завь шиг, эрхий хуруугаа дотогшоо нугалах)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүгдийг мэдэж байсан уу шувууд өөрөөр дууддаг. Та аль нь болохыг тааж чадах болов уу гэж бодож байна шувууд маш их хашгирав:

Курли-Курли (кран)

Хараач (хөхөө)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи бид хоёр хэтэрхий удаан сууж байна, бид үзэсгэлэнтэй, бардам байна гэж төсөөлөөд үз дээ шувууд - хун. (М. Врубелийн зургийн мультимедиа танилцуулга "Хун")

Зохицуулалттай яриа хөгжүүлэх тоглоом хөдөлгөөн:

Хунгууд нисч байв

Бүх хүмүүс тойрон алхаж, гараа даллаж, хунгийн нислэгийг дүрслэн харав.

хунгууд сууж байв

бүх хүмүүс гайхаж байв.

Бид суугаад суулаа. бөхийж, гараа доошлуулж, далавч шиг нурууныхаа араар нугалав

хөөрсөн, ниссэн

ниссэн, ниссэн

Тэд дуу дуулж эхлэв, тойрог болж гүйж, гараа далавч шиг хийв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд үнэнийг хэлдэг "Цөлийн гоо үзэсгэлэн нь ус, усны гоо үзэсгэлэн нь хун". Бид тантай хамт зураг хийхийг оролдъё "Хун".

(Хүүхдүүд ажлын байрны ард гарч, тэндээ хэвтээд, дугуйлангаас нь наадаг зураг: цэнхэр тойрог - ус; ногоон өвс; цагаан - хун).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та ямар үзэсгэлэнтэй хун хийсэн болохыг хараарай!

Голын дагуу хун хөвж байна,

Бяцхан толгойг эрэг дээр авч явдаг.

Цагаан далавчаа даллаж -

Тэр усыг зүлгэн дээр сэгсэрнэ.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Нүүдлийн шувууд" ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй"Нүүдлийн шувууд" сэдвээр ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй Зорилго: 1. өвөлждөг, нүүдлийн шувуудын тухай ойлголтыг бий болгох; гүнзгийрүүлэх.

Дунд бүлгийн "Нүүдлийн шувууд" сэдвээр хийсэн эцсийн хичээлийн хураангуй. Зорилго: Боловсрол: Хүүхдүүдийн нүүдлийн шувуудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

"Нүүдлийн шувууд" бэлтгэл бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй"Нүүдлийн шувууд" бэлтгэл бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Зорилго: Гүнзгийрүүлэх, системчлэх.

"Нүүдлийн шувууд" залруулах бэлтгэл бүлгийн хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Бэлтгэл засах бүлгийн хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Сэдэв: "Нүүдлийн шувууд" Зорилго: Хүүхдүүдийн зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

"Нүүдлийн шувууд" бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй.Бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи тэмдэглэл Сэдэв: Улирлын тухай яриа. Хавар. Нүүдлийн шувууд. Зорилго: үгсийн санг өргөжүүлэх.

"Нүүдлийн шувууд" дунд бүлгийн хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн хураангуйХөтөлбөрийн агуулга: Намрын улиралд шувуудын амьдралын улирлын өөрчлөлтийг танилцуулах. Хүүхдүүдийг нүүдлийн шувуудтай танилцуулах. Сурах.

"Өвөлждөг шувууд"


Хичээлийн зорилго.

"Өвөлждөг" шувуудын тухай ойлголтыг бататгах.

Хүүхдүүдэд өвөлждөг шувуудын хоол тэжээлийн талаар ойлголт өгөх.
Төсөөлөл, анхаарал, сэтгэлгээ, объектын талаархи цогц ойлголтыг хөгжүүлэх.
Шувуудад халамжтай, найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.
Яриа дахь ерөнхий үгсийг идэвхжүүлэх: "өвөлждөг шувууд";саналаар хариулах.

Залруулах боловсролын даалгавар:

Өвөлждөг шувууд, тэдгээрийн бүтцийн талаархи ойлголтыг тодруулж, өргөжүүлэх. Өвөлждөг шувуудын тухай ойлголтыг бий болгох.

Сэдвийн талаархи үгсийн санг тодруулж, идэвхжүүлж, асуултанд хариулж, өгүүлбэрээр хариулж сурах.

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар:

Харааны анхаарал, ойлголтыг хөгжүүлэх,ярианы сонсгол ба фонемик ойлголт, санах ой, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, амьсгалах, ярианы амьсгалыг зөв гаргах, яриаг хөдөлгөөнтэй зохицуулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн сайхан сэтгэл, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлага, байгальд хайртай байх чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: "Өвөлждөг шувууд" танилцуулга.

Тараах материал:Шувууны бие ба толгойн хоосон зай; далавчны дэлгэрэнгүй мэдээлэл, янз бүрийн хэлбэр, өнгөт сүүл,цавуу, салфетка, маркер.

Урьдчилсан ажил:

  1. Алхаж байхдаа хэрээ, бор шувуу, бухын шувууг ажиглах.
  2. Г.Скребицкийн "Урт сүүлт дээрэмчид" өгүүллэгийг уншиж байна.
  3. А.Яшиний “Өвөл шувуудыг тэжээ” шүлгийг цээжилнэ.
  4. Танилцуулга: А.Яшина "Өвлийн улиралд шувуудыг тэжээх", М.Глазкова "Шувуудыг тэжээх".
  5. Тайлбарласан түүх, харилцан яриа бичих.
  6. Оньсого хийх.
  7. "Алгандаа үгээ нуу" дасгал, "Аль шувуу явсан бэ?" тоглоом

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулах цаг

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүдтэй уулзаж, тэднийг дэлгэцэн дээр үзэхийг урьж байна.

– Эдгээр зурган дээр хэдэн өөр шувуу байгааг хараарай (зураг, дүрслэлийг судлах). Та ямар шувууг мэддэг вэ?(Хүүхдийн хариулт.)

- Эдгээр зургуудыг нэг үгээр юу гэж нэрлэх вэ?

Энэ хэн бэ? (Өвөлждөг шувууд).

2. Сэдвийн танилцуулга

- Зөв.

- Энэ бол өвөлдөө үлддэг шувуудын нэр юм. Эдгээр нь янз бүрийн нөхцөлд дасан зохицож чаддаг шувууд юм.

3. Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.

- Өнөөдөр бид өвөлждөг шувуудын тухай ярих болно. Хичээлийн төгсгөлд бид өргөдөл гаргах болно. Зургийг хараад шувуудыг нэрлээрэй.(Энэ өвөлждөг шувууг тагтаа, титэм, бор шувуу, хэрээ, тоншуул, бух гэж нэрлэдэг).

4. Зураг үзэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч -Мэдээж, хүйтний улирал эхлэхээр олон шувууд урд зүг рүү нисдэг гэдгийг та мэднэ. Гэхдээ тэд бүгд биш, бас нисдэггүй, гэхдээ жилийн турш бидэнтэй хамт амьдардаг хүмүүс байдаг(Хэрээ, тагтаа, бор шувуу жилийн турш амьдардаг).

- Мөн зөвхөн өвөлжих гэж манайд ирдэг хүмүүс бас байдаг(хөх, бухын шувууд өвөлжихөөр ирдэг).

Булчингууд Манайд анхны цастай ирдэг болохоороо ингэж нэрлэдэг.

— Бухын хөх нь улаан, нуруу нь хөх саарал, толгой, далавч нь хар өнгөтэй.

Титмоусуудад Хөх нь шаргал өнгөтэй, нуруу нь ногоон өнгөтэй, толгой, далавч нь хар, хөхөндөө зангиатай.

Титмаус дээр ар тал нь шаргал ногоон, гэдэс нь шар өнгөтэй, өргөн хар судалтай. Далавч нь цайвар хөндлөн судалтай саарал хөх өнгөтэй.

- Энэ шувуу танд танил юм. Энэ хэн бэ?

Бор шувууны тухай надад хэлээч.

- Тэр ямархуу хүн бэ? (жижиг, шар,саарал, уян хатан, хурдан).

Та энэ шувууг юу гэж нэрлэж болох вэ? (бор шувуу, бяцхан бор шувуу гэх мэт)

- Энэ ямар шувууд вэ?Эдгээр нь өвөлждөг шувууд юм

-Яагаад тэднийг ингэж нэрлэсэн юм бэ?Тэд өвлийн улиралд бидэнтэй хамт амьдардаг.

- Өвөл, хүйтэн эсвэл өлсгөлөнгөөр ​​шувуунд юу нь илүү муу вэ?(Өлсгөлөн)

-Өвлийн улиралд шувууд юу иддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Тийм ээ, ихэвчлэн (жимс, модны үр, ургамлын үр).

- Өвлийн улиралд шувуудад тусалж чадах уу? (шувууг тэжээх)

Залуус аа, надад хэлээч, өвлийн улиралд хүйтэнд шувуудад хэрхэн туслах вэ?

(Хүүхдийн хариулт)

"Хэрэв бид үр тариагаа газарт асгавал тэд цасанд дарагдаж магадгүй." Юу хийх вэ?(Тэжээгч хийх нь дээр.)

(Тэжээгчийг өлгөх).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо би танд ямар ч шувууг хэрхэн яаж хэрэглэх талаар диаграммыг үзүүлэх болно.

Диаграммд үзүүлсэн далавчны хөдөлгөөнийг харуулахад хүүхдүүдийг урь.

5. “Тоншуул” хурууны дасгал

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Хуруугаараа тоглох цаг болжээ.

Би мод тогшиж байна, Нээлттэй алга - мод, долоовор хуруу
Би өт авахыг хүсч байна, өөр гар - тоншуулын хушуу. Мөр бүрийн хувьд
Хэдийгээр тэр холтос дор нуугдаж байсан ч, дөрвөн хуруу алган дээр цохино.
Тэр минийх хэвээрээ байх болно.

6. Хүүхдийн бие даасан ажил.

Тайван хөгжим сонсогддог.

Хяналтын дэлгэц дээр ажлын ерөнхий диаграмм байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ширээн дээр янз бүрийн хэлбэр, өнгөт далавч, сүүлний хэсгүүд байдаг тул шувууддаа илүү тохиромжтойг нь сонгох боломжтой.

Хүүхдүүд аппликейшн хийдэг.

Хүүхдийн ажилд бие даасан дүн шинжилгээ хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бид найзуудаа эмчлэх болно.

Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд өвөлждөг шувуудын хоол бүхий тавиур дээр ажлаа байрлуулдаг.

7. Хичээлийн хураангуй.

-Та ангидаа ямар шинэ зүйл сурсан бэ?(Та ямар шувуудтай уулзсан бэ?)

- Хичээлээс юу хамгийн их санаж байна вэ?(Хүүхдийн хариулт.)

-Юунаас болж хүндрэл гарсан бэ?

Анна Баранец

Зорилтот: нөхөрсөг хандлагыг төлөвшүүлэх шувууд. Танил дүрсний дүр төрхөд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх. Хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуул өвөлждөг шувууд. Хүүхдийн ойлголтыг баяжуулах өвөлждөг болон нүүдлийн шувууд, ерөнхий нэрийг танилцуул « өвөлждөг шувууд» .

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Багш зурагтай постер үзэхийг санал болгож байна өвөлждөг шувуудОросын төв хэсэгт. Биеийн бүтцийн онцлог шинж чанарыг тэмдэглэв шувууд, тэдгээрийн байрлал, өдний өнгө, сүүлний бүтцийн онцлог.

Дараа нь багш хүслийг дэвшүүлдэг оньсого:

Ой дундуур нисэх

Чанга шажигнаж байна

Тэр өөрөө цагаан талтай.

Тэр эмэгтэй хэн бэ?. (шаазгай)

Өнгө өнгийн костюм,

Хамар нь хурц.

Би өөрөө том биш.

Ойн эмч. (тоншуул)

Би саарал даашинз өмссөн

Тэгээд тэр тэжээгч рүү нисэв.

Хугарч эхлэв: “Кар-кар-кар!

Энэ ямар шувууны зах вэ?" (хэрээ)

Маш уян хатан, эрч хүчтэй,

Яриатай, чанга,

Зам дагуу үсэрч байна

"Дэгдээхэйн жиргээ!"жиргээнүүд. (бор шувуу)

Улаан хөхтэй шувуу

Тэд бүх зүйлийг төгс мэддэг.

Хайртай шувуу тэнүүчилж байна

Мөн rowan жимс идээрэй. (бухын шувуу)

Намрын сүүлээр - өвлийн эхэн үед эхнийх нь цас газар бүрхдэг, бороонд харласан, цэвэрхэн цагаан хөнжилтэй. Эргэн тойронд байх нь үнэхээр дэгжин, баяр цэнгэл юм! Өвлийн ландшафтыг улам үзэсгэлэнтэй болгох гэж байгаа мэт тэд энэ үед бидэн рүү нисдэг бухын шувуу. Тийм ч учраас ингэж нэрлэсэн байх бухын шувуутэр эхнийхтэйгээ хамт манай бүс нутаг руу нисдэг цас. Эсвэл түрэг үгнээс нэрээ авсан юм болов уу "чимхэх", Юу гэж байгаан "улаан хөхтэй".

Тэд хаанаас бидэн рүү нисдэг вэ? бухын шувуу, яагаад тэд бүтэн жилийн турш харагдахгүй байна вэ? Хавар, зун, намар бухын шувууТэд цөлд амьдардаг бөгөөд үүрээ засаж, дэгдээхэйгээ өсгөдөг. Цастай өвөл бяцхан шувуудад өлсгөлөн, хүйтэнд хүргэдэг бухын шувууТэд цэцэрлэг, цэцэрлэгт хүрээлэн, хотын хашаа, цэцэрлэгт хүрээлэн рүү нисч, хүний ​​​​орон сууц руу ойртдог. А хойд булхын шувууд, тайгын гүний ойн оршин суугчид манай бүс нутгийг зорихын тулд зөвхөн сэтгэлээ сэргээгээд зогсохгүй бие халаах зорилгоор нисдэг.

Насанд хүрэгчид бухын шувууТэд мод, бутны нахиа, үрээр хооллож, жимсний нухашаас үрийг сонгож авдаг. Жишээ нь, rowan жимс амталж, бухын шувуутүүнд наалдсан целлюлозоос хушууг цэвэрлэнэ. Түүнд нуугдсан үр нь газарт унаж, хавар соёолдог. Зузаан хушуу нь зөвшөөрдөг бухын шувууХатуу үр, жижиг самарыг бутлана. Зуны улиралд гэр бүлээрээ бухын шувуунялх хүүхэд дахин гарч ирнэ. Намар эцэг эх, хүүхдүүд дахин сүргээрээ цугларч, ой мод, цэцэрлэгт хүрээлэн, цэцэрлэгт хүрээлэнг тойрон нисч, өлсгөлөн өвлийн өмнө хооллож, эхнийхтэйгээ хамт хооллох болно. цасхотын иргэдийг гадаад төрхөөрөө баярлуулах болно.

Түүхийн дараа багш хүүхэд бүрт stencil өгдөг шувуудмөн мөчрийг дүрсэлсэн цагаан картон хуудас. Дараагийн багш гэж асуув:

Цагаан картон дээр юу харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл (салбар)


Би чамд хэний стенк өгсөн бэ?

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл (шувууд, бухын шувуу)


Ямар өнгөтэй вэ бухын хөх?

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл (улаан)


Наадуулъя шувуумөчир дээр, улаан хөхийг өг!

(хөхийг бөмбөг болгон өнхрүүлсэн улаан салфеткааар хийсэн)



Ном зүй:

1. Хүүхдэд зориулсан утга зохиол, урлагийн хэвлэл. Сургуулийн өмнөх насны хувьд. Миний анхны үгс шувууд.

2. Хүүхдийн үлгэр « өвөлждөг шувууд»

3. Харааны болон дидактик тусламж. Зургаас авсан түүхүүд. Шувууд

4. Зурагт хуудас. Шувуудтөв Орос, Өвөлждөг шувууд.

5. тухай оньсого шувууд.

Хийсвэр

шууд боловсролын үйл ажиллагаа

өргөдлийн дагуу

4-5 насны хүүхдэд зориулсан

"Өвөлждөг шувууд"


Хичээлийн зорилго.

"Өвөлждөг" шувуудын тухай ойлголтыг бататгах.

Хүүхдүүдэд өвөлждөг шувуудын хоол тэжээлийн талаар ойлголт өгөх.
Төсөөлөл, анхаарал, сэтгэлгээ, объектын талаархи цогц ойлголтыг хөгжүүлэх.
Шувуудад халамжтай, найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.
Яриа дахь ерөнхий үгсийг идэвхжүүлэх: "өвөлждөг шувууд";саналаар хариулах.

Залруулах боловсролын даалгавар:

Өвөлждөг шувууд, тэдгээрийн бүтцийн талаархи ойлголтыг тодруулж, өргөжүүлэх. Өвөлждөг шувуудын тухай ойлголтыг бий болгох.

Сэдвийн талаархи үгсийн санг тодруулж, идэвхжүүлж, асуултанд хариулж, өгүүлбэрээр хариулж сурах.

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар:

Харааны анхаарал, ойлголтыг хөгжүүлэх,ярианы сонсгол ба фонемик ойлголт, санах ой, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, амьсгалах, ярианы амьсгалыг зөв гаргах, яриаг хөдөлгөөнтэй зохицуулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн сайхан сэтгэл, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлага, байгальд хайртай байх чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: "Өвөлждөг шувууд" танилцуулга.

Тараах материал:Шувууны бие ба толгойн хоосон зай; далавчны дэлгэрэнгүй мэдээлэл, янз бүрийн хэлбэр, өнгөт сүүл,цавуу, салфетка, маркер.

Урьдчилсан ажил:

  1. Алхаж байхдаа хэрээ, бор шувуу, бухын шувууг ажиглах.
  2. Г.Скребицкийн "Урт сүүлт дээрэмчид" өгүүллэгийг уншиж байна.
  3. А.Яшиний “Өвөл шувуудыг тэжээ” шүлгийг цээжилнэ.
  4. Танилцуулга: А.Яшина "Өвлийн улиралд шувуудыг тэжээх", М.Глазкова "Шувуудыг тэжээх".
  5. Тайлбарласан түүх, харилцан яриа бичих.
  6. Оньсого хийх.
  7. "Алгандаа үгээ нуу" дасгал, "Аль шувуу явсан бэ?" тоглоом

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулах цаг

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүдтэй уулзаж, тэднийг дэлгэцэн дээр үзэхийг урьж байна.

– Эдгээр зурган дээр хэдэн өөр шувуу байгааг хараарай (зураг, дүрслэлийг судлах). Та ямар шувууг мэддэг вэ?(Хүүхдийн хариулт.)

Та эдгээр зургуудыг нэг үгээр нэрлэж чадах уу?

Энэ хэн бэ? (Өвөлждөг шувууд).

2. Сэдвийн танилцуулга

Зөв.

Өвөлдөө үлддэг шувуудыг ингэж нэрлэдэг. Эдгээр нь янз бүрийн нөхцөлд дасан зохицож чаддаг шувууд юм.

3. Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.

Өнөөдөр бид өвөлждөг шувуудын тухай ярих болно. Хичээлийн төгсгөлд бид өргөдөл гаргах болно. Зургийг хараад шувуудыг нэрлээрэй.(Энэ өвөлждөг шувууг тагтаа, титэм, бор шувуу, хэрээ, тоншуул, бух гэж нэрлэдэг).

4. Зураг үзэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч -Мэдээж, хүйтний улирал эхлэхээр олон шувууд урд зүг рүү нисдэг гэдгийг та мэднэ. Гэхдээ тэд бүгд биш, бас нисдэггүй, гэхдээ жилийн турш бидэнтэй хамт амьдардаг хүмүүс байдаг(Хэрээ, тагтаа, бор шувуу жилийн турш амьдардаг).

Мөн манайд зөвхөн өвөлжих гэж ирдэг хүмүүс ч бий.(хөх, бухын шувууд өвөлжихөөр ирдэг).

Булчингууд Манайд анхны цастай ирдэг болохоороо ингэж нэрлэдэг.

Бухын шувуу нь улаан цээжтэй, хөх саарал нуруутай, хар толгой, далавчтай.

Титмоусуудад Хөх нь шаргал өнгөтэй, нуруу нь ногоон өнгөтэй, толгой, далавч нь хар, хөхөндөө зангиатай.

Титмаус дээр ар тал нь шаргал ногоон, гэдэс нь шар өнгөтэй, өргөн хар судалтай. Далавч нь цайвар хөндлөн судалтай саарал хөх өнгөтэй.

Энэ шувуу танд танил юм. Энэ хэн бэ?

Бор шувууны тухай надад хэлээч.

Тэр ямархуу хүн бэ? (жижиг, шар,саарал, уян хатан, хурдан).

- Та энэ шувууг юу гэж нэрлэж болох вэ? (бор шувуу, бяцхан бор шувуу гэх мэт)

Эдгээр нь ямар шувууд вэ?Эдгээр нь өвөлждөг шувууд юм

Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ?Тэд өвлийн улиралд бидэнтэй хамт амьдардаг.

Өвөл, хүйтэн эсвэл өлсгөлөнгөөр ​​шувуунд юу нь илүү муу вэ?(Өлсгөлөн)

Өвлийн улиралд шувууд юу иддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Тийм ээ, ихэвчлэн (жимс, модны үр, ургамлын үр).

Өвлийн улиралд шувуудад тусалж чадах уу? (шувууг тэжээх)

- Залуус аа, надад хэлээч, өвлийн улиралд хүйтэнд шувуудад хэрхэн туслах вэ?

(Хүүхдийн хариулт)

Хэрэв бид газар дээр үр тариа асгавал тэд цасаар хучигдсан байж магадгүй юм. Юу хийх вэ?(Тэжээгч хийх нь дээр.)

(Тэжээгчийг өлгөх).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо би танд ямар ч шувууг хэрхэн яаж хэрэглэх талаар диаграммыг үзүүлэх болно.

Диаграммд үзүүлсэн далавчны хөдөлгөөнийг харуулахад хүүхдүүдийг урь.

5. “Тоншуул” хурууны дасгал

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Хуруугаараа тоглох цаг болжээ.

Би мод тогшиж байна, Нээлттэй алга - мод, долоовор хуруу
Би өт авахыг хүсч байна, өөр гар - тоншуулын хушуу. Мөр бүрийн хувьд
Хэдийгээр тэр холтос дор нуугдаж байсан ч, дөрвөн хуруу алган дээр цохино.
Тэр минийх хэвээрээ байх болно.

6. Хүүхдийн бие даасан ажил.

Тайван хөгжим сонсогддог.

Хяналтын дэлгэц дээр ажлын ерөнхий диаграмм байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ширээн дээр янз бүрийн хэлбэр, өнгөт далавч, сүүлний хэсгүүд байдаг тул шувууддаа илүү тохиромжтойг нь сонгох боломжтой.

Хүүхдүүд аппликейшн хийдэг.

Хүүхдийн ажилд бие даасан дүн шинжилгээ хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бид найзуудаа эмчлэх болно.

Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд өвөлждөг шувуудын хоол бүхий тавиур дээр ажлаа байрлуулдаг.

7. Хичээлийн хураангуй.

-Та ангидаа ямар шинэ зүйл сурсан бэ?(Та ямар шувуудтай уулзсан бэ?)

- Хичээлээс юу хамгийн их санаж байна вэ?(Хүүхдийн хариулт.)

-Юунаас болж хүндрэл гарсан бэ?