Цэс
Үнэгүй
гэр  /  Чимэглэл, дизайн/ Сэдвийн хичээлийн тойм (дунд бүлэг): "Тавилга" сэдвээр дунд бүлгийн нэгдсэн хичээл. Дунд бүлгийн барилгын тоглоом "Тоглоомын тавилга"

Сэдвийн хичээлийн тойм (дунд бүлэг): "Тавилга" сэдвээр дунд бүлгийн нэгдсэн хичээл. Дунд бүлгийн барилгын тоглоом "Тоглоомын тавилга"

Нэгдсэн хичээл дунд бүлэг"Тавилга" сэдвээр

Вербицкая Ольга Николаевна
"Сэдвийн хүрээнд дунд бүлгийн нэгдсэн хичээл" Тавилга»

Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдэл: "Танин мэдэхүй" (дэлхийн цогц дүр төрхийг бүрдүүлэх). " Уран сайхны бүтээлч байдал"," Харилцаа холбоо.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: тоглоомын, үр бүтээлтэй, харилцааны, танин мэдэхүйн, судалгаа шинжилгээ.

Объектуудын нэрийг танилцуул тавилгаба тэдгээрийн бүрэлдэхүүн хэсгүүд;

Харьцуулж сур бие даасан зүйлставилга, тэдгээрийг дүрслэх;

Уран баримал хийхдээ хэсгүүдийн харьцааг хэрхэн хадгалах талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Хэрхэн яриа өрнүүлэхээ мэддэг, үзэл бодлоо илэрхийлдэг;

Үг тоглоомд оролцох сонирхлыг харуулдаг;

илэрхийлдэг эерэг сэтгэл хөдлөл(сонирхол, бахдал, баяр баясгалан) оньсого шийдвэрлэх үед;

Дүрслэх урлаг, хүүхдийн үйл ажиллагааг сонирхдог (объект загварчлах тавилга)

Материал ба тоног төхөөрөмж: Илтгэл, пластилин, загварчлах самбар.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд хивсэн дээр хагас тойрог хэлбэрээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, оньсого тааварлаарай:

Хэрэв Вова унтахыг хүсч байвал тэр хэвтэх болно (ор, слайд No1).

Хөлөө амраахын тулд бага зэрэг сууцгаая (сандал, гулсуур №3)

Дээвэр доор дөрвөн хөл, дээвэр дээр хоол, халбага (хүснэгт, слайд No4)

Лиза анааш, бөмбөг, гномыг гаргаж ирэв (шүүгээ, слайд №5)

Залуус аа, та аль хэдийн ойлгосноор өнөөдөр бид тавилгын тухай ярих болно (слайд № 6).

2. Эд анги, материалтай танилцах.

Багш объектуудыг харуулдаг тавилга, хүүхдүүд бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг шалгаж, нэрлэнэ:

У кабинет- хаалга, тавиур, хана (слайд No7).

Буйдан нь нуруу, суудал, гарын түшлэг, хөлтэй (слайд No8).

Ширээ нь таг, хөлтэй (слайд №9)

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, би та нарт сонирхолтой тоглоом тоглохыг санал болгож байна!"

"Аль - аль" үг тоглоом

Хэрэв сандал модоор хийгдсэн бол энэ нь (юу) - (модон)

Хэрэв ор нь металлаар хийгдсэн бол энэ нь (юу) - (металл)

Хэрэв сандалхуванцараар хийсэн, энэ нь (юу) - (хуванцар)

Хэрэв сандал нь арьсаар хийгдсэн бол энэ нь (юу) - (арьс)

Тоглоом "Энэ нь тохиолддог, энэ нь тохиолддоггүй."

Багш хүүхдэд нөхцөл байдлыг хэлж, бөмбөг шиддэг. Нэрлэсэн нөхцөл байдал үнэмшилтэй байвал тэр бөмбөгийг барьж авах ёстой. Хэрэв ийм нөхцөл байдал амьдралд тохиолдоогүй бол бөмбөг барьж авах шаардлагагүй болно.

Орон дээр үхэр унтаж байна.

Салхи модыг сэгсэрнэ.

Шилэн сандал.

Аав буйдан дээр сууж байна.

Модон дээр өлгөөтэй ширээ байдаг.

Муур сандал дээр үсрэв.

Цаасан шүүгээ.

Шүүгээнд юм бий.

Саванд хоол хийх сандал.

Хувцасны шүүгээ зугаалахаар явлаа.

Тавиур хашаа руу авирав.

Арьсан сандал.

Шинэ ширээ.

Ширээн дээр ваар байна.

3. Объектуудыг загварчлах тавилга(ширээний сандал)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо ширээн дээр суу, бид баримал хийх болно ширээмөн сандал.

Дээжийг үзүүлж, ажлын дарааллыг тайлбарлаж байна.

Сандал суудлын хувьд бид бөмбөгийг өнхрүүлж, тэгшлэнэ.

Хөлний хувьд урт хиамыг өнхрүүлж, дөрвөн хэсэгт хуваа.

Бид бүх хэсгүүдийг хооронд нь холбоно.

Үүнийг мартаж болохгүй ширээсандал дээр. Тиймээс түүний хөл нь илүү өндөр байх болно.

Үзэсгэлэнд хүүхдийн бүтээлүүдийг тавьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та гайхалтай юм. Тэд үүнийг маш үзэсгэлэнтэй болгосон ширээболон сандал. Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Хүүхдүүдийн хариулт. Залуус аа, хэрэв та нартай хамт өнгөрүүлсэн цаг хугацаа танд таалагдсан бол ширээн дээр инээмсэглэсэн эмотикон, үгүй ​​бол гунигтай инээмсэглэлийг аваарай.

Марина Гурциева
"Тавилга" сэдвээр дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй

Сэдвийн дагуу дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй« Тавилга» .

Зорилтот: Хүүхдийг ойр орчмынхоо объектуудтай танилцуулах; -тай тавилга, тэдгээрийн функциональ зорилго.

Даалгаврууд:

Хүүхдийн талаарх мэдлэгийг тодруулах, өргөжүүлэх тавилга.

Хүүхдүүдийг хэсгүүдтэй танилцуулах тавилга.

Өргөтгөж, идэвхжүүлнэ үү толь бичигхүүхдүүд сэдэв« Тавилга» .

Толь бичиг:

Тавилгын цех, угсрагч, мужаан, угсрах, модон .

Тоног төхөөрөмж:

Зурагтай сэдэвчилсэн зургууд тавилга.

Урьдчилсан ажил:

Үйлдвэрлэлийн түүх тавилга.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай сайтаас олон сонирхолтой зүйлийг сурах анги, та маш болгоомжтой байх хэрэгтэй. Өнөөдөр бид хаант улс руу явах болно тавилга. Тэд үүнийг хэрхэн хийдгийг мэдмээр байна уу? тавилга?

Том мод ургах үед тайрч, бүх мөчрийг нь тайрдаг. Ийм байдлаар гуалин авч, ачааны машинд байрлуулж, илгээдэг тавилгын цехэд ангиудыг хаана хийдэг тавилга. Сонгогчид тэднээс эд зүйлсийг цуглуулдаг тавилга: ор, сандал, ширээ, шүүгээ. Бэлэн тавилгын дэлгүүрт тавилга зарна.

Биеийн тамирын минут:

Сандал ширээ, буйдан, цээжний шүүгээ (бид хуруугаа нугалж, жагсаана тавилга) .

Иргэд тавилгаа дуудаж байна! (алгаа харуулах).

Манай хувцасны шүүгээ нь үйлчилдэг (гараа хажуу тийш нь сунга).

Тэнд угаалга хийх гэж! (гараа цээжний урд тохойгоор нугалав).

Ор нь юунд зориулагдсан вэ? (гараа хажуу тийш нь тараасан).

Ингэснээр та тухтай унтаж чадна! (алгаа нугалж, хацрын доор).

Тавилга нь тав тухыг бий болгодог! (баруун, зүүн тийш хагас суултаар эргэх).

Мөн хөдөө, байшин, энд! (гараа хажуу тийш нь сунга).

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Ямар төрлийн ширээ, шүүгээ байдаг вэ?".

Тэд ямар ширээн дээр бичдэг вэ? (бичих.)

Тэдний хооллох ширээ юу? (Хоол идэх.)

Сэтгүүл, сонинтой ширээ? (Сэтгүүл.)

Хувцас хадгалах шүүгээ? (Шүүгээ.)

Ном хадгалдаг кабинет уу? (Ном.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таадаг оньсого:

Та үүн дээр сууж болно

Чамайг хоол идэхээр ширээнд дуудах үед.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ юу вэ? (Энэ бол сандал.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сандал ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг хараарай. Сандал нь хөлтэй. Сандал хэдэн хөлтэй вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сандал хөл дээрээ зогсож байна. Сандал нь суудалтай. Сандал хэдэн хүний ​​суудалтай вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид суудал дээр сууж байна. Сандал нь нуруутай. Сандал хэдэн тулгууртай вэ?

Сандалны ар тал нь нуруугаа амраахад хэрэгтэй.

Дараагийнх нь таагаарай зүйл:

Дээвэр дор - дөрвөн хөл

Мөн дээвэр дээр - шөл, халбага (Энэ бол ширээ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүснэгт ямар хэсгүүдээс бүрдэж байгааг хараарай! Ширээ нь сандал шиг хөлтэй байдаг. Ширээ хэдэн хөлтэй вэ, та үүнийг тоолж чадах уу?

Дараагийнхийг нь сонсоорой оньсого:

Тэр буланд хананы дэргэд зогсож байна

Өө, тэр том харагдаж байна

Гэхдээ тэр огт шийтгэгдээгүй

Ээж нь дотор нь юм хадгалдаг. (Энэ бол шүүгээ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шүүгээ ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг хараарай! Шүүгээ нь хана, тавиур, хаалга, бариултай. Шүүгээ хэдэн ханатай вэ? (Хамтдаа тоолох).

Хүүхдүүд. Гурван хана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэдэн хаалгатай вэ?

Хүүхдүүд. Хоёр хаалгатай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараагийнхийг нь сонсоорой оньсого:

Шөнө миний дотор залуус байдаг

Тэр болтол тэд сайхан нойрсож,

Би босохыг хүсэхгүй байна

Би ямар хүн бэ... (ор)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ор нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? Ор нь бас хөл, толгойны тавцантай. Ор нь хэдэн толгойн тавцантай вэ? (хоёр)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэдэн хөлтэй вэ? (дөрөв)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэнд яагаад ор хэрэгтэй байна вэ? (унтах)

Тийм ээ, бид орон дээрээ унтдаг болохоор тухтай унтдаг болохоор зөөлөн байдаг.

Доод шугам ангиуд:

Сайн байна уу залуусаа, та бүх даалгавраа биелүүлсэн.

Залуус аа, та нар өнөөдөр хамтдаа ажиллаж, бүх асуултанд зөв хариуллаа, сайн байна!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Тавилга" сэдвээр гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн фото сурвалжлага Зорилго: хүүхдийн тавилга, түүний үүргийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

"Тавилга". Ахлах бүлгийн урд талын ярианы эмчилгээний хичээлүүдийн хураангуйСэдэв "Тавилга" Засах, боловсролын зорилго. Тавилга, түүний зорилго, эд ангиудын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, тодорхой болгох.

Яриа хөгжүүлэх, бүтээх нэгдсэн хичээлийн хураангуй. "Тавилга" лексик сэдвээр түүх зохиохХотын сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага "Цэцэрлэг №85 хосолсон төрөл"Нэгдсэн хичээлийн конспект.

"Тавилга" лексик сэдвээр бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн чиглэлээр зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Зорилго: - "Тавилга" сэдвээр ярианы лексик болон дүрмийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг сайжруулах. Даалгаварууд: - толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

Бэлтгэл бүлгийн ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй Сэдэв: "Тавилга"Зорилго: хүүхдийн тавилганы талаархи мэдлэг, санааг нэгтгэх. Зорилго: Яриа: "Тавилга" сэдвээр үгсийн санг тодруулах, идэвхжүүлэх, нэгтгэх; .

Лексик сэдэв"Тавилга". Хичээлийн төрөл - нэгтгэх. Зорилго: Тавилгын төрөл, түүний зорилго, дагалдах хэрэгслийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх.

Хотын төсөв

сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Өрөвтас" цэцэрлэг

НОВИЙ УРЕНГОЙ

Дунд бүлгийн GCD-ийн хураангуй

"Тавилга"

Боловсролын бүс"Танин мэдэхүйн хөгжил" ( Сэдвийн орчинтой танилцах.)

Сэдэв: "Тавилга"

Зорилтот:Тавилгын сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэж, системчлэх. Хүмүүсийн тав тухыг хангахын тулд тавилга шаардлагатай гэсэн ойлголтыг бий болгох.

Даалгаварууд:

Боловсролын.Хүүхдүүдэд янз бүрийн тавилга, тэдгээрийн зорилгын талаар ойлголт өгөх.

Хөгжлийн.Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх. Үгийн сангаа өргөжүүлж, уран сэтгэмж, сэтгэн бодох чадвар, сониуч зангаа хөгжүүл.

Боловсролын.Халамжтай хандлагыг төлөвшүүлж, багаар хамтран ажиллах ур чадварыг дээшлүүлнэ.

Интеграци."Биеийн хөгжил" боловсролын салбар (Эрүүл амьдралын хэв маягийн талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох) Зорилго: Эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглан хүүхдүүдэд эрүүл амьдралын хэв маягийн сонирхол, хүслийг хөгжүүлэх. Боловсролын бүс " Яриа хөгжүүлэх"(ярианы хөгжил). Зорилтот:ярианы чадварыг харилцаа холбоо, соёлын хэрэгсэл болгон хөгжүүлэх; идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах.

Урьдчилсан ажил:

Мультимедиа үзүүлэнг үзэж, ярилцах, зураг чимэглэл үзэх, "тавилга" сэдвээр цомог үзэх, бүлгээрээ тавилга үзэх.

Хийх дидактик тоглоом"Өрөө, унтлагын өрөө, гал тогооны өрөөний тавилгыг зохион байгуул."

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, "Үгийг хэл" тоглоом тоглоцгооё.

1. Алена хүүхэлдэйг унтуулжээ
Зөөлөн тоглоомонд ... (ор).

2. Би эзэнтэй нь “Woof!” гэж мэндчилж байна.
Явцгаая! Хувцсаа... (шүүгээнд) бүү нуу.

3. Сэвсгэр Васка бол дээрэмчин, хулиган -
Тэр хиам хулгайлаад миний...(буйдан) дээр хэвтэв.
4. Номон дээрх зургуудыг үзэх нь сонирхолтой,
Зөөлөн түшлэг дээр суух...(сандал).

5. Егорушка гутал өмссөн,
Нуруутай жижигхэн дээр сууж...(сандал).

6. Амралт, ажилд зориулсан тавилга,
Дөрвөн хөл, үргэлж тогтвортой,
Та ашигтай зүйл дээр сууж болно,
Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?... (баас).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид одоо юуны тухай шүлэг уншиж байна вэ? Эдгээр бүх зүйлийг нэг үгээр хэрхэн дуудах вэ?

Хүүхдүүд:Тавилга

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа! Тавилга юунд зориулагдсан вэ?

Хүүхдүүд:Унтах, суух, амрах, тоглох гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, бүх тавилга нь хүмүүсийн өдөр тутмын амьдралдаа тав тухтай, тохь тухтай байхын тулд чухал бөгөөд шаардлагатай байдаг.

"Тавилга" сэдэвт зориулсан хурууны тоглоом

Сандал, ширээ, буйдан, ор,

Тавиур, орны дэргэдэх ширээ, буфет,

Хувцасны шүүгээ, цээжний шүүгээ, сандал.

Хоёр гарын хуруунууд ээлжлэн нударгаараа зангидсан байдаг.

Би маш олон тавилга нэрлэсэн -

Арван хуруугаа шахав!

Зузаасан нударгаа дээш өргө.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би та бүхэнд тавилгын тухай үлгэр ярьж өгье, та тавилга бүр юунд зориулагдсан болохыг ойлгох болно.

"Тавилгын үлгэр" танилцуулгыг үзнэ үү.

Үлгэрээс сэдэвлэсэн яриа

Сурган хүмүүжүүлэгч:Танд үлгэр таалагдсан уу? Та ямар үлгэрийн баатруудыг санаж байна вэ?

Хүүхдүүд:Ширээ, ор, буйдан, сандал гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ядарсан уу? Жаахан амарцгаая.

Биеийн тамирын минут "Тавилга"

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, орон сууцанд маш олон тавилга байдаг.

(хүүхдүүд жагсаж, тавилга хэсгүүдийг зааж өгдөг)

Бид цамцыг шүүгээнд өлгөх болно.

Тэгээд ширээн дээр аяга тавъя,

(хөдөлгөөнийг дуурайх)

Хөлөө амраахын тулд одоо сандал дээр сууцгаая.

(сандал дээр суух).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, тоглоцгооё, би оньсого асууя, та нар ширээн дээрх зургуудыг сонгоод хариултаа өгөөд манай бүлгээс олоорой.

Өрөөнд байгаа хүн бүр намайг анзаарах болно

Тэгээд өвөл намайг нээхэд зун уулзана.

(шүүгээ)

Би тухтай, маш зөөлөн, та үүнийг таахад хэцүү биш юм.

Эмээ, ач зээ нар суугаад хэвтэх дуртай.

(буйдан)

Дөрвөн ах дүү нэг уяатай бүстэй

Тэд нэг малгай дор зогсож байна.

(хүснэгт)

Хөлтэй - гаргүй, хажуу талтай - хавиргагүй

Суудалтай - гэдэсгүй, нуруутай - толгойгүй.

(сандал)

Уран зохиол.

Програм сургуулийн өмнөх боловсрол“ТӨРӨХӨӨС СУРГУУЛЬ ХҮРТЭЛ” / Н.Е.Веракса, Т.С.Комарова, М.А.Васильева нарын найруулсан - МОСАИКАСИНТЕЗ хэвлэлийн газар Москва, 2014 он.

yandex.ru дээрх интернет эх сурвалжууд

Тюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Юграгийн сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарыг сургалтын материалаа нийтлүүлэхийг урьж байна.
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, анхны хөтөлбөрүүд, арга зүйн гарын авлага, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Хувь хүнийхээ боловсруулсан тэмдэглэл, скрипт боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай ажиллах хэлбэр.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?

Бага насны хүүхдүүдэд зориулсан тоглоом, дасгалын сэдэвчилсэн сонголт, сэдэв: "Тавилга"

Зорилго:

Тавилгын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх.
Энэ сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүл.
Өнгө, хэмжээ, тоо хэмжээ, хэлбэрийн талаар тогтвортой санаа бодлыг бий болгох.
Хүүхдүүдийг гурав хүртэл тоолж, орон зайд жолоодож, "дээд", "доод" гэсэн ойлголтын утгыг ойлгохыг үргэлжлүүлэн заа.
Хуруугаар будаж, тамга дарах, сийлбэрлэх, наах дасгал хийх.
Сэтгэн бодох чадвар, ой санамжийг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалт. Үг, хөдөлгөөний зохицуулалт.

Тоног төхөөрөмж:

Тоглоомын тавилга бүхий гайхалтай цүнх.
Модны хэсгүүд.
Тавилга (ор, буйдан, сандал, ширээ, сандал), мужаан зэргийг дүрсэлсэн зургууд.
Хувцасны зүүг хайчилж ав зузаан картоннуруугүй сандлын дүрс.
Буйдангийн дэрний оронд геометрийн хэлбэртэй цагаан хоосон зайтай буйдангийн зураг хайчилж авав буйдангийн дэрхэлбэрийн хувьд тохиромжтой.
Ширээний тавцангүй ширээ, суудалгүй сандал дүрсэлсэн дэвсгэр зураг; суудал, ширээний тавцан нь өнгөт цаасаар таслагдсан; цавуу.
Гурван ширхэг тавилга, нэг тоглоомыг дүрсэлсэн зураг - баавгай.
Тавилгын хосолсон зургууд.
Навчгүй модны дүрс бүхий дэвсгэр зураг, ногоон хуванцар.
Хурууны будаг, буйдангийн зурагтай будах зураг.
Гурван хэмжээтэй картон ор, орны хэмжээтэй тохирох даавуу-ор дэрний даавуу.
Дөрвөлжин, зууван, хоёр дугуйгаар хийсэн хоёр түшлэгтэй сандлын (том ба жижиг) бүдүүвч дүрслэл; эдгээр нь адилхан геометрийн дүрсүүд, өнгөт картоныг хайчилж ав.
Үүрлэсэн хүүхэлдэйний жижиг барималууд. Хүүхэлдэйний тавилга.
Барилгын материал: шоо, тоосго, whetstones.
Хувцас, тоглоомын өнгөт дүрс, тавиур, хувцасны шүүгээний зураг.
Хөнжил, тамга, хайч хэлбэрээр цаасан хуудас.
Шүдэнзний хайрцагнаас нэг, хоёр, гурван шүүгээтэй наасан хувцасны шүүгээ; товчлуурууд.
Товчнууд, товчлууруудын өнгө, хэмжээтэй тохирох дугуй хэлбэртэй гал тогооны шүүгээний зураг, бариул, сав суулга хэлбэрээр.
Аудио бичлэг: "Бид амрах хэрэгтэй", "Туки-ток".

Хичээлийн явц:

"Гайхамшигт цүнх" дидактик тоглоом

Хүүхдүүд цүнхнээсээ хүүхэлдэйний тавилга гаргаж ирээд нэрлэнэ.
Сандал, ор, буйдан, сандал, ширээ, хувцасны шүүгээ - энэ бүгдийг нэг үгээр нэрлэж болно - тавилга. Эргэн тойрноо хар, манай өрөөнд ямар тавилга байдаг вэ?

Дидактик тоглоом "Миний нэрлэх тавилга руу гүйх"

Багш нэг тавилгаа нэрлэж, хүүхдүүд нэрлэсэн тавилгыг олж гүйж очдог.

Геометрийн дүрсийг аваад диаграм дээр том сандал дээр тавь.

Та сандлын нурууг ямар дүрсээр хийсэн бэ? Талбайгаас. Тэд ямар хэлбэртэй суудал хийсэн бэ? Зуувангаас. Суганы түшлэгийг ямар хэлбэрээр хийсэн бэ? Тойрогуудаас. Та хэдэн тойрог ашигласан бэ? Хоёр тойрог.
Одоо нийтлээрэй жижиг сандал.

"Үүрлэсэн хүүхэлдэйг сандал дээр байрлуулах" дидактик тоглоом

Нэг үүрлэсэн хүүхэлдэйг жижиг сандал дээр, гурван хүүхэлдэйг том сандал дээр тавь.

"Буйдангийн дэрийг байрлуулах" дидактик тоглоом

Эдгээр шинэ буйдануудад зөөлөвч хэрэгтэй. Буйдан бүрт тохирох хэлбэрийн хоёр дэр сонго.

"Нэмэлт объектыг олох" дидактик дасгал

Зургийг харна уу. Энэ нь тавилга харуулдаг, гэхдээ нэг зүйл бол тавилга биш юм. Зураг дээрх тавилга биш юу вэ? Баавгай. Энэ бол тоглоом юм.

"Бид амрах хэрэгтэй" динамик завсарлага

Хүүхдүүд текстийн дагуу хөгжимд шилжинэ.

"Ширээ ба сандал" програм

Гал тогоонд зориулж худалдаж авсан шинэ ширээба өтгөн.
Ширээ ямар өнгөтэй вэ? Шар. Цэнхэр сандал, ногоон, улаан сандал үзүүлээрэй.
Суудлуудыг сандал дээр, оройг нь ширээн дээр наа. Зүгээр л тэдгээрийг зөв сонгох хэрэгтэй: цэнхэр сандал дээр - цэнхэр суудал, улаан сандал дээр - улаан суудал, ногоон сандал дээр - ногоон суудал, шар ширээн дээр - шар ширээний тавцан.

Хувцасны хавчаартай тоглоом "Ар талын сандал"

Хувцасны хавчаар ашиглан сандлын нурууг хий.

"Хосолсон зураг" дидактик дасгал

Хүүхдүүдэд дүрсэлсэн зургуудыг өгдөг янз бүрийн зүйлтавилга, энэ зүйлийг нэрлэхийг хүсэв. Дараа нь яг ижил объекттой хосолсон зургийг олоорой.

"Шүүгээний шүүгээ" дидактик тоглоом

Таны өмнө авдартай шүүгээ байна. Тэднийг тоол. Хэдэн авдартай шүүгээ вэ? Гурван авдартай шүүгээ. хэлэх боломжтой юу? Тэд адилхан гэж үү? Үгүй ээ, тэд өөр. Надад хамгийн жижиг шүүгээг үзүүлээрэй. Тэр хэдэн шүүгээтэй вэ? Нэг шургуулга. Надад дунд шүүгээг үзүүл. Тэр хэдэн шүүгээтэй вэ? Хоёр шүүгээ. Надад хамгийн том шүүгээ үзүүлээч. Тэр хэдэн шүүгээтэй вэ? Гурван шүүгээ. Том, жижиг, дунд шүүгээ ямар өнгөтэй вэ? Дунд шүүгээний дээд шургуулга руу хар. Үүнд юу байгаа вэ? Товчлуур. Товчлуурыг доод шургуулганд байрлуул. Мөн дунд шүүгээний дээд шургуулганд гурван товчлуур тавь.

Барилгын материалаар хийсэн хийц "Сандал, ширээ, ор"

Сандал: шоо дээр босоогоор тоосго тавина. Матрешка хүүхэлдэйг сандал дээр тавь.
Хүснэгт: Куб дээр тоосго тавина. Ширээн дээр жижиг аяга таваг тавь.
Ор: Блокны ирмэг хүртэл ирмэг дээр байрлуулсан тоосгоныг байрлуул. Үүрлэсэн хүүхэлдэйг унтуул.

"Ор хийх" дидактик тоглоом

Оруудаа урд байрлуул. Хэдэн байгааг нь тоол? Гурван ор. Адил ор уу? Ялгаагүй. Том, дунд, жижиг орыг үзүүл.
Одоо ор дэрний даавуугаа ав, орны тоотой адил олон - гурав. Ор бүрт тохирох хэмжээтэй орны даавууг сонго.

Хүүхдүүд хуруугаараа буйдангийн зургийг зурдаг.

"Юмыг байранд нь тавь" дидактик тоглоом

Та шүүгээ, тавиуртай. Энд тараагдсан зүйлүүд байна. Хувцсаа шүүгээнд хийж, тоглоомыг тавиур дээр тавих хэрэгтэй.

Тавилга нь модоор хийгдсэн байдаг. Эдгээр модны хэсгүүдийг хараарай.
Ширээ хийхийн тулд мод огтлох хэрэгтэй.

"Нэгдэгчид" динамик түр зогсолт

Хүүхдүүд багшийн үзүүлсэн текстийн дагуу дуураймал хөдөлгөөн хийдэг.

Бид жижиглэсэн, жижиглэсэн,
Ингэснээр бид бүртгэлтэй болно.
Бид хөрөөдсөн, хөрөөдсөн -
Бид модоор банз хийсэн.
Бид төлөвлөсөн, төлөвлөсөн -
Самбарууд жигд болсон.
Бид тэдгээрийг дараалан тавьдаг
Тэд үүнийг алхаар хадсан.
Бид дараа нь бүгдийг будна.
Үр дүн нь шинэ хүснэгт юм.

Харин мод тайраад л байвал мод үлдэхгүй. Тиймээс тайрсан модыг нь шинээр тарих хэрэгтэй.

"Мод" баримал

Хүүхдүүд ногоон хуванцарыг урж, навчгүй модны зураг дээр наа.

Хурууны гимнастик "хадаас"

Бом, бом, бом, бом,
Бид хадаасыг алхаар цохив.
Хумс нь унадаггүй
Тэд зүгээр л тонгойдог.

Нэг гар нь "алх" (зуусан нударга) юм. Хоёр дахь гар нь "хадаас" (хуруугаа дэлгэсэн далдуу мод) юм. Алх камер нь хадаасны хуруу тус бүрийг тогшдог бөгөөд цохилтын дараа бөхийдөг.

Тиймээс та бахө авах хэрэгтэй.
Хумсаар цохицгооё.
Би татсан, татсан, татсан,
Би бүх хадаасыг тэгшлэв.

Хумсны хуруунууд бүгд нугалж байна. Нөгөө гарын хуруунууд нь бахө (эрхий ба долоовор хуруунууд нь хаагдаж, нээгддэг) бахө ашиглан бид ээлжлэн бүх хадаасны хурууг татаж, шулуун болгодог.

Товч тус бүрийн байршлыг олоорой гал тогооны шүүгээ. Том дугуйнууд дээр том товчлуурууд, жижиг дугуйнууд дээр жижиг товчлууруудыг байрлуулахдаа болгоомжтой байгаарай.

Дидактик тоглоом "Юу дутуу байна?"

Объектуудыг хүүхдийн өмнө харуулдаг хүүхэлдэй тавилга. Дараа нь нэг объектыг арилгаж, хүүхдүүд аль объект дутуу байгааг нэрлэх ёстой.

"Орон сууцанд олон тавилга" динамик завсарлага

Нэг хоёр гурав дөрөв,
Орон сууцанд маш олон тавилга байдаг.
(Дугуйлан алхаж, гар барина)

Бид цамцыг шүүгээнд өлгөх болно.
(Гараа хажуу тийш нь сунга - хаалгыг нээ)

Мөн бид буфет дотор аяга тавина
(Гараа урагш сунгана)

Хөлөө амраахын тулд,
Сандал дээр жаахан сууцгаая.
(Хөлсөх)

Тэгээд бид хүчтэй унтаж байхад,
Бид орон дээр хэвтэж байсан.
(Хивс дээр хэвтээд гараа хацрын доор тавь)

Тэгээд би болон муур
Бид ширээнд суув.
Тэд хамтдаа цай, чанамал ууцгаав.
(Ширээн дээр суу)

Орон сууцанд маш олон тавилга байна!

Маркаар зурах, хайчаар хайчлах "Буйдангийн шинэ хөнжил"

Хүүхдүүд орны даавууны бүх хавтгайд тамга дарж хэвлэмэл үлдээж, дараа нь захын ирмэгийг хайчаар таслав.

"Надад үг хэл" дидактик тоглоом

Багш оньсого хийж, хариултын зургийг харуулах бөгөөд хүүхдүүд хариултын үгийг чангаар хэлэх ёстой.

Хэрэв Федя унтахыг хүсч байвал
Тэр... ОРОН дээр хэвтэж байна

Миша өрөөнд оров
Тэгээд шүүсээ тавь... ШИРЭЭ

Даша өрөөнд орж ирэн,
Би цүнх, шүхрээ... САНДАЛаас авлаа

Иванын шинэ ном
Би доороос нь гаргалаа... БУЙДАН

Залруулах боловсролын зорилго: тавилга, түүний зорилгын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх. Сэдвийн үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх (суух, худал хэлэх, унтах, ширээ, сандал, ор, шүүгээ). Ерөнхий утгатай нэр үгийн ярианд нэгтгэх тавилга. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (нэр үг үүсгэх багасгахдагавар, холбоо үгийн хэрэглээ so).

Залруулах, хөгжүүлэх зорилго: ярианы сонсгол, ой санамж, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах.

Залруулах боловсролын зорилго: тавилга арчлах, түүнд болгоомжтой хандах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвчилсэн зураг, хайчилбар зураг "Тавилга"

1. Зохион байгуулалтын мөч

Тоглоом "Үгийг хэл"

Унтмаар байвал,

Унтлагын өрөөнд таныг хүлээж байна...(ор)

Манай Таня ямар сайхан юм бэ

Хэвтэх...(буйдан)

Хөлөө амраахын тулд

Суу...(сандал)

Хэрэв хүйтэн жавар нь аймшигтай биш юм

Та тухтай сууж байна ... (сандал)

Бялуутай цай ууцгаая

Хоолны ширээн дээр ... (ширээ)

Ноосон цамц, хүрэм, дулаан ороолт

Үүнийг болгоомжтой байрлуул...(шүүгээ)

2. Яриа.

Хүүхдүүд ээ, зургуудыг хараарай, гэхдээ энэ бүгдийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?

(-тавилга)

Тавилга гэдэг нь ихэвчлэн мод эсвэл хуванцараар хийгдсэн эд зүйл бөгөөд тавилга нь арьс, даавуугаар бүрхэгдсэн байж болно.

Тавилгыг арчлах хэрэгтэй, гэхдээ үүнийг яаж хийхийг хэн мэдэх вэ?

Арчих, угаах, цэвэрлэх, засах, тоос соруулах, тогших

3. Залуус аа, ямар ширээ байгааг надад хэлээч?

Дугуй, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, хоолны газар

Ямар буйдан байдаг вэ?

Зөөлөн, том, жижиг, эвхэгддэг, эвтэйхэн

Ямар төрлийн ор байдаг вэ?

Том, хөнгөн, зөөлөн, модон

Ямар сандал байдаг вэ?

Хатуу, зөөлөн, өндөр, намхан

Ямар шүүгээ байдаг вэ?

Жижиг, том, нээлттэй, хаалттай, модон

4. Зургийг хайчлах (гурван хэсгээс бүрдсэн)

Одоо бид тавилга эд ангиудыг цуглуулах хэрэгтэй

Юу болсныг хэлээч?

Би ор авсан

Бид ороо хаана тавих вэ?

Унтлагын өрөөнд

Би сандал авсан

Бид сандал хаана тавих вэ?

Гал тогоонд

Би буйдан авсан

Буйдан хаана байрлах вэ?

Зочны өрөө (танхим)

Би ширээ авсан

Ширээ хаана байх вэ?

Гал тогоонд

Сайн байна хүүхдүүд ээ!

5. Хурууны гимнастик"Орон сууцанд маш олон тавилга байдаг"

1, 2, 3, 4, нударгаа зангидаж, тайл

Орон сууцанд маш олон тавилга байдаг

Бид цамцыг шүүгээнд өлгөж, хуруугаа нугална

Бид буфет руу аяга тавиад хуруугаа нугалах болно

Хөлөө амраахын тулд

Сандал дээр жаахан суугаад хуруугаа нугалъя

Тэгээд бид хүчтэй унтаж байхад,

Бид орон дээр хэвтэж, хуруугаа нугалав

Тэгээд би болон муур

Бид ширээний ард суугаад хуруугаа нугалав

Тэд чанамалтай цай ууж, алгаа ташив

Орон сууцанд маш олон тавилга байдаг

6. Тоглоом "Юу юутай найзалдаг вэ?"

Сандал нь хүүхдийн ор эсвэл дэвтэртэй "нөхөрсөг" байна уу?

Сандал нь хүүхдийн ортой "нөхөрсөг" байдаг

Ширээ нь сандал эсвэл зуурсан гурилтай "нөхөрсөг" байна уу?

Ширээ нь сандалтай "нөхөрсөг" байдаг

Шүүгээ нь тавиур эсвэл тээглүүртэй сайн ажилладаг уу?

Шүүгээ нь тавиуртай "найрсаг" юм

Сандал нь буйдантай "найзууд" уу эсвэл Иван уу?

Сандал нь буйдантай "найзууд" юм

Номын тагтай тавиурууд "нөхөрсөг" байна уу?

Тавиурууд нь номтой "нөхөрсөг" байдаг

Буйдан буйдантай "найзууд" уу эсвэл чихэр үү?

Буйдан нь буйдантай "найзууд" юм

Сайн байна уу залуусаа, та даалгавраа биелүүлэв

7. Тоглоом "Эелдэгээр нэрлэ"

Тоглож, том, жижиг гэж нэрлэдэг зүйлээ энхрийлэн дуудцгаая... (сандал)

Том буйданмөн жижиг... (буйдан)

Том шүүгээмөн жижиг ... (шүүгээ)

Том ширээмөн жижиг ... (ширээ)

Том ормөн бага зэрэг ... (өлгий)

8. Одоо to гэдэг үгийг ашиглан ямар тавилга хэрэгтэйг хэлж өгөөч

Сандал хэрэгтэй ... (суух)

Буйдан нь... (хэвтэх, амрах)

... (унтах) тулд ор хэрэгтэй.

Шүүгээ хэрэгтэй байна...(хувцас хадгалах)

... (суух, амрах) тулд сандал хэрэгтэй.

Сайн хийлээ!

9. "Тоолох"

Нэг буйдан, хоёр буйдан, гурван буйдан, дөрвөн буйдан, таван буйдан

Нэг кабинет, хоёр кабинет, гурван кабинет, дөрвөн кабинет, таван кабинет

10. “Анхааралтай бай” дасгал

Би тавилгын нэрсийг жагсааж өгье, анхааралтай сонсоорой, би алдаа гаргавал тавилгаас өөр зүйл нэрлэвэл та суу. Хүүхдүүд ээ, босоод анхааралтай сонсоорой: ширээ, сандал, ээрэх, ор, хүрз, буйдан, сандал, ачааны машин, шүүгээ, диск.

11. Дасгал "Нэмэлт юу байна?"

Тавилга, зэрлэг амьтдын зураг

Анхааралтай харж, энд юу илүүдэхгүй, яагаад гэдгийг надад хэлээрэй

Хүүхдүүд бид өнөөдөр юу ярьсан бэ?