Menu
Za darmo
Rejestracja
dom  /  zmywanie/ Stacja lutownicza na STC do grotów typu Hakko T12. Jeszcze raz o lutownicy T12 Niezawodne styki do hakko t12

Stacja lutownicza na STC do grotów typu Hakko T12. Jeszcze raz o lutownicy T12 Niezawodne styki do hakko t12

Co to jest użądlenie? Hakko T12? Jest to wkład zawierający grot lutownicy, grzałkę i termoparę. Teraz zyskują na popularności, a Internet jest pełen artykułów na ich temat. Z uwagi na to, że zostały powtórzone przez Chińczyków, ceny za nie na Ali wynoszą około 4 dolarów, a na wyprzedażach często można je kupić pojedynczo w cenie około 3 dolarów. Asortyment tych końcówek jest szeroki, twierdzi się, że istnieje ponad 80 modeli. (Nawiasem mówiąc, T15 to te same końcówki, w pełni kompatybilne z T12)

Te użądlenia również mnie zaintrygowały po obejrzeniu recenzji. Jednym z głównych punktów jest szybkie nagrzewanie. Podczas debugowania lub naprawy często trzeba przylutować jeden przewód lub wymienić jakąś część, a czekanie za każdym razem, aż lutownica się nagrzeje, jest denerwujące i utrzymywanie jej przez cały czas, oprócz zmniejszania zasobów, nie powoduje sprawić, że powietrze w pomieszczeniu będzie czystsze. Tutaj nagrzewanie odbywa się dosłownie w dziesięć sekund, tj. Zanim upuściłem trochę topnika i wziąłem pęsetę, lutownica była już gotowa. Nie jest to również zła okazja do rozgrzania dużych zakresów.

Zmontuj wszystko poprawnie za pomocą zakupionego uchwytu lutownicy z szybką wymianą itp. Pod względem finansowym nie jest to zbyt uzasadnione, ponieważ gotowa stacja taka jak BK950D kosztuje na AliExpress 35-40 dolarów.

Dlatego postanowiłem wszystko maksymalnie uprościć, odmawiając zmiany końcówek. Zasadniczo stosuje się tylko kilka użądleń, rzadko trzy. Postanowiłem po prostu zrobić kilka lutownic, aby zbudować dwukanałową stację lutowniczą.

Kupiłem więc na razie jedną końcówkę T12-KU do testów.

Końcówka pręta na końcu posiada dwie listwy stykowe, pomiędzy nimi połączono szeregowo grzejnik o rezystancji 8 Ohm i termoparę. Napięcie zasilania do 24V i prąd do 3A. Maksymalna moc to około 70W.

Jeśli spojrzysz z drugiej strony grzejnika, to najpierw jest plus, potem minus, a sam korpus wkładu jest masą i służy do uziemienia końcówki.

Przymocowałem przewody do tych pasków prostym skrętem i zacisnąłem je kilkoma koszulkami termokurczliwymi.

Na trzonie żądła widoczne są dwa zgrubienia. Po drugim zgrubieniu od czubka żądła wędka ma niską temperaturę i tutaj można już nią operować rękami. W tym momencie owinąłem papier zwykłym klejem biurowym.

Jeśli dysponujesz gotowym uchwytem do lutownicy lub odpowiednią rurką, to możesz już wkleić pręt. Ale ponieważ nie miałam nic pod ręką, skleiłam też długopis z papieru biurowego.

Oczywiście po każdej warstwie papieru należy pozostawić klej do wyschnięcia. Po całkowitym wyschnięciu zacisnęłam na wierzchu koszulkę termokurczliwą, żeby była mniej brudna i przyjemniejsza w trzymaniu.

Z tyłu dla zwiększenia sztywności wypełniłem go klejem (nie ma tam dosłownie dużego pierścienia kleju).

Sterownik temperatury został wykonany analogowo i bazował na układzie z chińskich regulatorów. Na schemacie nie jest pokazana polaryzacja grzejnika, plus grzejnika znajduje się na górze schematu, minus jest podłączony do masy obwodu.

Po prostu przerobiłem go, aby pasował do istniejących części. Wymieniłem stabilizator 7806 na LM317, Q1 2N2222, Q2 AO4407 i dodałem diodę zabezpieczającą D3. Przesyłam rysunek płytki drukowanej, jest ona wykonana na dwustronnej płytce drukowanej, druga strona jest przeznaczona na wielokąt ziemny. Wszystkie rezystory SMD i kondensatory ceramiczne mają rozmiar 0805. Dodatkowe kondensatory bocznikowe mają pojemność 0,1 µF, ale nie trzeba ich instalować. Rozmiar C4 B.

Jedyną brakującą częścią w tym obwodzie jest P-Mosfet.

Próbowałem także przerobić obwód dla N-Mosfet, które są znacznie łatwiejsze do zdobycia lub wybrania.

OSTRZEŻENIE. Obwód nie działa przy zastosowaniu LM358. Udało mi się go uruchomić za pomocą wzmacniacza operacyjnego TL082; podał swoją wersję w komentarzach.

Dioda Zenera D3 i tranzystor Q2 zajęły pierwsze dostępne. Dowolna dioda Zenera na prąd >20mA i napięcie 6V. Tranzystor na napięcie większe niż 40 V i prąd większy niż 6 A (w przypadku zasilania mniejszego niż 20 V można zainstalować Mosfet ze starych płyt głównych, zwykle są one na napięcie 30 V).

Rezystor R15 i źródło napięcia V1, jest to grzejnik i termopara lutownicy.

Póki co zmontowałem płytkę według chińskiej wersji układu i po złożeniu wygląda tak.

Ustawienia

Obwód nie wymaga prawie żadnej konfiguracji, ale należy prawidłowo podłączyć grzejnik i wyregulować zakres temperatur. Debugowanie należy przeprowadzać przy napięciu zasilania obniżonym do 9 woltów, w przeciwnym razie, jeśli będzie włączone przez dłuższy czas przy napięciu 24 V, końcówka może się rozgrzać do czerwoności. Aby ustalić prawidłową polaryzację podłączenia grzałki, przerwałem obwód w pobliżu rezystora zmiennego (nie wlutowałem rezystora podciągowego) i włączyłem regulator. Jeśli lutownica zostanie włączona z zachowaniem prawidłowej polaryzacji, nie będzie do niej dostarczane zasilanie, a dioda LED nie zaświeci się. Ze względu na dryf zera wzmacniacza operacyjnego takie zachowanie jest możliwe nawet przy nieprawidłowej polaryzacji; aby sprawdzić tę sytuację, rozgrzej końcówkę końcówki przez pół sekundy zapalniczką. Jeżeli polaryzacja nie jest prawidłowa, lutownica będzie zasilana w sposób ciągły.

Miałem dostępny rezystor zmienny 10k, więc wartości znamionowe obwodu regulacyjnego różnią się nieco od oryginału; po regulacji zakres regulacji okazał się od 260° do 390°. Być może zdecyduję się na dalsze poszerzenie zakresu poprzez zmniejszenie rezystancji rezystora niskooporowego R2.

Testy

Lutownica sprawowała się całkiem dobrze w działaniu. Szybkość nagrzewania okazała się naprawdę wysoka przez około dziesięć sekund (dam ci wideo).

Nie widziałem wielkiego cudu jeśli chodzi o moc, jeśli oczywiście porównać to z tanimi chińskimi stacjami, które w większości nie lutują, a jedynie dłubią. I to całkiem na poziomie prostych, ale markowych stacji.

Przylutowałem adapter tą lutownicą. Chociaż jak na tak cienkie żądło jest to perwersja. Lutowania tak masywnych części nie można nazwać wygodnym, transfer ciepła wyraźnie nie wystarczy. Film okazał się nudny i długi, więc zdecydowałem się go nie publikować.

Ostatecznie ogólnie byłem całkiem zadowolony z wyników.

W związku z tym planuję zamówić kolejne żądło, które będzie masywniejsze, do czasu, aż zdecyduję się, który typ wybrać, typ BC lub D.

I zrób stację dwukanałową z zasilacza komputerowego. Artykułów na ten temat jest mnóstwo, usunięcie z niego 20-24v i 6a też nie wydaje się być problemem. Przymierzyłem i wygląda na to, że po wyjęciu zbędnych części z płytki zasilacza do obudowy zmieszczą się dwa regulatory. Jednocześnie zamierzam wykorzystać wentylator urządzenia jako okap wyciągowy. Obecnie używam wentylatora 12V z kawałkiem filtra z okapu kuchennego (w opisie podano, że ten filc przypomina węgiel aktywny), ale siła jednego wentylatora jest trochę za mała i planuję zamontować dwa.

Przy okazji, oto widok dzisiejszego wentylatora, który używam jako okapu.

Kiedy już to zrobię, pokażę ci, co się stało. Na razie lutownica jest po prostu podłączona do jednostki laboratoryjnej. Jeśli zasilasz jedną lutownicę, możesz użyć zasilacza na przykład z laptopa, mój z spalonego laptopa daje 19 V i 4,5 A, co w zupełności wystarczy do pracy.

Udostępniam również film prezentujący prędkość nagrzewania lutownicy. Oczywiście w przypadku masywniejszej końcówki lub przy niższym napięciu zasilania czas nagrzewania może się wydłużyć.

Lista elementów pokazuje wartości wlutowane na płytce, notatki wskazują elementy na oryginalnym obwodzie.

Lista radioelementów

Przeznaczenie Typ Określenie Ilość NotatkaSklepMój notatnik
U1 Wzmacniacz operacyjny

LM358A

1 Do notatnika
U2 regulator liniowy

LM317M

1 LM7806 Do notatnika
Pytanie 1 Tranzystor bipolarny

2N2222A

1 9013 Do notatnika
Pytanie 2 Tranzystor MOSFET

AO4407A

1 IRF9540 Do notatnika
D1-D3 Dioda prostownicza

1N4148

3 W oryginale brakuje diody D3 Do notatnika
C2 Kondensator10 nF1 Do notatnika
C3 Kondensator1 µF1 Do notatnika
C4 Kondensator22 µF1 1 µF Do notatnika
C5 Kondensator elektrolityczny470 µF1 Do notatnika
R1 Rezystor

22 kOhm

1 30 kiloomów Do notatnika
R2 Rezystor

39 omów

1 51 omów Do notatnika
R3 Rezystor

100 omów

1 Do notatnika
R4 Rezystor

120 kiloomów

1 100 kiloomów Do notatnika
R5, R6, R13 Rezystor

Końcówki Hakko T12 cieszą się ostatnio coraz większą popularnością ze względu na ich wysoką jakość, łatwość obsługi i duży asortyment. W sumie istnieje około 80 odmian użądleń (a dokładniej ich końcówek), co wystarcza na absolutnie każdą sytuację. Większość użytkowników używa w swojej pracy co najwyżej 5-10 odmian, ale w razie potrzeby zawsze możesz wybrać dokładnie tę opcję, która jest w danym momencie wymagana.

Cechy grotów Hakko T12 do stacji lutowniczej

Końcówki tego typu wyróżniają się przede wszystkim bardzo dużą szybkością nagrzewania do stanu roboczego. Średnio przy korzystaniu z mniej więcej normalnej stacji lutowniczej zajmuje to około 15 sekund (czasami mniej). Ponadto takie produkty są standardowo wyposażone we wbudowany czujnik temperatury. Oznacza to, że jeśli masz zwykły sterownik lutownicy i zewnętrzny miernik temperatury, możesz je skonfigurować tak, aby temperatura zmieniała się na poziomie 7-10 o C, nie więcej.

Kolejnym ważnym punktem jest łatwość obsługi. W przypadku większości innych końcówek często pojawia się problem z demontażem. Trzeba poświęcić sporo czasu na usunięcie końcówki i założenie nowej. W przypadku końcówek takich jak Hakko T12 problem ten w zasadzie nie występuje. Cały proces wymiany trwa około pięciu sekund.

Produkty dostarczane są w zwykłej plastikowej torbie. Każdy z nich ma trzy styki, które oddzielone są od siebie specjalnymi plastikowymi pierścieniami. Długość żądła może wahać się w granicach 147-154 mm, wiele zależy od odmiany. W niektórych przypadkach mogą być nieco dłuższe lub krótsze. Każdy produkt posiada kod końcówki oraz jej rodzaj (naklejkę z tą charakterystyką).

Do pracy z żądłem o średnicy 5,5 milimetra wymagane będzie napięcie 24 woltów i moc 70 watów. Nagrzewają się do temperatury 400 o C, ale można ją zwiększyć o kolejne +50 stopni. To prawda, że ​​doprowadzi to do tego, że żądło będzie służyć znacznie mniej. I co ważne, takie końcówki można łatwo łączyć z lutami bezołowiowymi. Wszystkie dostarczane produkty posiadają cynowane końcówki.

Popularne rodzaje użądleń Hakko T12

Po prostu nie ma sensu wymieniać wszystkich odmian użądleń tego producenta. Możliwości ich zastosowania również jest sporo, jednak istnieje kilka typów, które zasłużenie cieszą się największą popularnością. Przyjrzyjmy się im nieco bardziej szczegółowo.

Tak więc końcówka typu T12-K niejasno przypomina czubek noża biurowego. Doskonały do ​​podgrzewania dużej części lub wielu styków. Można go również używać do cięcia tworzyw sztucznych i topienia polietylenu.

W różnych zestawach użądleń Hakko T12 Może istnieć wiele odmian produktu. Przed zakupem warto doprecyzować co dokładnie znajduje się w zestawie i podjąć ostateczną decyzję po otrzymaniu takiej informacji.

Ostre użądlenia T12-D08, T12-B i T12-IL są do siebie podobne. Końcówka przypomina szydło, a jedyna różnica polega na dokładnym kącie ostrzenia tej lub innej odmiany oraz całkowitej średnicy końcówki. Nadaje się do prawie wszystkich standardowych zastosowań w lutownicy. Zakrzywione końcówki T12-JL02 przypominają nieco haczyk i są stosowane w przypadkach, gdy nie można bezpośrednio zbliżyć się do części, ogólnie do wszelkich trudno dostępnych miejsc.

T12-D4 i T12-D24 to urządzenia przypominające dłuto w końcówce. Zakres zastosowania jest niezwykle szeroki, ale nadają się do prawie wszystkiego. I ostatnia z powszechnych odmian: T12-BC2, T12-C4 i T12-C1. Są to żądła uniwersalne, jedyną różnicą pomiędzy nimi jest średnica końcówki. To właśnie z nich korzysta się najczęściej, przez co częściej zawodzą.

Na urodziny dostałem stację lutowniczą z wymiennymi grotami HAKKO T12. W zestawie znalazły się trzy końcówki, z których używam 2, i to tylko ze względu na biedę. Teraz udało nam się zabrać do recenzji komplet użądleń - 10 sztuk.

Jakie są zalety tego rodzaju użądlenia? Po pierwsze szybko się nagrzewają – do temperatury roboczej nagrzewają się w 12-15 sekund.
Po drugie, istnieje wbudowany czujnik temperatury. Jeżeli dysponujemy zwykłym sterownikiem do lutownicy i zewnętrznym miernikiem temperatury to jest możliwość regulacji w zakresie +-7-10 stopni.
Po trzecie, szybko się uwalniają. Wymiana jednej końcówki na drugą zajmuje 5 sekund.
Po czwarte – asortyment

Oczywiście chińscy bracia robią kopie, na ogół dobrej jakości.

Dlaczego potrzebujesz takiego zestawu? Ze względu na szeroką gamę części konieczne jest zachowanie szerokiego asortymentu końcówek. Jest typ uniwersalny - ale w różnych rozmiarach, jest taki do lutowania masywnych części, igłowy - do małych części SMD, pogrzebacz - gdzie niewygodne jest dotarcie do części...

W rezultacie, jeśli lutujesz różne typy części, otrzymasz 5-7 końcówek, których często używasz.
Wróćmy jednak do zestawu.

Przybył w takiej formie, zapakowany w kartonowe pudełko i folię bąbelkową.

Końcówki posiadają 3 styki oddzielone plastikowymi pierścieniami.
Długość końcówki w zestawie waha się od 147 do 154 mm – w zależności od typu.
Każda końcówka posiada naklejkę z typem końcówki i kodem.
Średnica końcówki 5,5 mm
Napięcie zasilania - 24 wolty
Moc 70 watów
Temperatura - do 400 stopni (możliwe do 450 - ale żywotność jest zmniejszona)
Kompatybilny z lutami bezołowiowymi

W zestawie znajdują się następujące wskazówki:
T12-B
T12-BC2
T12-D4
T12-C1
T12-C4
T12-D08
T12-D24
T12-IL
T12-JL02
T12-K


T12-K - wygodny do podgrzewania kilku styków lub masywnej części, do niestandardowych - zgrzewania polietylenu lub cięcia tkaniny syntetycznej.


T12-D08, podobny kształt T12-B i T12-IL różnią się średnicą i kątem ostrzenia

T12-JL02 - stosowany w trudno dostępnych miejscach

T12-D4, T12-D24 - Ostrzenie dłut


T12-BC2,T12-C1,T12-C4 „kopytka” - uniwersalne ostrzenie końcówek o średnicy 1, 2 i 4 mm

Wszystkie końcówki były dostarczane z końcówką ocynowaną.
Dobrze się lutują, przy lutowaniu zwykłą kalafonią w temperaturze powyżej 300 na grocie tworzą się czarne osady, lepiej zastosować specjalistyczne topniki.
Osobiście w zestawie brakuje końcówki „mikrofalowej” i jednej z wycięciem na lutowanie elementów ołowianych.
Po miesiącu stosowania nie stwierdziłem żadnych śladów wypalenia na użądleniu. Miedzianą trzeba by już ostrzyć dwa razy.

Fajny zestaw za rozsądną cenę.

Produkt został udostępniony do napisania recenzji przez sklep. Recenzja została opublikowana zgodnie z punktem 18 Regulaminu.

Planuję kupić +24 Dodaj do ulubionych Recenzja przypadła mi do gustu +13 +31

Lutownica jest chyba najważniejszym narzędziem radioamatora. Rozwój podzespołów elektronicznych zmierza w kierunku rosnącej miniaturyzacji. Wraz z ewolucją podzespołów elektronicznych ewoluują także sposoby ich montażu (i demontażu). Lutownice, lutownice na podczerwień i piece lutownicze są szeroko stosowane w produkcji przemysłowej. Ale dla radioamatora najpopularniejszym narzędziem pozostaje zwykła lutownica. Jednocześnie każdy początkujący radioamator staje przed wyborem: kupić drogi, profesjonalny sprzęt lub zaoszczędzić pieniądze. Ja też kiedyś przeszedłem tę drogę. Przez długi czas nie mogłem przestawić się na lutowanie elementów SMD ze względu na brak niezbędnego sprzętu lutowniczego. Ponieważ elektronika jest dla mnie przede wszystkim hobby, nie było mnie stać na zakup profesjonalnego sprzętu. Osiągnięto kompromis kupując lutownicę z regulacją temperatury i wymienną końcówką. Główna wada tej lutownicy ukryta była w samej kontroli temperatury: nie można było ustawić dokładnej temperatury, a przy nagrzewaniu masywnych części temperatura lutownicy mogła znacznie spaść.

Wniosek: profesjonalny sprzęt nie jest dostępny dla każdego, a niedrogi sprzęt często nie spełnia wymagań nowoczesnych podzespołów elektronicznych. Ale jest kompromis. Jak zawsze pomógł nam chiński przemysł, oferując projektanta lutownicy za dosłownie 1000-2000 rubli (w zależności od konfiguracji).

Dostałem tego projektanta do recenzji w ramach . Dostawa bezpośrednio z Chin trwała miesiąc. Pudełko było lekko pogniecione w transporcie, ale jest to wina naszej poczty (informacje 146%). Wszystko w środku jest nienaruszone i dziękuję za to. Przejrzyjmy zawartość. Koszt tej lutownicy wynosi około 1500 rubli.

Rama

Ładne, solidne ciało. Dostępne są 2 gniazda zasilania, jedno na napięcie 220 V, drugie na napięcie 12–24 V. Drugie gniazdo (12-24 woltów) jest przełączane, to znaczy można pracować zarówno z wewnętrznego źródła zasilania (zasilanego napięciem 220 woltów), jak i ze źródła zewnętrznego o napięciu 12-24 woltów (na przykład , z sieci pokładowej samochodu). Gdy wtyczka zostanie podłączona do gniazda 12-24, wewnętrzne zasilanie zostanie wyłączone (oczywiście, jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej funkcji). Mile zaskoczyły mnie gumowe nóżki dołączone do etui. Na przednim panelu znajduje się włącznik. Niestety otrzymałem zestaw z uszkodzonym przełącznikiem. Początkowo montowałem go wyłącznie w celach estetycznych (czyli zatykając dziurę), później udało mi się go ożywić tańcząc z tamburynem. Wśród wad obudowy można wyróżnić także krzywy filtr świetlny zamontowany przed kierunkowskazem. Aby go zamontować, musiałem skorzystać z czarnej magii superglue. Odniosłem wrażenie, że plastik, z którego wykonano filtr, został pocięty ręcznie nożyczkami. Wreszcie sprawa nie jest aż tak duża. Jeżeli zdecydujesz się zabrać zestaw wraz z walizką to od razu dodaj do koszyka zasilacz 24V, który pojawił się ostatnio na stronie produktu.

Płyta sterująca lutownicą.

Płytka sterująca lutownicą nie wymaga montażu, wystarczy wlutować diodę LED i złącze „lotnicze”. Otwór montażowy w obudowie pozwala na 2 możliwości montażu złącza, natomiast otwory na płytce pozostawiają tylko jedną z tych dwóch możliwości: z kluczem skierowanym do góry.

Kolejność montażu jest następująca:

  • klej w lekkim filtrze
  • włóż złącze do panelu przedniego kluczem skierowanym do góry i dokręć nakrętkę z tyłu
  • włóż diodę LED do płytki, nie lutuj jej
  • zamontować płytkę drukowaną, piny enkodera i złącza muszą zająć miejsca dla nich przeznaczone
  • zamocuj płytkę drukowaną dokręcając nakrętkę enkodera
  • przylutuj złącze, włóż diodę LED w przeznaczony dla niej otwór w panelu i przylutuj ją w ten sam sposób.

Widok panelu przedniego po złożeniu.

Lutownica

Sama lutownica wymaga więcej wysiłku w montażu.

Główną trudnością w montażu lutownicy jest to, że producent zastosował różne oznaczenia pinów na płycie sterującej i na płytce stykowej lutownicy. Jednak strona sprzedawcy zawiera prawidłowy schemat połączeń.


Tym schematem się kierowałem przy montażu lutownicy. Podano także zalecenia dotyczące montażu czujnika drgań. Popraw mnie, jeśli się mylę, ale instalacja czujnika wibracji zależy od rodzaju uchwytu lutownicy, którego zamierzasz używać. Jeżeli pozycja gotowości lutownicy jest skierowana w dół (większość nowoczesnych uchwytów lutownicy zakłada, że ​​jest to pozycja lutownicy), wówczas podane zalecenia są prawidłowe. Jeśli korzystasz z domowej roboty podstawki, na której lutownica stoi grotem do góry, to czujnik drgań należy odwrócić. Nie wiem dlaczego, ale w pudełku znalazły się dwa czujniki wibracji (dwa czujniki widać też na zdjęciach ze strony produktu). Należy pamiętać, że przewód w uchwycie lutownicy jest zabezpieczony opaską. Troskliwy producent lutownicy dodał nawet do zestawu jeden krawat.

Wśród zalet samej lutownicy należy zauważyć, że płytka kontaktowa jest wysyłana do kupującego już zmontowana. We wczesnych wersjach lutownicy ta płytka była dostarczana w częściach, a kupujący często byli zdezorientowani podczas jej montażu.

Płytka stykowa ściśle przylega do uchwytu lutownicy i nie zwisa.

Drut lutownicy jest miękki i nie trzyma swojego kształtu. Zmontowana lutownica sama w sobie jest bardzo lekka. Końcówka jest kopią Hakko T12, z wbudowaną termoparą. Proszę zwrócić uwagę na zalecenie sprzedawcy: długotrwała praca w temperaturach powyżej 400 stopni skraca żywotność końcówki.

Końcówka mocowana jest za pomocą specjalnej tulei zaciskowej i nakrętki.

Uchwyt lutownicy jest „pokryty gumą” i zaskakujące jest to, że gumowa podkładka nie schodzi (na starej lutownicy ślizgała się i było to strasznie irytujące).

Po zmontowaniu lutownicy należy podłączyć płytkę do prądu (jak mogłoby być inaczej), w tym celu na górze płytki znajduje się złącze. Zielony przewód na złączu jest do masy. Zwróć uwagę na napis na powyższym obrazku: połącz masę i minus, aby uzyskać bardziej stabilną temperaturę.

Przy wyborze zasilacza należy kierować się tabelą na stronie produktu. Druga kolumna tabeli pokazuje wymagane minimalne obliczone wartości prądu zasilacza. Zwracam uwagę, że moja lutownica zużywa maksymalnie 1,4 A, gdy jest zasilana napięciem 12 V.

We wczesnych wersjach tej lutownicy, przy zasilaniu napięciem powyżej 19 V, zalecano wylutowanie rezystora, który jest oznaczony na płytce ramką. Podłączyłem lutownicę do zasilacza z laptopa o napięciu 20 woltów, nic się z nim nie stało.

Po włączeniu zasilania przy odłączonej lutownicy na wyświetlaczu pojawia się wartość „000”, która natychmiast zmienia się na „500”. Oprócz temperatury wyświetlane są dodatkowe informacje (patrz symbole na obrazku poniżej):

  • 3 – sygnalizacja nagrzewania (LED);
  • 5 – sygnalizacja załączenia czujnika wibracyjnego (w dalszej części za wskaźniki pełnią rolę kropki ułamkowe na wskaźniku);
  • 6 – sygnalizacja załączenia trybu krótkotrwałego wzrostu temperatury;
  • 7 – wskazanie trybu uśpienia.

Jeśli chodzi o kalibrację lutownicy mogę powiedzieć tylko jedno: w moim przypadku nie była ona potrzebna. Błąd mojego multimetru z termoparą wynosi ±(1,0%+5) w temperaturach do 400°C. Oznacza to, że przy 100°C błąd wynosi ±6°C, przy 200°C – ±7°C, przy 400°C – ±9°C. Sprawdziłem zgodność z temperaturami zainstalowanymi i mierzonymi termoparą w zakresie od 200 do 400 stopni w krokach co 10 stopni, w prawie całym zakresie różnica temperatur nie przekroczyła błędu multimetru. W przypadkach, gdy różnica przekraczała błąd, różnica pomiędzy temperaturą zadaną i zmierzoną nie przekraczała 15°C.

Istnieje jednak możliwość kalibracji lutownicy. Po pierwsze: z przodu lutownicy znajduje się rezystor dostrajający, oznaczony „CAL”. Po drugie: w menu dostępna jest kalibracja. Aby wejść do menu ustawień należy nacisnąć enkoder i przytrzymać go przez kilka sekund, przejście pomiędzy pozycjami menu odbywa się również poprzez naciśnięcie enkodera. Przejdźmy przez pozycje menu:

  • P00: Przywróć ustawienia domyślne. 0 – nie resetuj parametrów, 1 – resetuj parametry. W tym momencie przewijam wartości od 0 do 12.

Punkty P01-P03 dotyczą kalibracji temperatury. Jeśli nic na ten temat nie rozumiesz, to nie zmieniaj tych parametrów. Jeśli nadal zmienisz te parametry niepoprawnie, zawsze możesz zresetować wartości do wartości domyślnych.

  • P01: Wzmocnienie wzmacniacza operacyjnego. Zakres od 200 do 350, krok 1, domyślnie 230.
  • P02: Napięcie polaryzacji wzmacniacza operacyjnego. Zakres 0 - 250 mV, krok 2, wartość domyślna 100.
  • P03: Współczynnik Seebecka termopary zainstalowanej w grocie lutownicy µV/℃. Zakres 30-50, krok 1, wartość domyślna 41. Należy pamiętać, że współczynnik ten nie jest wartością stałą i zmienia się wraz ze zmianami temperatury. W zakresie 200-400 stopni współczynnik Seebecka dla termopary typu K rośnie nieliniowo od 40 do ~46 (patrz wykres na stronie 188 w książce Encyklopedia komponentów elektronicznych. Tom 3 autorstwa Ch. Platt).
  • P04: Krok regulacji temperatury. 0,1, 2,5 lub 10 stopni. Przy wartości 0 można zablokować zmianę temperatury. Moja lutownica ma dostępne tylko 0, 5 i 10 stopni.
  • P05: Ten parametr określa, jak szybko lutownica przejdzie w tryb uśpienia. Zakres 0 - 60 minut, krok 1, 0 – wyłącza tryb uśpienia. Wchodząc w tryb uśpienia lutownica obniża temperaturę do 200℃, a wychodzi z trybu uśpienia na podstawie sygnału z czujnika drgań, który znajduje się w uchwycie lutownicy, a także po naciśnięciu enkodera.
  • P06: Czas automatycznego wyłączenia. Zakres: 0 - 180 minut, 0 do 30, krok 1, 30 do 180, krok 10, 0 wyłącza funkcję wyłączania. Podczas automatycznego wyłączania temperatura lutownicy spada do temperatury pokojowej, a wyświetlacz pokazuje 000. Wyjście z takiego „głębokiego uśpienia” odbywa się zgodnie z warunkami określonymi w paragrafie P08. Odliczanie do wyłączenia rozpoczyna się od momentu przejścia lutownicy w tryb uśpienia.
  • P07: korekta temperatury. Zakres 0–20 stopni z przyrostem co 1 stopień. Szczerze mówiąc, nie zrozumiałem tej regulacji. Według tłumaczenia maszynowego na stronie produktu ustawienie to powinno pomóc w przypadku gdy lutownica błędnie ustawia temperaturę i zawsze myli się o tę samą wartość w całym zakresie regulowanych temperatur. Ale bez względu na to, jak poprawiałem to ustawienie, dane na wyświetlaczach lutownicy i multimetru zawsze się pokrywały.
  • P08: warunki wyjścia z głębokiego uśpienia: 0 poprzez obrócenie/naciśnięcie enkodera, 1 – poprzez sygnał z czujnika wibracji i obrócenie/naciśnięcie enkodera.

Lutownica posiada tryb krótkotrwałego wzrostu temperatury, który uruchamia się poprzez krótkie naciśnięcie enkodera. Za ustawienie tego parametru odpowiadają parametry P09 i P10.

  • P09: Parametr określa, o ile stopni wzrośnie temperatura lutownicy po włączeniu tego trybu. Zakres 20 - 100 stopni, krok co 10 stopni.
  • P10: Czas trwania wzrostu temperatury. Zakres 10–250 sekund, przyrosty co 5 sekund.
  • P11: Ten parametr ustawia czas oczekiwania w menu ustawień. Po tym czasie ustawienia zostaną zapisane i lutownica wyjdzie z trybu ustawień (od 4 do 60 sekund). Polecam od razu ustawić tę wartość na wyższą, aby mieć czas na przemyślenie przy ustawianiu lutownicy.

Ogólne wrażenia z użytkowania lutownicy są dobre, różnorodność sposobów zasilania i napięć daje szerokie możliwości wykorzystania lutownicy w różnych warunkach, także autonomicznych (na przykład w samochodzie lub po prostu z akumulatora samochodowego). Niska cena to kolejny plus dla początkujących i osób z ograniczonym budżetem. Różnorodność wymiennych grotów pozwala na wykorzystanie lutownicy do szerokiego zakresu zadań.

P.S. Zamówiłem też zasilacz, ale nie będę w stanie go opisać w tym artykule (termin już upływa). Wszystko co dotyczy zasilania, zostanie dodane później. Planuję też w miarę możliwości zamówić pełny zestaw użądleń, o których też opowiem później.

P.P.S. W końcu wpadł mi w ręce zasilacz 24 V od tego samego sprzedawcy. Z jednej strony zasilacz mnie zadowolił, lutownica nagrzewa się w ciągu kilku sekund. Z drugiej strony zasilacz trochę nie mieści się w obudowie, musiałem spędzić cały wieczór i sporo nerwów, żeby rozwiązać ten problem. Więc...

Najpierw będziesz musiał odlutować złącze wyjściowe 24 V. Opiera się na gnieździe 220 V. Następnie należy zgiąć wszystkie styki płatków gniazda 220 V w bok, u samej podstawy, o 90 stopni (to znaczy całkowicie docisnąć je do gniazda). Sam zasilacz umieściłem tyłem do przodu, czyli wejście 220 V na zasilaczu znajduje się w pobliżu złącza „lotniczego”, a wyjście 24 V znajduje się w pobliżu gniazda 220 V. W przeciwnym razie w ogóle nie ma możliwości wepchnięcia bloku. Zasilacz w obudowie nie jest w żaden sposób zabezpieczony, a jedynie dociśnięty ze wszystkich stron, dzięki czemu w ogóle się nie przesuwa. Pokrywa zamyka się z napięciem, nie należy łamać tylnego panelu obudowy. Pozostawiłem opcję podwójnego zasilania lutownicy zarówno przez gniazdo 220 V poprzez wewnętrzny zasilacz, jak i przez gniazdo przełączające 12-24 V, czyli zachowano autonomię lutownicy. Przełącznik na panelu przednim odcina dolne napięcie, a zasilacz pozostaje podłączony do sieci. Chciałbym zainstalować kolejny wyłącznik, aby odłączyć zasilanie od 220 woltów, ale w obudowie nie ma już miejsca.

Popularny zestaw Hakko T12 pozwala na wykonanie dobrej stacji lutowniczej za niewielkie pieniądze. Zestaw ten był już recenzowany na Musce, dlatego zdecydowałem się go kupić. Poniżej moje doświadczenie w montażu stacji w obudowie z dostępnych komponentów. Być może komuś się przyda.

Co zdarzyło się na końcu.

Montaż uchwytu został szczegółowo opisany w poprzedniej recenzji, dlatego nie będę go recenzował. Zwrócę tylko uwagę, że najważniejsze jest zachowanie ostrożności przy ustawianiu pól kontaktowych. Ważne jest, aby obie podkładki do lutowania styku sprężynowego znajdowały się obok siebie po tej samej stronie, ponieważ w przypadku popełnienia błędu ponowne przylutowanie będzie dość trudne. Widziałem ten błąd od kilku recenzentów na YouTube.

Ponieważ chiński obrazek z pinoutami wygląda nieco zagmatwany, postanowiłem narysować bardziej zrozumiały. Kolejność styków od czujnika drgań do sterownika nie ma znaczenia.

W komentarzach powstał spór o prawidłowe położenie czujnika drgań, zwanego też czujnikiem kąta SW-200D. Czujnik ten służy do automatycznego przełączania lutownicy w tryb czuwania, w którym temperatura grotu osiąga 200C do czasu ponownego podniesienia lutownicy. Jedyne prawidłowe położenie czujnika zostało ustalone eksperymentalnie. Przejście do trybu uśpienia następuje, jeśli przez ponad 10 minut z czujnika nie napłyną żadne zmiany, a zatem wyjście z trybu uśpienia następuje, jeśli zostaną zarejestrowane przynajmniej pewne wahania.


W tym czujniku odczyty drgań możliwe są dopiero w momencie zetknięcia kulek z płytką stykową. Jeśli kulki znajdują się w szkle, dane nie zostaną odebrane. Dlatego czujnik należy lutować szkłem do góry i płytką kontaktową w stronę końcówki. Szkło czujnika wygląda jak solidna metalowa tarcza, a podkładka kontaktowa jest wykonana z żółtawego plastiku.

Jeśli umieścisz czujnik szklanką w dół (w stronę końcówki), czujnik nie będzie działał, gdy lutownica będzie ustawiona pionowo i będziesz musiał nim potrząsnąć, aby wybudzić się z trybu uśpienia.

Limit czasu uśpienia można ustawić w menu. Aby wejść do menu konfiguracji należy przytrzymać przycisk na enkoderze (wcisnąć regulator temperatury) przy wyłączonym zasilaniu sterownika, włączyć sterownik i puścić przycisk.
Czas przejścia w tryb uśpienia reguluje się w P08. Można ustawić wartość od 3 minut do 50, inne będą ignorowane.
Aby poruszać się pomiędzy pozycjami menu należy krótko przytrzymać przycisk enkodera.

P01 Napięcie odniesienia ADC (uzyskane poprzez pomiar TL431)
P02 Korekta NTC (poprzez ustawienie temperatury na najniższy odczyt na obserwacji cyfrowej)
P03 Wartość korekcji napięcia wejściowego wzmacniacza operacyjnego
Wzmocnienie wzmacniacza termopary P04
P05 Parametry PID pGain
P06 Parametry PID iGain
P07 Parametry PID dGain
P08 ustawienie czasu automatycznego wyłączania 3-50 minut
P09 przywraca ustawienia fabryczne
Krokowe ustawienia temperatury P10
Wzmocnienie wzmacniacza termopary P11

Jeśli z jakiegoś powodu przeszkadza Ci czujnik wibracji, możesz go wyłączyć zamykając SW i + na kontrolerze.

Aby wycisnąć z lutownicy maksymalną moc należy ją zasilać napięciem 24V. W przypadku zasilania o napięciu 19 V i wyższym nie zapomnij usunąć rezystora

Użyte komponenty

Sama lutownica jest repliką Hakko T12 ze sterownikiem

Najbardziej przydatny był T12-BC1

Okazało się, że temperaturę dla każdej końcówki trzeba skalibrować osobno. Udało mi się osiągnąć rozbieżność kilku stopni.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z lutownicy. Razem z normalnym topnikiem nauczyłem się lutować SMD na poziomie o jakim nigdy wcześniej nie marzyłem.