Цэс
Үнэгүй
гэр  /  Цонхны тавцан, налуу, налуу"Ургамлын амьдрал" сэдвээр бэлтгэл бүлгийн байгальд хийсэн туршилтын хичээлийн хураангуй. Цэцэрлэгийн зэрлэг ан амьтдын булан: доторх ургамлыг хэрхэн зөв сонгох вэ

Бэлтгэл бүлгийн "ургамлын амьдрал" сэдвээр байгальд хийсэн туршилтын хичээлийн хураангуй. Цэцэрлэгийн зэрлэг ан амьтдын булан: доторх ургамлыг хэрхэн зөв сонгох вэ

Нээлттэй хичээлсэдвээр: "Эмийн ургамал" in бэлтгэл бүлэг

Хичээлийн төрөл:эцсийн

Зорилтот: талаархи санаа бодлыг бий болгох явцад хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх эмийн ургамал; тэдгээрийг цуглуулах, хадгалах, ашиглах дүрмийн тухай. Танин мэдэхүй:судалгааны үйл ажиллагааны явцад экологийн сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх, нөхцөлт хэмжүүр ашиглан хэмжих чадварыг нэгтгэх; Харилцаа холбоо- хүүхдийн ярианы зөв харилцан яриа, монолог хэлбэрийг бий болгох; байгалийн түүхийг баяжуулах толь бичиг; насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ чөлөөтэй харилцах, бие даасан дүгнэлт гаргах, шинэ мэдлэг олж авахын тулд санаачилга гаргах; Эрүүл мэнд- нутаг дэвсгэрийнхээ эмийн ургамал, тэдгээрийг хэрхэн ашиглах талаархи мэдлэгээр эрүүл амьдралын хэв маягийн талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох. Хөгжим(хөгжмийн дагалдах); Уншиж байна уран зохиол (уран зохиолын үг);

Хөгжлийн орчин:зурагт хуудас "Ургамал", " Хогийн ургамал"мөн манай эх орны нутаг дэвсгэрээс олдсон мод, бут сөөг, ургамлыг дүрсэлсэн зураг; манай нутгийн эмийн ургамлыг дүрсэлсэн зураг болон ховор ургамал, Улаан номонд орсон, хортой ургамал; Сибирийн эмийн ургамлын гербарий; хайгуулын тоглоомын тоног төхөөрөмж: хайрцагтай эмийн түүхий эд, зохих зураг бүхий тэмдэглэгээтэй, ус, ургамал холих сав, хуванцар хэмжих халбага, аяга, эмийн сав баглаа боодол эмийн төлбөр; "Сибирийн примроз" компьютерийн танилцуулга;

Хичээлийн явц.Хүүхдүүдтэй хамт бид танхимд (эсвэл хүлээн авалтын өрөөнөөс бүлэг рүү) ордог.

Залуус аа, би одоо ургамлын хаант улсад очихыг санал болгож байна.

түүний тайтгарал байх болно

Нүдээ аниад ойд байна гэж хэсэгхэн зуур төсөөлөөд үз дээ.

Олон хүмүүсийн дунд ойн ургамалнэлээн хэд бий ашигтай ургамал. Эдгээрийн тухай оньсого сонсоорой

ургамал, мөн тэдний нэрийг таахыг хичээ.

1. "Эдгээх өвсийг олж мэд" экологийн тоглоом

1. Аа, надад битгий хүр

Би галгүйгээр шатах болно. (хамхуул).

2. Бөмбөг цагаан болж,

салхи үлээв -

Бөмбөг нисэв. (Dandelion).

3.

(Chamomile)

4. Навч бүхэн надад хайртай

Замын хажуугийн замууд.

Тэр хэзээ нэгэн цагт хүмүүст эелдэг байх болно

Шархыг эдгээхэд тусалсан. (Plantain).

Сайн байна уу залуусаа, та бүх оньсого тааварыг зөв таасан.

2. “Бид эмийн ургамлын талаар юу мэддэг вэ” яриа.

Мөн хамхуул, данделион, chamomile, plantain зэргийг нэг бүлэгт нэгтгэж болох уу, аль нь вэ?

(Эдгээр нь эмийн ургамал)

Эмийн ургамлын талаар ярилцъя.

Хүмүүс яагаад тэдэнд хэрэгтэй вэ? (Өвдөхгүйн тулд эсвэл аль хэдийн өвчтэй бол эмчилгээ хийлгээрэй)

Хүн яаж янз бүрийн ургамлаас тусламж хүсч эхэлсэн бэ? ( Хүмүүс өвчтэй амьтад идсэний дараа ямар нэгэн өвс олдгийг анзаарсан;

Мобайл дээр очоод зурагт хуудсыг хар.

"Хогийн ургамал", "Ургамал" зурагт хуудасны үзлэг.

Залуус аа, энд хогийн ургамлыг дүрсэлсэн байна өвслөг ургамал. Мөн тэдний дунд ч бий эмийн ургамал.

Энэ үйлдвэрийг хар (зурагт хуудас дээр харуулав).

Энийг юу гэдэг вэ? (Plantain)

- Түүнийг яагаад ингэж дуудсан юм бэ? Түүнийг хаанаас олж болох вэ? (Зам дагуу ургамал ургадаг учраас)

Plantain-ийн талаар өөр юу хэлэх вэ? Тэр ямархуу харагддаг вэ? Яагаад бусад ургамлаас зовж шаналахаас айдаггүй вэ? (Учир нь навч нь уян хатан, хатуу судалтай, зузаан үндэс нь хөрсөнд бат бөх байдаг)

Залуус аа, plantain нь ихэвчлэн ногоон боолт гэж нэрлэгддэг. Яагаад? (Учир нь түүний навчийг шинэхэн шарх, үрэлтэд түрхэж, хурдан эдгээдэг)

Зурагт хуудас дээрх эмийн ургамлуудаас аль нь танд танил вэ? (Хүүхдийн хариулт - Dandelion)

Dandelion-ийн талаар юу мэддэгээ бидэнд хэлээрэй. (Нуга, талбай, цэцэрлэгт ургадаг. Навчнаас нь салат хийдэг, .....)

Дараагийн постер руу очно уу.

Ямар ургамал шатдаг гэж хэлдэг вэ? (Тэд хамхуулын тухай ингэж хэлдэг)

Хэн бидэнд энэ ургамлыг зурагт хуудас дээр харуулах вэ? (хүүхдүүдийн үзүүлбэр)

Гэхдээ яагаад хамхуул шатаж байна вэ? Та яаж бодож байна? (хүүхдийн хариулт)Энэ нь навч, ишний дээр байрлах тусгай үстэй учраас зөв юм. Үсний дотор идэмхий шингэн байдаг бөгөөд энэ нь шатдаг.

Халгай ямар ашиг тустай вэ? (Халхуул нь байцаатай шөл хийхэд хэрэглэдэг; бичил биетнийг устгаж, зүслэг, шархнаас цус гарахыг зогсооно. Мөн үсийг бэхжүүлдэг).

Цус алдалтыг зогсоож, хоолны дуршилыг сайжруулахын тулд өөр ямар эмийн ургамлыг хэрэглэдэг вэ? (Энэ бол yarrow).

Тийм шүү, Яроу. Яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)Навч бүр нь олон жижиг навчнаас бүрдэх ба навч бүр нь нэхсэн ирмэгтэй.

Маш олон ашигтай ургамал байдаг

Эх орны минь хөрсөн дээр

Өвчин эмгэгийг даван туулж чадна

Chamomile, гаа, хамхуул

Plantain, хөндийн сараана, St. John's wort.

Надад хэлээч, бут, модны дунд байгаа юу? эмийн ургамал?(Тиймээ, тэд болзож байгаа)

Зурагт хуудсыг анхааралтай ажиглаад аль нь мэддэгийг нь нэрлээрэй эмийн бут сөөг? (Хүүхдүүд тэднийг бөөрөлзгөнө, хонго, үхрийн нүд, чацаргана, лингонберри, нэрс, нэрс гэх мэтээр нэрлэдэг)

Тэд хэр ашигтай вэ? (Тэдний жимс нь витаминаар баялаг.)

Жимс жимсгэнээс юу хийдэг вэ? (Жимсээр ундаа, витамины коктейль бэлддэг)

Анагаах ухаанд эд ангиудыг нь ашигладаг модыг нэрлэнэ үү? (хус, нарс, царс, линден)

Модны ямар хэсгүүдийг ашигладаг вэ? (Навч, нахиа, холтос, үр)

Навч, нахиа, холтос, үрнээс ямар эм хийдэг вэ? (Тэд декоциний, дусаалга хийдэг)

Залуус аа, манай эх орны нутаг дэвсгэр дээр маш олон, олон эмийн ургамал ургадаг.

Дэлхий дээр тэд илүү олон байхын тулд тэднийг илүү олон удаа услахын тулд бороо ороосой.

Биеийн тамирын хичээл "Бороо, илүү хөгжилтэй асга."

Бороо, илүү баяр хөөртэй асга

дээрээс доош;

Дулаан дуслаар харамсах хэрэггүй

Ойн хувьд, талбайн хувьд I.P. туузан дээр гараа - гүйцэтгэх

зүүн, баруун тийш эргэх, тархах

гараа хажуу тийш;

Мөн бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан , суугаад гараараа өндрийг харуул

бага насны хүүхдүүд;

Аав, ээж хоёрын хувьд . босох - гараа дээш өргө

(2 удаа);

Дуслах - дуслах - дуслах! I.P. туузан дээрх гар - дуурайлган хийдэг

хоёр гараараа дуслын хөдөлгөөн

дээрээс доош;

Дуслах - дуслах - дуслах!

3. Эмийн ургамал цуглуулах нуга руу аялах.

Бороо зогссон, нар гарсан, одоо бид эмийн ургамал цуглуулахаар төсөөллийн нуга руу явна. Би таныг клиринг (хивс) дээр сууж, тайвширч, тэдгээрийг цуглуулах дүрмийг санаж байхыг санал болгож байна. Энэ нь зөвхөн дүрмийг нэрлээд зогсохгүй яагаад үүнийг хийх ёстойг тайлбарлах шаардлагатай бөгөөд өөрөөр биш юм.

Надад хэлээч, эмийн ургамлын янз бүрийн хэсгүүд - навч, ишийг хэзээ цуглуулдаг вэ? цэцэг? үндэс? (Хүүхдийн хариулт)Энэ нь зөв, залуус навч, ишийг ургамал цэцэглэж байх үед, цэцэг - цэцэглэлтийн эхэн үед, жимс, жимсгэнэ - бүрэн боловсорч гүйцсэн үед, үндсийг намар цуглуулдаг.

Хүүхдүүд хэлж, тайлбарлаж байна -

Эмийн ургамал цуглуулах дүрэм:

1. Эмийн ургамлыг мэддэг, хортой ургамлаас ялгах нь сайн хэрэг.(Яагаад?)

Учир нь цуглуулж авбал хортой өвс, тэгвэл та хордож болно.
2. Ургамлыг хуурай цаг агаарт, өглөө, шүүдэр хатсаны дараа цуглуулах нь дээр. (Яагаад?)

Учир нь шүүдэрээс хатаасан ургамал хатаах, хадгалах явцад мууддаггүй.(Хатаах, хадгалах явцад шүүдэрт нойтон ургамалд юу тохиолдох вэ?) Ийм ургамал хатахгүй, харин ялзарч, эмчлэхэд тохиромжгүй болно.
3. Та хотод эсвэл замын ойролцоо ургамал цуглуулж чадахгүй.(Яагаад гэж бодож байна вэ?)
(Хүүхдийн хариулт).Тэндхийн ургамлууд тээврийн хэрэгслийн яндангаас гарч буй хорт бодист хордсон байна.
4. Сонгосон ургамлыг бутлахгүйн тулд өргөн сагсанд хийнэ
шүүс гарч ирнэ.

5. Ургамлыг наранд биш, харин сүүдэрт хатаана.(Яагаад?)

Учир нь наранд тэд шатаж эсвэл хатах болно ашигтай бодисуудТэдэнд үлдэх зүйл байхгүй.

Ургамал наранд шатаж, хатсан гэдгийг бид яаж мэдэх вэ?

Ийм ургамал өнгө өөрчлөгдөж, хар өнгөтэй болж, сүйрч болно.
6. Цуглуулахдаа та хөрш ургамлыг гишгэж болохгүй, ургамлыг үндсээр нь урж, сүүлчийнх нь урж таслах боломжгүй.Яагаад? (Хүүхдийн хариулт).Ургамлыг хадгалах нь зөв

цаашдын нөхөн үржихүй.

7. Улаан номонд орсон ургамлыг бүү сонго. Яагаад? (Хүүхдийн хариулт).Тийм ээ, залуусаа, тэд аль хэдийн мөхлийн ирмэг дээр байна.

Манай нутгийн улаан номонд орсон эмийн ургамлыг нэрлэ (Мөрөөдөл - өвс эсвэл задгай lumbago, цээнэ цэцэг, далайн үндэс)Тийм шүү залуусаа. Хараач - эдгээр нь манай нутгийн хамгийн алдартай эмийн ургамал юм (зураг харуулж байна), эдгээр нь Улаан номонд орсон ургамал юм. Энд харуулав хортой ургамал. Та маш болгоомжтой байх хэрэгтэй, тэд нөхөж баршгүй хор хөнөөл учруулж болно.

Мод, өвс, шувуу

Тэд өөрсдийгөө хэрхэн хамгаалахаа тэр бүр мэддэггүй.

Хэрэв тэдгээрийг устгавал,

Бид дэлхий дээр ганцаараа байх болно!

Залуус аа, ургамлыг зөв түүж хатаавал энэ гербарийн ургамал шиг харагдаж байна. Хэд хэдэн гербарийн сорьцыг үзүүлэв.

Надад хэлээч, би хатаасан эмийн ургамлыг хэрхэн, хаана хадгалах ёстой вэ? (Хатаасан ургамлыг сэрүүн, хуурай газар хадгалж, цаасан эсвэл даавуун уутанд савлаж эсвэл жижиг баглаа боодолтой өлгөдөг).

Тэгээд одоо эмийн ургамлыг цуглуулж, хатааж байна. Тэгээд бидний аялал лабораторид дуусна.

3. “Бид эм зүйчид” судалгааны тоглоом

Залуус аа, хэнийг эм зүйч гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)Энэ нь зөв, эм зүйчид тусгай лабораторид эм бэлддэг. Жишээлбэл, энд эмийн ургамлын цуглуулга (цээж, витамин, ходоод, ходоодонд зориулсан эмийн ургамлын багцыг харуулав) тайвшруулах эмийн төлбөр). Алив, та бид хоёр жинхэнэ эм зүйч болж, санал болгож буй ургамлаас эмийн хольц бэлтгэхийг хичээх болно. Цагаан дээл, малгай өмсөөд ажлын байр руугаа яв - энэ ширээн дээр. Хүүхдүүд тойрон сууж байна том ширээ, тоног төхөөрөмжийг бэлтгэсэн - шар айраг исгэх аяга, ургамал бүхий ил тод хайрцаг, нэг удаагийн хуванцар халбага, хэмжих аяга гэх мэт.

Эдгээр эмийн түүхий эд нь хатаасан, буталсан ургамал, хатаасан жимс, жимсгэнэ юм. Хүссэн хольцыг авахын тулд тэдгээрийн алийг нь холих шаардлагатайг жоруудаас өөрөө тодорхойлох хэрэгтэй. Эдгээр нь эмийн жорыг бүрдүүлэхэд ашигладаг хураамжийн заавар юм. Одоо би танд жор өгөх болно, та тэдгээрийг сайтар судалж, янз бүрийн бэлдмэл бэлтгэх болно: Аня - цээж (ханиалгах), Соня - витамин гэх мэт. Би аяга тавагны зорилгыг тайлбарлаж байна: та эдгээр шилэнд ургамал холих болно; Эдгээр нь хэмжих халбага, аяга юм - тэдгээрийн тусламжтайгаар та хуурай өвс, усыг шаардлагатай хэмжээгээр хэмжих болно; Та өөрийн колбоноос ус авч, саванд хийнэ. Эхэлцгээе. Хүүхдүүд хүлээн авсан жорын дагуу найрлагыг нь хольж, хэмжинэ шаардлагатай хэмжээус.Одоо та бэлтгэсэн найрлагатай юу хийх ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт)Тиймээ, тэдгээрийг нэгтгэх хэрэгтэй, өөрөөр хэлбэл өвстэй саванд ус асгаж, эхлээд ус буцалгана. Тагийг нь сайтар таглаад 15-20 минут байлгана. Дараа нь хөргөж, шүүж, дусаах нь бэлэн болно.

Гэхдээ бид өөрсдөө ус буцалгахгүй, харин асрагчаасаа гал тогооны өрөөнд бэлтгэсэн хольцыг тогооч руу аваачиж өгөхийг хүсэх болно, тэд исгэж, бэлэн ундаа авчрах болно. Энэ хооронд ундааг уураар жигнэж байх хооронд манай нутагт ургадаг примроз, эмийн ургамлын тухай богино хэмжээний кино үзэхийг санал болгож байна.

"Сибирийн примрозууд" мультимедиа үзүүлэнг үзэх (компьютер дээр)

Хичээлийн хураангуй: Одоо манай эм зүйчид ямар төрлийн ундаа хийдгийг харцгаая. Хүүхдүүд дусаахыг ууж, ундааны өнгийг шалгаж, үнэр, амтыг хэлэлцдэг.

Байгаль нь бүх эрдэнэсээ хүнд харамгүй өгдөг бөгөөд бүх зүйлийн төлөө ганц л зүйлийг хүсдэг: түүнд анхаарал тавих! Байгальдаа маш их баярлалаа гэж хэлцгээе! Мөн эрүүл байгаарай!

"Цэцгийн хаант улсад" сэдэвт бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй.

Зохиогч: Ирина Вячеславовна Некрасова, хотын суурингийн 98-р МДХ-ийн багш. Москва мужийн Люберцы дүүрэг, Октябрский.
Эрхэм хүндэт найзууд аа, би бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд танин мэдэхүйн хөгжил (гадаад ертөнцтэй танилцах), харааны бүтээлч байдлын талаархи боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг танд хүргэж байна. ECD нь сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх, өнгөний талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, байгаль орчны соёлыг төлөвшүүлэхэд чиглэгддэг.
Зорилтот: хүүхдийн өнгө, шинж чанарын талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэх, нэгтгэх нөхцлийг бүрдүүлэх Гадаад төрх, өсөлтийн газрууд.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
- цэцгийн бүтцийн талаархи санааг нэгтгэх; цэцэг үржүүлэх тухай; тэдний ургадаг газрын тухай; цаг агаарын өөрчлөлттэй холбоотой цэцэгсийн зан байдлын тухай.
- танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.
- объектыг дүрслэх чадварыг бэхжүүлэх энгийн харандаагаар.
Боловсролын:
- хүрээлэн буй орчныг хүндэтгэх.
- хариу үйлдэл үзүүлэх, туслах хүслийг төлөвшүүлэх.
Үйл ажиллагаа: тоглоом, мотор, харилцааны, харааны.
Хүүхдийн үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх хэлбэрүүд:асуултын хариулт, тоглоом дидактик материал, зурах.
Тоног төхөөрөмж, тоног төхөөрөмж:дугтуй; хүүхэлдэйний гэрэл зураг (түүний дүрс); хүүхэлдэй; хиймэл цэцэг чимэглэсэн цагираг; цэцэг ургадаг газрын зураг; цэцэг бүхий картууд; үсэг бүхий картууд; цэцэг бүхий натюрмортуудын чимэглэл; А4 ландшафтын хуудас, харандаа, жигнэмэг.
Арга зүйн техник: тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох, дидактик тоглоом, гэнэтийн мөч.
Урьдчилсан ажил: яруу найраг унших, цэцгийн тухай оньсого таах, цэцгийн ертөнцийн олон талт байдал, байгаль дахь цэцгийн зан байдал, тэдгээрийн утга учрыг ярих орчин, зураг чимэглэлийг үзэх, доторх ургамлыг арчлах, сайт дээр цэцгийн ортой цэцгийн суулгац тарих, ургуулах, уран сайхны бүтээлч байдалцэцгийн сэдвээр - ээждээ цэцэг хийх, зурах янз бүрийн өнгө(дотор, примула, дагина, цэцэрлэг)

Хичээлийн явц
П.И.Чайковскийн "Цэцгийн вальс" дуу. "Щелкунчик" балетаас.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Өдрийн мэнд эрхэм найзуудаа! Та бүхнийг манай гайхалтай группт угтан авч байгаадаа баяртай байна, гэхдээ би таныг гайхамшигтай цэцгийн хаант улсад өөрийгөө төсөөлөхийг урьж байна. Энд байгаль сонирхогчид, сонирхогчид цугларсан байх гэж найдаж байна.
(Хаалгаа тогшиход багш гараад гартаа дугтуйтай буцаж ирдэг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар бидэн дээр хэн ирсэн гэж бодож байна вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт: Шуудан зөөгч.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, та яаж таамагласан бэ? Эсвэл тагнуул хийсэн юм болов уу?
Хүүхдүүдийн хариулт: Чиний гарт дугтуй байгаа, шууданчид авчирдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, сайн байна. Энэ дугтуйнд юу байгааг та гайхаж байна уу?
Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл: Тийм ээ, маш сонирхолтой.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Харцгаая. ( Тэр дугтуйг нээж, хүүхэлдэй, захидлын хавтгай дүрсийг гаргаж ирэв)Ямар хөөрхөн охин бэ! (зураг руу хараад хүүхдүүдээс үүнийг харахыг хүснэ)Энд захидал байна, бид үүнийг унших уу?
Хүүхдүүд: Мэдээж хэрэг тийм. Унших.
Сурган хүмүүжүүлэгч: (самбар дээр хүүхэлдэйний зургийг хавсаргах)Дараа нь сонс.
"Сайн уу! Би бол охидын дуртай тоглоом болох Маша хүүхэлдэй! Надад ямар нэг муу зүйл тохиолдсон! Цэцгийн хаант улсын нэгэн илбэчин намайг ид шидэлж, хашаанд минь цэцэглэж байсан ургамлыг урж, устгахын тулд хавтгай хүүхэлдэй болгон хувиргасан. Тэгээд одоо хэн ч намайг анзаарахгүй, хэн ч надтай тоглохыг хүсэхгүй байна. Цэцэг, ургамлын талаар ихийг мэддэг, цэцэглэж буй ертөнцийг хамгаалж, үржүүлдэг хүмүүс л миний сэтгэлийг гутааж чадна. Би чамаас гуйж байна, ээж рүүгээ буцаж очиход минь туслаач, би хэзээ ч байгалийг нурааж, сүйтгэхгүй, харин эсрэгээрээ тарих болно гэж амлаж байна. сайхан цэцэгс, доторх ургамлыг арчлах!
- Энд захидал байна ... За, та нар надад юу хэлэх вэ? Бид Машенкад туслах уу?
Хүүхдүүдийн хариулт: Тийм ээ, түүнд тусламж хэрэгтэй байна. ...Үгүй ээ, тэр эргэн тойрныхоо бүх зүйлийг устгадаг ...
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зөвшөөрч байна, гишгэх, цэцэг болон бусад ургамлыг түүх нь маш муу! Гэхдээ охинд туслах хэрэгтэй гэж бодож байна. Хараач, Маша үйлдлийнхээ төлөө аль хэдийн шийтгэгдсэн бөгөөд түүний эргэн тойрон дахь байгалийг сүйтгэх боломжгүй гэдгийг ойлгосон нь тодорхой байна. (дугтуй руу харж, өөр хуудас гаргаж, хүүхдүүдэд үзүүлж, уншина)
"Наташаг чөлөөлөхийн тулд та хэд хэдэн ажлыг гүйцэтгэх хэрэгтэй. Үүний тулд чи Цэцгийн хаант улсад очих хэрэгтэй."
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та Машаг аварч, даалгавраа биелүүлэхэд бэлэн үү?
Хүүхдүүдийн хариулт: Тийм ээ, мэдээж.
Сурган хүмүүжүүлэгч: За тэгвэл эхэлцгээе. Цэцгийн хаант улсад хүрэх зам биднийг хүлээж байна. Бид хоёр хосоороо жагсаж, цэцгийн хаалгыг хар, магадгүй тэд биднийг энэ хаант улсад ороход тусална. Тэгээд урагшаа!
(Хүүхдүүд хиймэл цэцэг ороосон том цагираг дундуур хос хосоороо алхдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд эхний даалгавар.
1. Асуултанд хариулна уу:
- Үйлдвэр ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт: Үндэс, ишний навч, дэлбээтэй цэцэг, эрлэг.
- Цэцгийг ямар шавж тоос хүртдэг вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:Зөгий, зөгий, эрвээхэй, соно, шавж.
- Цэцгийн үрийг хэрхэн тараадаг вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт: Тэд салхинд зөөгддөг.
- Ямар цэцгийг ард түмэн цасан ширхгүүд гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт: Дулаарч, цас хайлж эхэлмэгц хамгийн түрүүнд гарч ирдэг эдгээр цэцэгс Примрозууд.
-Өдрийн цагаар цэцэг дэлбээгээ хаадаг бол энэ нь бидэнд юу хэлэх вэ?
Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл: Цаг агаар муудаж, бороо орж магадгүй.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ. Одоо хоёр дахь даалгавар. Энэ бол тоглоом юм.
2.Тоглоом "Цэцгийг ихэвчлэн олддог газруудад нэрлэж, байрлуул"
Ширээн дээр (хивсэн дээр) нуга, цөөрөм, цэцэрлэгт хүрээлэнг дүрсэлсэн зургууд, дугтуйнд цэцгийн дүрс байдаг. Хүүхдүүд хоёр хосоороо зогсож, хос бүр ээлжлэн дугтуйнаас зургаа гаргаж, нэг хүүхэд цэцгийг нэрлэж, хоёр дахь нь ихэвчлэн харагдахуйц зураг руу чиглүүлдэг. Хэрэв бүх цэцэг байраа олсон бол цэцгийн шидтэний даалгавар дуусна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: За тэгээд сайн байна! Та мөн хоёр дахь даалгавраа гүйцэтгэсэн. Одоо би чамайг гурав дахь даалгавар таныг бид хоёрыг хүлээж байгаа ширээний ард суухыг хүсч байна.
(Хүүхдүүд ширээн дээр сууна)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны ширээн дээр дугтуйнууд байна. Тэдгээрийг нээж, агуулгыг нь гарга. Тэнд цэцэг, үсэгний зурагтай зураг байна. Та цэцгийнхээ нэр эхэлсэн үсгийг олох хэрэгтэй.
(Хүүхдүүдийн нэг нь даалгаврын нөхцлийг давтахыг санал болгож байна)
(Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, багш гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгана.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баяр хүргэе, та одоо даалгавраа биелүүллээ! Ингээд бидэнд нэг даалгавар үлдлээ. Үүнийг дуусгахын тулд бид бага зэрэг цэнэглэх шаардлагатай болно. Тиймээс би та бүхнийг бие махбодийн минутанд урьж байна.
(Хүүхдүүд багшийг тойрон дугуйлан зогсдог)
Физминутка:
Харж байна уу, эрвээхэй нисч байна, (Бид далавчтай гараа даллана.)
Нугад цэцэг тоолж байна. (Хуруугаараа тоол.)
Нэг хоёр гурав дөрөв тав. (Алгаа таш.)
Өө, би тоолж чадахгүй байна (Газар дээрээ үсэрч байна.)
Өдөр, хоёр, сарын дараа... (Бид байрандаа алхаж)
Зургаан долоо найм ес арав! (Алгаа таш.)
Ухаалаг зөгий хүртэл (Бид далавчтай гараа даллана.)
Би тоолж чадсангүй! (Хуруугаараа тоол.) Г.Вьеру
Сурган хүмүүжүүлэгч: За, зөгий тоолж чаддаггүй, гэхдээ та тоолж чадна гэж бодож байна. Зөвхөн тоолох төдийгүй та асуудлыг шийдэж чадна.
Даалгавар: Миша ээждээ сайхан цэцгийн баглаа өгсөн!
Тэр өөрөө цэцэг хийсэн, тэр маш их хичээсэн!
Баглаа нь гурван улаан лиш, алтанзул цэцэг, хоёр гүрвэл,
Мөн час улаан сарнай дотор нь байр олсон.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, Мишагийн баглаанд хэдэн цэцэг байдаг вэ?
Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл: 7 өнгө.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Одоо найзуудаа, би чамайг ширээний ард суухыг урьж байна!
(Тэдний урд талын ширээн дээр ландшафтын хуудас, энгийн харандаа байдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна? бүх жилийн туршБид ой мод, цэцэрлэгт хүрээлэн, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн сайхан цэцэгсийг цэцэглүүлж таашаал авч чадах уу?
Хүүхдүүдийн хариулт: Үгүй ээ. Өвлийн улиралд байгаль дээрх бүх ургамал амарч, цасаар хучигдсан байдаг. Бид цэцэг харж чадахгүй. Зөвхөн гэртээ, доторх ургамал өвлийн улиралд цэцэглэдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ч учраас хүмүүс эрт дээр үеэс цэцгийн дүрсийг эргэн тойрныхоо эд зүйлс рүү шилжүүлж, зураг зурах болсон. Надад хэлээч, цэцэг эсвэл цэцэг дүрсэлсэн зургийг юу гэж нэрлэх вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт: натюрморт.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол Машаг суллахын тулд бидний хийх ёстой сүүлчийн ажил юм. Бид тантай хамт "Намайнууд" гэж нэрлэж болох натюрморт зурах хэрэгтэй байна. Гэхдээ өнөөдөр бид энгийн харандаагаар зурах болно. Манай вааранд анхаарлаа хандуулаарай. Дотор нь гайхалтай улаан намуу цэцэг байдаг. Мөн ажилдаа явахад хялбар болгох үүднээс захидалд харандаагаар дүрсэлсэн намуу цэцгийн жишээг багтаасан болно.
(Самбар дээр намуу цэцгийн зургийг байрлуулж, хүүхдүүдийг өөрсдийн дэлгэрэнгүй мэдээллийг нэмж, ажлаа эхлүүлэхийг урьж байна)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамайг ажлаа дуусгасан гэж харж байна. Тэдгээрийг самбар дээр байрлуул. Тиймээс би гайхамшигтай намуу цэцэг харж, өөртөө хамгийн тохиромжтойг нь сонгохыг санал болгож байна.
(Гүйцэтгэсэн даалгаврын дүн шинжилгээ).
(Хүүхдүүдийг харж байхад багш хүүхдүүдийн анзааралгүй жинхэнэ том хүүхэлдэй гаргаж ирдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хараарай. Маша юу болсон бэ? Тиймээс бид түүнээс шившлэгийг арилгаж чадсан!
Маша: Маш их баярлалаа найзууд аа! Таныг ямар гайхалтай, ухаалаг, сониуч зантай болохыг би харж байна! Тэд бүх даалгаврыг сайн, амархан даван туулсан! Талархлын бэлгэдэл болгож танд зориулсан бэлэгтэй байна.
(Маша хүүхдүүдийг цэцэг хэлбэртэй жигнэмэгээр дайлдаг)
Хичээлийн явцад хүүхдүүдийн хийсэн зарим ажлыг энд оруулав.

Байгууллага: MBDOU 40-р цэцэрлэг “Алтан түлхүүр”

Орон нутаг: Ключи тосгон

Зорилтот: ургамлын ертөнц (мод, бут сөөг, өвслөг ургамал) тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх.

Даалгаварууд:

  • Дэлхийн ургамлын төлөөлөгч болох мод, бут сөөг, өвс ургамлын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;
  • тухай санаагаа хөгжүүлэх гадаад ялгааургамал; ургамлын зарим хэсэг (үндэс, иш) -ийн үйл ажиллагааны талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах;
  • Үгийг үе болгон хуваах чадварыг хөгжүүлэх; тухайн дууны байршлыг тодорхойлох чадвар; үгийн диаграмм үүсгэх чадвар;
  • Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх
  • Байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, ургамалд тусламж хэрэгтэй бол тэдэнд туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Арга зүйн техник: харуулах, харилцан яриа, шалгалт, тайлбар, асуулт

Тоног төхөөрөмж, материал: мод, бут сөөг, өвслөг ургамлын зураг, аяга өнгийн ус, туузан самбай, алаг дэвтэр, энгийн харандаа.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу? Өнөөдөр би чамд үлгэр яримаар байна.

Тодорхой хаант улсад, тодорхой мужид амьдардаг байсан: хуайс, сарнай, нарс, гацуур, хулуу, мартамхай, цуккини, алимны мод, үхрийн нүд, голт борын цэцэг. Сарнай, хуайс, нарс, хулуу, гацуур, намайг мартдаггүй, бургас, алимны мод гэсэн үгсийн эхний дууг авбал эдгээр бүх оршин суугчдын нэр ямар байсныг олж мэдэх болно. Бид ямар үг авсан бэ?

Хүүхдүүд : Ургамал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Надад ид шид байхгүй, чамайг ургамлын хаант улс руу аваачиж чадахгүй байгаа нь харамсалтай, гэхдээ би чамайг эдгээр оршин суугчдын заримтай танилцуулж болох бөгөөд та маш олон шинэ зүйлийг сурах болно. Тэгээд их юм мэддэг хүн бараг л шидтэн болчихсон.

Тиймээс бид ургамлын хаант улсын тухай ярьж байна. Энэ хаант улсын оршин суугчид амьд гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Яагаад ингэж шийдсэн юм. Амьд биетийн шинж тэмдгийг санацгаая.

Хүүхдүүд: тэд амьсгалж, ургадаг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үлгэр үргэлжилж байна. Энэ хаант улсад гурван муж байсан бөгөөд та хэд хэдэн даалгаврыг гүйцэтгэснээр эдгээр мужуудад хэн амьдарч байсныг мэдэх болно.

Эхний даалгавар . Оньсого та: Нэг хөлтэй, гэхдээ олон гартай.

Хүүхдүүд: мод

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр оршин суугчдын нэрийг шидэт цагаан толгойн үсгээр бичье. Мод гэдэг үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ? Мод гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ? Энэ зурган дээр та юу харж байна, хамгийн анхны дуу нь юу вэ, энэ нь бидэнд тохирох уу? (Зураг дээрх дүрсийг нэрлэснээр хүүхдүүд үгийн эхний авиаг тодорхойлно. Тиймээс хүүхдүүд мод гэдэг үгийг бүтээдэг.)

Та мэддэг моднуудаа надад хэлээрэй. Одоо чамтай тоглоцгооё. Би чамайг мод гэж нэрлэе, хэрэв түүний нэрэнд [I] дуу байгаа бол та АЛГА, ЦАРС, БУРГАС, УЛАС, СЭРҮҮН, АГЧ, ЛИНДЭН, ГАЦ, НАРС, ШИНС алгаа таших хэрэгтэй.

2-р оньсого таавар та бид дараах байдалд хэн амьдарч байгааг олж мэдэх болно: Би зүгээр л ойлгохгүй байна,

Бутнууд нь ах дүүс шиг харагдаж байна

Мөн тэдний жимс өөр өөр байдаг -

Хар цагаан улаан.

Үхрийн нүд нь мод эсвэл бут сөөг гэж хэлээрэй. Бид өөр ямар бут сөөгийг мэддэг вэ? Залуус аа, мод, бут сөөг бүхий зургуудыг анхааралтай ажиглаж, тэдгээр нь ямар төстэй, юугаараа ялгаатай болохыг надад хэлээрэй.

Хүүхдүүд: Мод нь өндөр, бут нь намхан, мод нэг их биетэй, бут нь нэгтэй. Тэдгээрийн хэд хэдэн нь байдаг, гэхдээ хоёулаа холтосоор бүрхэгдсэн их биетэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бут гэдэг үг хэдэн үетэй байна. Тавдугаар байранд ямар дуу чимээ байгааг хэлээрэй, энэ нь ямар дуу чимээ вэ. S авиатай бутыг нэрлэ.

Манай гуравдагч улсад хэн амьдардаг вэ? Хараач, надад хоёр үг байна:

МАРГААШ ба ОНӨААТҮГ. Тэдгээрийг үе болгон хуваацгаая. МАРГААШ гэдэг үг хэдэн үетэй вэ? Энэ үгнээс бид хоёр дахь үеийг авна. VATA гэдэг үг хэдэн үетэй вэ? Энэ үгнээс бид эхний үеийг авна. Та бид хоёр ямар үг бодож олов?

ӨВС гэдэг үг хэдэн үетэй байна. 2 ба 4-р авиаг юу болохыг надад хэлээч.

Хүүхдүүд: гийгүүлэгч, дуут.

Өвс гэсэн үгийн диаграммыг хийхийг хичээцгээе, өвслөг ургамлыг танихад хялбар байдаг: тэд богино, иш нь ногоон, зөөлөн, холтосоор хучигдаагүй, өвлийн улиралд үхдэг.

Тиймээс бид ургамлын хаант улсын оршин суугчидтай уулзсан бөгөөд одоо жаахан амрах цаг болжээ.

Биеийн тамирын дасгал.

Талбайд мод ургасан.

Байгальд ургах нь сайн (сунгах - гараа хажуу тийш нь сунгах)

Хүн бүр хичээдэг

Тэнгэр өөд, наранд хүрч байна. (сунгах - гараа дээш өргөх)

Хөгжилтэй салхи үлээв

Мөчрүүд тэр даруй найгаж, (Хүүхдүүд гараа даллав)

Бүр зузаан хонгил

Тэд газарт бөхийв. (Урагшаа бөхийлгөх)

Баруун-зүүн, урагшаа-

Салхи модыг ингэж бөхийлгөж байна. (Баруун, зүүн, урагш хойш хазайдаг)

Тэр тэднийг эргүүлж, эргүүлдэг.

Хэзээ амрах вэ? (Биеийн эргэлт)

Салхи намдав. Сар мандлаа.

Чимээгүй байлаа. (Хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Та намайг мод, бут, цэцэг гэж нэрлэсэн, тэд бүгд өөр өөр байдаг. Гэсэн хэдий ч тэд нийтлэг зүйлтэй хэвээр байна. Энэ юу вэ? ( үндэс, навч, цэцэг, жимс)

Ургамлын үндэс ямар хэрэгтэйг бодоцгооё? ( диаграммыг ашиглан харуулах).Үндэс нь ургамлыг барьж, тэжээж, үндэсийн тусламжтайгаар ургамал амьсгалдаг. Одоо бид ургамлууд үндэснээсээ тэжээгддэгийг туршлагаасаа харах болно.

Өнгөт ус, самбайгаар туршилт хий (нэг аяга өнгийн усанд самбайгаа дүрнэ) . Та юу анзаарсан бэ? Ус нь дээшээ гарч, материал нь илүү өндөр, өндөр өнгөтэй болдог

Өвдөхгүй, ургуулахад ямар ургамал хэрэгтэйг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд: гэрэл, дулаан, ус, хөрс, бордоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв ургамал алга болвол яах вэ?

Хүүхдүүд: бид ч бас үхнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэдний хэрэгцээ юу вэ, бидэнд яагаад хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: ургамал хүчилтөрөгч үйлдвэрлэдэг, халуун өдөр сүүдэрлэдэг, мод модоор хангадаг гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ургамал бидний эргэн тойронд амьдардаг бөгөөд амьдрахад тусалдаг. Чи бид хоёр тэдэнд яаж хандах ёстой вэ?

Хүүхдүүд: хамгаалах, хамгаалах, халамжлах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарыг одоо экологич болохыг санал болгож байна. Энэ бол байгалийг хамгаалдаг хүн юм. Чи бид хоёр цэцэг ургуулна (тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажил хийгдэж байна - график диктант).

Залуус аа, та намайг самбар дээр гурван диаграммтай байгааг анзаарсан байх? Эдгээр нь мод, бут сөөг, өвслөг ургамлыг дүрсэлсэн загварууд юм. Миний ширээн дээр эдгээр ургамлын зураг бий. Би та нарт ургамлын дуртай зургийг авч, өөрийн зурганд тохирсон схемд хавсаргахыг санал болгож байна (багш нь даалгавраа биелүүлэхэд бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд тусалдаг).

Хичээлийн хураангуй: Багш хүүхдүүдийг магтаж, хичээлийн үеэр юу таалагдсан, юунд бэрхшээл учруулсан талаар асууна.

Ном зүй:

  1. М.А.Васильева, В.В.Гербова, Т.С.Комарова нарын найруулсан хөтөлбөрийн дагуу цогцолбор ангиуд. Бэлтгэл бүлэг / зохиогч. - найрлага Н.В.Лободина - Волгоград: Багш, 2011. - 367 х.

Хөтөлбөрийн агуулга.

Хүүхдүүдийн ургамлын талаархи мэдлэгийг системчлэх. Байгалийн объектыг хиймэл зүйлээс ялгах чадварыг бэхжүүлэх, ургамлын бүтцийн талаархи мэдлэгийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, ургамлыг мод, бут сөөг, өвс ургамал гэсэн гурван бүлэгт ангилах.

Анхаарал, ажиглалт, харьцуулах, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийн ургамлын загварын талаархи мэдлэг, тэдгээрийг нотлох баримтад ашиглах чадварыг нэгтгэх.

Хүүхдүүдэд ургамлын үндэсийн үүргийн талаар ойлголт өгөх. Туршилтын тусламжтайгаар үндэс нь амьсгалж, чийг, шим тэжээлийг шингээж, ургамлыг газарт хадгалдаг болохыг тодорхой харуулж байна.

Идэвхтэй ярианы чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх: чийг шингээх, үндэс функц, туршлага, диаграмм-загвар.

Байгалийн ертөнцийг үзэх сонирхлыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдэд байгаль орчны ухамсрын элементүүдийг төлөвшүүлэх: "Бид дэлхий дээр бие биедээ хэрэгтэй."

Тоног төхөөрөмж:

доторх ургамал бүхий сав; хиймэл цэцэг; диаграмын загварыг дүрсэлсэн слайдууд: "Амьд биетийн шинж чанар", "Ургамлын бүтэц", "Үндэсний үүрэг"; мультимедиа суурилуулалт, үндэсгүй модны их биений загвар; үндэс системтэй модны их биений загвар; соронзон хавтан, элстэй сав; өнгөт устай таваг; самбайгаар хийсэн ургамлын үндэс загвар; соронз дээрх ургамлын хэсгүүд; схемүүд: "Мод", "Бут", "Өвслөг ургамал"; хүүхдийн тоогоор мод, өвс, бут сөөгний дүрс бүхий картууд.

Өмнөх ажил:

Саратов мужийн ой мод, талбай, нуга, ургамлуудтай танилцах, үрийн тариалалтын урт хугацааны ажиглалт, туршилт, нотолгоо хийх, "Амьд биетийн шинж тэмдэг" схем загвар боловсруулах;

"Ургамлын бүтэц", хувиргах тоглоом тоглох "Өөрийгөө огт өөрөөр төсөөлөх", уран зохиол унших, шүлэг сурах, уран зураг үзэх.

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр сууж, ширээн дээр гэрийн ургамал тавьсан сав байна.

Дунно хиймэл цэцэгтэй гарч ирдэг.

Мэдэхгүй: - Сайн байна уу залуусаа! Надад нэг шавар шороо өгөөч. Энэ цэцгийг тарьж ургуулж, улам үзэсгэлэнтэй болгомоор байна.

(Хүүхдүүд үүнийг хийх шаардлагагүй, энэ нь хиймэл, амьд биш гэж хэлдэг)

-Тэгэхээр танай үйлдвэр амьд биш гэсэн үг үү?

(Хүүхдүүд энэ ургамлыг амьд гэж хэлдэг, энэ бол Узамбарын ягаан юм)

(Хүүхдүүд дэлгэцэн дээр үзүүлсэн слайд загварын диаграмын №1-ийн дагуу амьд биетүүдийн шинж тэмдгийг жагсаав: бүх амьд биет амьсгалж, ургадаг, хөдөлдөг, хооллодог, үрждэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Мэдэхгүй, бид танд ургамал бүрт юу байдгийг хэлэхийг хүсч байна уу?

Мэдэхгүй: - Мэдээж би хүсч байна.

(Хүүхдүүд схемийн дагуу ургамлын бүтцийн талаар ярьдаг - загвар №2: ургамал нь иш, үндэс, навч, цэцэг, үртэй жимстэй)

Мэдэхгүй: - Өө, би ойлгож байна, би ойлгож байна! Үндэс нь энд байна, би үүнийг дээрээс нь газар дээр нь тавина, тэгвэл энэ нь харагдах болно, нар түүнийг дулаацуулж, навчис доошоо бууж, газар дор идэх ёстой. Гэхдээ цэцэг яг үндэс дээр ургах болно.

(Соронзон самбар дээр ургамлын хэсгүүдийг буруу дарааллаар байрлуулна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, Дунно зөв зүйл хийсэн үү? (үгүй, буруу)

Мэдэхгүй: - Мөн наранд шатахгүйн тулд цэцгийг газарт тарих хэрэгтэй болов уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: - За, чи юу яриад байна, мэдэхгүй! Ургамал хэрхэн зөв ургадагийг сонсоорой.

(Хүүхдүүд ургамлын хэсгүүдийг байрлуулж, түүний өсөлтийн дарааллыг хэлдэг: үндэс нь газарт гүн ургадаг, газрын дээр иш, иш дээр навч, цэцэг байдаг)

Мэдэхгүй: Би яаж бүгдийг санах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Маш энгийн! Одоо би залуусыг үр болгон хувиргах болно:

Нэг, хоёр, гурав, эргүүлээрэй

Үр болгон хувирга!

Сэтгэлзүйн гимнастик : "Өөрийгөө огт өөр гэж төсөөлөөд үз дээ"

Сэвшээ салхи үлээж, үр нь тарж, газарт унав (хүүхдүүд бага зэрэг гүйж, хивсэн дээр суув). Үр, танд ямар санагдаж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Үр, чи юу хүсч байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Одоо би чамайг усалж, нар чамайг туяагаараа дулаацуулах болно. Үндэс нь аль хэдийн үрнээс гарч ирсэн. Тэд хаана ургадаг вэ? (Доошоо, газрын гүн рүү). Энд анхны найлзуурууд байна - иш нь сунаж, ургаж байна. Хаана? Газар руу? (Үгүй, наранд). Манай ургамал улам өндөр болж байна (Хүүхдүүд босдог). Мөн энд анхны цэцэг байна. Чи ямар санагдаж байна, цэцэгсээ? Та юунд баярлаж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Мэдэхгүй: - Өө! Цэцэг! Одоо би тэднийг сонгох болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - За, чи юу яриад байгаа юм бэ, мэдэхгүй, чи тэднийг урж чадахгүй, тэд амьд байна! Залуусыг сонсоорой: (хүүхдүүд шүлэг уншдаг):

1. Хэрэв би цэцэг түүвэл,
Хэрэв та цэцэг сонговол
Хэрэв бүх зүйл бол: би ч, чи ч,
Хэрэв бид цэцэг түүвэл
Тэд хоосон байх болно
Мөн мод, бут сөөг.
Мөн гоо үзэсгэлэн байхгүй болно!

2. Бид цэцэг дээр бөхийлгөх ёстой
Урах эсвэл огтлохын тулд биш,
Тэдний эелдэг царайг харахын тулд
Мөн тэдэнд эелдэг царай үзүүлээрэй!

Мэдэхгүй: - За яахав, гэхдээ би нэг зүйлийг ойлгохгүй байна, яагаад ургамалд үндэс хэрэгтэй вэ? Та түүнийг газар доороос харж чадахгүй хэвээр байна! (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бид мэдэхгүй, одоо танд бүх зүйлийг харуулах болно. Туршилт хийцгээе, та юу болохыг ойлгох болно чухал функцуудургамлын үндсийг гүйцэтгэдэг.

Туршилт 1: Элсэн хайрцганд үндэсгүй модны их биений загварыг байрлуул. Бид үлээж байна. Саваа унана. Дараа нь бид үндэс системтэй модны загварыг бүтээдэг. Бид үлээж байна. Хоёр дахь тохиолдолд саваа нь илүү тогтвортой байдаг.

Хүүхдэд зориулсан асуулт: Таны бодлоор аль саваа илүү тогтвортой байх вэ? Яагаад? Хэрэв мод үндэсгүй бол юу болох вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Дүгнэлт: Үндэс нь ургамлыг газарт хадгалдаг.

Туршилт 2: Самбайгаар хийсэн үндэс загварыг өнгөт устай аяганд хийнэ. Чи юу харж байна? Ус дээшилж, материал нь илүү өндөр, өндөр өнгөтэй болдог.

Дүгнэлт: Үндэс нь хөрсний чийгийг шингээдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, бид агаарын тухай хичээл орохдоо агаар хаа сайгүй, тэр ч байтугай газарт байдаг, үндэс нь юу хийдэг болохыг батлах туршилт хийснийг санаж байна уу? (Амьсгалах).

Тэгэхээр, үндэс нь юунд зориулагдсан болохыг дахин санацгаая? (Энэ нь амьсгалж, ургамлыг газарт барьж, чийгийг шингээдэг).

(Дэлгэц дээрх загварын диаграм №3-ыг харна уу)

Биеийн тамирын минут:

Бид хүчирхэг, том мод болно. (Гараа дээш өргөөд, дээшээ тат)
Хөл нь үндэс, тэдгээрийг илүү өргөн зайд оруулцгаая. (Хөлөө дэлгэ)
Модыг барьж, унахгүйн тулд, (Гараа доошлуулж, хуруугаа дэлгэх)
Усыг алс холын гүнээс авдаг байсан. (Урагшаа бөхийлгөж, алгаа алгаа)
Бидний бие бол хүчирхэг их бие, бага зэрэг эргэлддэг, (Шулуул, савлах)
Мөн хурц үзүүрээрээ тэнгэрт тогтдог. (Дээвэр дүрслэхийн тулд алгаа ашиглана уу)
Бидний гар бол мөчрүүд бөгөөд хамтдаа титэм үүсгэдэг (гараа дээш өргөөд, толгой дээрээ атгасан)
Титэм дээр тэд салхи үлээх үед огт айдаггүй (толгой сэгсрэх)
Хуруунууд нь мөчрүүд шиг байх болно, навчнууд нь тэднийг бүрхэх болно ( хуруугаа нэг алгаа нөгөө дээгүүр нь хөдөлгө)
Зуны дараа намар ирж, навчнууд агшин зуур нисэв! (Бууж өгөх)

Мэдэхгүй: - Энэ ямар тэмдэг вэ? (диаграмм руу заадаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Дунно-д юу гэсэн үг болохыг тайлбарлая.

(Би "Мод" диаграмыг харуулж байна)

(Хүүхдийн хариулт)

(Би "Бут" диаграмыг харуулж байна)

(Хүүхдийн хариулт)

– Мод, бут хоёр бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ?

(Би "Өвслөг ургамал" диаграммыг харуулж байна)

(Хүүхдийн хариулт)

– Өвслөг ургамал мод бутнаас юугаараа ялгаатай вэ?

(Хүүхдийн хариулт) (диаграммыг анхаарч үзээрэй - загвар №4)

– Одоо ямар ч ургамал бүхий картыг аваад анхааралтай ажиглаад, зураг дээр аль ургамлыг зурсныг санаж, өөрийн ургамалд тохирох диаграм руу очно уу.

(Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та яагаад энэ картанд ирсэн бэ?

(Хүүхдийн хариулт)

Мэдэхгүй: - Сайн байна, залуусаа! Та ургамлыг ойлгож байгаа нь үнэхээр гайхалтай!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Дунно, хүүхдүүд Саратов мужийн ургамлыг хэрхэн мэддэгээ харуулахыг хүсч байна уу?

Мэдэхгүй: - Мэдээж би хүсч байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо би жагсаая янз бүрийн ургамал, хэрэв та Саратов мужид ургадаг ургамлын нэрийг сонсвол алгаа таших хэрэгтэй. Хэрэв ургамал бидэнтэй хамт ургадаггүй бол гараа доошлуул.

Лийр. Алимны мод. Бөөрөлзгөнө. Хус.
Гацуур. Заг. Чацаргана. Мимоза.
Интор. Интоор. Лимон. Жүрж.
Линден. Maple. Баобаб. Мандарин.
Хар чавга. Улиас. Туулайн бөөр.
Кофе. Роуэн. Sycamore.
царс. Кипарис. Интоорын чавга.
Улиас. Нарс. Каланча.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, бүх ургамал дэлхийгээс алга болвол юу болох вэ?

(Хэрэв ургамал байхгүй бол дэлхий дээр амьдрал байхгүй болно)

Мэдэхгүй: - Бидэнд яагаад ургамал хэрэгтэй вэ? Тэдний хэрэг юу вэ?

Ургамал хүн, амьтныг хоол хүнсээр хангадаг гэж хүүхдүүд хариулдаг. цэвэр агаар, хувцас, олон төрлийн материал, ургамал эдгээдэг, ихэнхдээ тэд маш үзэсгэлэнтэй бөгөөд бид тэднийг биширдэг, тэд "Ургамал бол дэлхийн чимэглэл" гэж хэлээгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм шүү, залуусаа. Ургамал бидний эргэн тойронд амьдардаг, амьдрахад тусалдаг. Бид тэдэнд хэрхэн хандах ёстой вэ?

(Хамгаалах, хамгаалах, халамжлах гэх мэт)

Мэдэхгүй: - Үүнийг яаж арчлах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Мэдэхгүй, та үүнийг бас мэдэхгүй байна уу? Залуус аа, манай бүлгийн доторх ургамлыг хэрхэн арчлах талаар түүнд хэлье.

(Хүүхдийн хариулт - бид тарих, услах, навчийг арчих, шүрших, бордох гэх мэт)

Мэдэхгүй: - Хөөх! Энэ бол амар ажил биш. Баярлалаа залуусаа, би маш олон сонирхолтой зүйлийг сурсан! Би энэ тухай Цэцэгт хотын бүх богинохон хүүхнүүдэд хэлэх болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та мэдэхгүй ээ, бидэн дээр дахин ирээрэй. Бид ургамлын талаар олон сонирхолтой зүйлийг мэддэг хэвээр байгаа бөгөөд танд хэлэх болно.

Мэдэхгүй: - Баярлалаа! Баяртай! (хүүхдүүд Дуннотой баяртай гэж хэлдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Дуннотой хийсэн уулзалт маань дууслаа, чи гайхалтай байсан.

Одоо тайвширч, нүдээ аниад хөгжим сонсъё.

Автомат бэлтгэл: (Д. Лолейгийн "Ганцаардсан хоньчин" бичлэгийг тоглодог)

“Нар хурц гэрэлтэж, хөнгөн сэвшээ салхи үлээж байна. Би цэвэрхэн амьсгалж байна Цэвэр агаар. Өвс найгаж, шувууд чанга дуулж, би сайхан, сэтгэл хангалуун байна. Байгальтайгаа эвтэйхэн амьдармаар байна. Бид бие биедээ хэрэгтэй. Би бүх амьд биетийн анд нөхөр, хамгаалагч байх болно."

ХОТЫН СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛ

ХОСОЛСОН ЦЭЦЭРЛЭГИЙН БАЙГУУЛЛАГА

ҮЗЭХ №5 АРХАНГЕЛЬСКАЯ СТАНИЦКИЙН “ЦАРС”

НЗДТГ

Тихорецкийн дүүрэг

"Ургамлын хаант улс" экологийн бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

Багш бэлтгэсэн:

Тихонова Юлия Анатольевна

2011

Хөтөлбөрийн агуулга:

Байгальд гайхамшигтай хаант улс - ургамлын ертөнц байдаг гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулж, зэрлэг, таримал гэж ангилахыг зөвтгөх; доторх ургамлын талаархи ойлголтыг нэгтгэх, гүнзгийрүүлэх; шинэ ургамал нэвтрүүлэх - Uzambara violet, тэмдэглэл шинж чанаруудтүүний гадаад төрх байдал, арчилгаа, хүүхдийн аргын талаархи мэдлэгийг тодруулах зөв буухогтлолцох, тэдэнд огтлолтоос ургамал ургуулах хүсэл, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх ургамалТэдний эргэн тойронд.

Демо материал:Зэрлэг болон таримал ургамлыг дүрсэлсэн 2 зураг, Узамбарын нил цэцгийн үзэсгэлэн,

Тараах материал:-ийн зургууд төрөл бүрийн ургамал, хүүхдийн тоогоор хөрстэй сав, савх, салфетка, тосон даавуу, лонхтой ус, зүслэг, навч, тунгалаг, хуванцар аяга.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бодоод хэлээрэй, өөр хэн (манай гараг дээр хүмүүс, амьтдаас гадна амьдардаг) вэ?

Хүүхдүүд: ургамал

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь зөв, хүүхдүүд, ургамал. Ургамал бол бүхэл бүтэн хаант улс юм. Зурагт хуудаснуудыг хар. Энд зурсан янз бүрийн төрөлургамал (зэрлэг ургамал бүхий постерт анхаарлаа хандуулаарай) ямар ургамлыг мэддэгийг надад хэлээч? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та эдгээр ургамалд дуртай юу? Тэднийг хэн тарьж, өсгөсөн бэ?

Хүүхдүүд: Эдгээр ургамлууд нь нуга, талбай, ойд ургадаг байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүн тэдний амьдралд оролцоогүй, тарьдаггүй, ургуулаагүй. Эдгээр ургамлыг зэрлэг ургамал гэж нэрлэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Надад хэлээч, Наташа, эдгээр ургамлыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Катя: Зэрлэг ургадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та санаж байна. Бусад зурагт хуудсыг хар, энэ зурагт хуудаснаас ямар ургамлыг харж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэдэнтэй хаана уулзсанаа санаж байна уу?

Хүүхдүүд: Цэцэрлэгт, цэцэрлэгт хүрээлэн, цэцгийн мандал, гэртээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр ургамлууд зөвхөн хүний ​​оролцоотойгоор амьдарч чадна, тэр үрийг худалдан авч, суулгац ургуулж, тэдэнд анхаарал халамж тавьдаг. Эдгээр ургамлыг таримал гэж нэрлэдэг. Ваня надад хэлээч, эдгээр ургамлыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Назар: Соёл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв соёлтой. Зэрлэг ургамал нь өөрийн хуулийн дагуу амьдардаг - хүний ​​оролцоогүйгээр таримал ургамлууд түүнээс анхаарал халамж, анхаарал халамж шаарддаг боловч хоёр ургамал хоёулаа үзэсгэлэнтэй, гайхалтай байдаг.

Одоо бид тоглоом тоглох гэж байна. Чам дээрширээ байдаг зураг, та тэдгээрийг хоёр бүлэгт хуваах ёстой: зэрлэг болон таримал ургамал (багш эгнээ хооронд алхаж, юу болсныг шалгана).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, бүгд тоглоомын дүрмийг даван туулж, зургийг зөв байрлуулсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, танай бүлэгт ургамал байдаг уу?

Хүүхдүүд: тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэднийг юу гэж нэрлэдэг вэ?Хүүхдүүд: дотор.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тасалгааны ургамал ямар бүлэгт хамаарах вэ?

Хүүхдүүд: руу таримал ургамал(соёл).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид доторх ургамлын талаар ярих болно. Тэд үзэсгэлэнтэй, сайн арчилгаатай байдаг. Хүмүүст яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Тэд ашиг тус авчирч, өрөөг тохижуулж, агаарыг баяжуулж, ургамал эдгээдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, хүүхдүүд, ургамал биднийг гоо үзэсгэлэнгээрээ баясгаж, тайвшруулж, агаарыг хүчилтөрөгчөөр баяжуулдаг. Гэхдээ ургамал сайн арчилгаатай байхын тулд тэдэнд юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг: гэрэл, агаар, нарны туяа сайн хөрс.

Хаалга тогших

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, хэн нэгэн бидэн дээр ирэв. Өө, энэ хэн бэ! Ойлгохгүй зүйл байна уу?.. Хүүхдүүд ээ, би таасан байх. Одоо бас олж мэдье гэж үү?

Зараа бол хачин юм

Цонхон дээр хувин дотор сууж байна.

Тэр өдөр шөнөгүй унтдаг,

Хөлөө газарт нууж байна уу?

Хүүхдүүд: энэ бол кактус!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Чи зараа шиг харагдаж байна

Өргөст зүүтэй.

Чи хаана амьдардаг вэ, кактус зараа?

Магадгүй зул сарын гацуур модны доор байх уу?

Кактус:

Төгсгөлгүй далай хаана байна

Мөн эрэг нь харагдахгүй байна,

Тэнд миний эх орон -

Өмнөд Америк

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чамд юу тохиолдсон бэ, Кактус? Яагаад ийм гунигтай, уйлж байгаа юм, хэн чамайг гомдоов?

Кактус: Би энэ хорвоод элсэн цөлд төрсөн. Тэгээд одоо би амьдардаг цэцэрлэгДараагийн бүлэгт цонхны тавцан дээр байдаг, би их усанд дургүй, хүүхдүүд намайг ихэвчлэн усалдаг. Одоо би өвчтэй байна, би одоо яах ёстой вэ?

Хүүхдүүд: битгий уурлаарай, бид чамайг эмчилнэ, чамайг хамгийн сайн сайханд нь буцаана нартай газарцонхон дээр услах нь ховор бөгөөд та илүү сайн болно.

Кактус: Өө, чиний үг намайг илүү сайхан болгож байна. Би хүүхдүүд дээр очоод одоо чамтай хамт амьдарна гэж хэлнэ. Сайн байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг!

Кактус: Баяртай залуусаа, дахин уулзацгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, хүүхдүүд ээ, энэ ямар хамаатай вэ? зохих арчилгаамөн ургамлыг услах.

Хүүхдүүд ээ, бид ургамлыг хэрхэн арчлах вэ?

Хүүхдүүд: Бид саванд байгаа хөрсийг сулруулж, хөрс нь хатуу биш, харин зөөлөн, шүршиж, навчийг угааж, усалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгчид: Тасалгааны бүх ургамлыг адилхан усалдаг уу?

Хүүхдүүд: булцуут ургамалбага багаар усалж, саванд биш, харин хайруулын тавган дээр хийнэ, эс тэгвээс чийдэн нь ялзарч, ургамал үхэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү, сайн байна. Манай бүлэгт ургадаг булцуут ургамлыг надад үзүүлж, нэрлэхийг хэн хүсэх вэ?

Хүүхэд гарч ирж, ургамлыг харуулж, нэрлэнэ (amaryllis, Amazon сараана, цикламен, zephyranthes).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар ургамлыг элбэг услах шаардлагатай вэ? Эдгээр ургамлыг хэн харуулж, нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд: balsam, tradescantia, cyperus.

Сурган хүмүүжүүлэгч: ямар ургамлыг шүрших шаардлагатай вэ?

Хүүхдүүд: Бүгд! Ургамал чийглэг агаарт дуртай; шүрших нь ургамлыг тоосноос цэвэрлэдэг. Зөвхөн хилэн, үсэрхэг навчтай ургамлыг шүршиж болохгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид хэзээ ургамлыг илүү олон удаа, илүү их усалдаг вэ?

Хүүхдүүд: хавар, гэхдээ хавар цэцэглэдэг - зун.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Намар бид ургамлыг илүү олон удаа усалдаг уу?

Хүүхдүүд: тийм ээ, зөвхөн намар, өвлийн улиралд цэцэглэдэг.Сурган хүмүүжүүлэгч: эдгээр ургамлыг нэрлэх үү?

Хүүхдүүд: кактус, Декабрист, амариллис.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо чи бид хоёр жаахан амарч тоглоно.Биеийн тамирын минут:

“Удаан хугацаанд бороо ороогүй бөгөөд ургамал эвшээж байв; эхлээд тэд толгойг (нэг), дараа нь навч (хоёр) доошлуулсан; дараа нь бүхэл бүтэн иш нь газар хүртэл нугалав. Гэтэл гэнэт бороо орж, ургамал сэргэж эхлэв. Борооны дараа салхи сэвэлзэж, иш нь исгэрч, салхи намдаж, иш нь тайвширсан" (биеийн дасгалын үеэр намуухан тайвшруулах хөгжим тоглодог).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид амарч, тоглож, одоо чимээгүйхэн алхаж, сандал дээр суув.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр би та нарт шинэ ургамлуудыг танилцуулах болно (миний дуртай ургамал), үүнийг Узамбара ягаан гэж нэрлэдэг. Хараад, яагаад ингэж нэрлэснийг надад хэлээч? Мэдэхгүй? Би танд нэг зөвлөгөө өгье. Узамбарын нил цэцгийн цэцэг нь ойн ягаан цэцгийн цэцэгтэй төстэй. Үүнийг харцгаая.

Маша, ширээн дээр ирээд, навчинд хүрч, юу болохыг надад хэлээч?

Хүүхдүүд: навчнууд нь ноостой, жигд бус байдаг.Сурган хүмүүжүүлэгч: Танд үндэс бий юу?

Та хүүхэдтэй юу

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэд хаанаас ургадаг вэ?

Хүүхдүүд: шууд газар доороос.

Сурган хүмүүжүүлэгч: их бие эсвэл салбар байна уу?

Хүүхдүүд: үгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч: суу, Маша, сайн байна. Бид цаашид авч үзэх болно. Та өөр юу анзаарах вэ? Настя, ширээн дээр ир.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлбээ нь ямар хэлбэр, өнгөтэй вэ? Хэдэн хүн байгаа вэ?

Хүүхдүүд: харанхуй - Ногоон өнгө, маш олон дэлбээнүүд байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, Настя, суу. Нил ягаан нь зүүн өмнөд Африкт байдаг. Энэ ургамал тод газар сайн ургадаг, гэхдээ хурц наранд дургүй, шүрших боломжгүй, харин навчийг сойзоор арчих хэрэгтэй. Нил ягаан услах нь дээр бүлээн ус, дараа нь энэ нь маш их цэцэглэдэг. Узамбарын нил цэцэг манай бүлэгт хаана байх ёстой гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: ширээн дээр, цонхны тавцан дээр, шүүгээн дээр, гэрэл гэгээтэй газар, учир нь тэр гэрэлд дуртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Узамбарын нил цэцгийн талаар өөр юу хэлэхийг сонсоорой. Тэр ойр ойрхон услах дургүй, тэр жижигхэн байдаг үндэс систем, үндэс нь савны дээд хэсэгт байдаг тул ойр ойрхон усалдаг бол ургамал ялзарч магадгүй юм. Гэхдээ хэрэв та нил цэцгийг арчилж, доторх ургамлын тусгай бордоогоор тэжээх юм бол энэ нь маш их цэцэглэж, гэрийн эзэгтэйг баярлуулах болно.

Violets нь энгийн, давхар сортоор ирдэг. Би янз бүрийн Узамбарын нил цэцгийн бүхэл бүтэн үзэсгэлэн бэлдсэн. Та хармаар байна уу?

Хүүхдүүд: тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэднийг биширдэг. Нил ягаан нь навчаар үрждэг. Та навчийг усанд хийж, үндэс гарч ирэхийг хүлээж, дараа нь саванд тарьж болно. Би устай шилэн сав бэлдсэн, одоо бид нэг навчийг усанд хийнэ, бид ажиглах болно - үндэс гарч ирэхэд бид үүнийг газарт тарих болно. Гэхдээ та тэр даруй навчийг газарт тарьж болно, гэхдээ та нэн даруй усалж, бүрхэх хэрэгтэй шилэн сав. Шилэн савтай навчийг яагаад таглах шаардлагатай гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Ингэснээр гэрэл тунгалаг шилээр нэвтэрч, дэлхий хатахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид ягаан навч тарих гэж оролдох болно. Би навчнуудаа бэлтгэж, тэдгээрийг хатахаас сэргийлж усанд хийсэн. Залуус аа, та ширээн дээр ямар багаж бэлдсэнийг хараарай.

Хүүхдүүд гарын авлагыг хардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид тэдгээрийг хэрхэн тарих талаар танд тайлбарлах болно. Би суллахын тулд саваа авч, хөрсөнд нүх гаргаж, навчийг иштэй хамт газарт тарьж, дараа нь бүлээн усаар усалж, дараа нь хөрсийг навчны эсрэг дараарай. Дэлхийг нягтруулж, дараа нь ваараар хучих хэрэгтэй. Бүгд ойлгомжтой юу? Ажилдаа явах.

Хүүхдүүд даалгавраа бие даан гүйцэтгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: бүгд дууссан уу? Бид эдгээр савыг цонхны тавцан дээр байрлуулж, хүн бүр өөрийн ургамлыг арчлах болно. Чамайг сургуульдаа явахад чинь цэцэг өгнө. Гэртээ, тэднийг асарч байхдаа та манай цэцэрлэг, бүлгийг санаж байх болно.

Уран зохиол

  1. Головакин Б.Н., Колобов Е.С., Костюченко Л.П.. Дотор ургамлын тухай бүгд. Гурав дахь хэвлэл. Москва: Iris Press, 2004.
  2. Grizik T. Дэлхий ертөнцийг судлах нь // Сургуулийн өмнөх боловсрол. No 2 - P. 32.
  3. Ширяева Н.Н. Усамбара ягаан. Москва, "Фитон+" ХК, 2000 он.